Autor: Maksu- ja Tolliamet • 10. august 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine. Töötuskindlustusmakse - lühiülevaade
Töötuskindlustusmakse on töötuskindlustuse rahastamiseks töötuskindlustuse seadusega (TKS) kehtestatud sundkindlustusmakse. Töötuskindlustusmakset makstakse: töötajale ja avalikule teenistujale makstud palgalt ja muudelt tasudelt;füüsilisele isikule töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel makstud tasudelt, välja arvatud juhul, kui tasu saaja on kantud äriregistrisse või registreeritud Maksu- ja Tolliameti piirkondlikus maksukeskuses füüsilisest isikust ettevõtjana ja tasu on saaja ettevõtlustulu.
Vastavalt TKS § 4 maksavad töötuskindlustusmakset:
kindlustatu (antud mõiste hõlmab töötajat, avalikku teenistujat ja töövõtjat);tööandja ja riik või kohalik omavalitsus tööandjana (edaspidi tööandja).
Makse määr võib muutuda TKS §-s 41 kehtestatud piirides (kindlustatul 0,5-2%, tööandjal 0,25-1%). 2005.a makse määrad on kindlustatule 1% ja tööandjale 0,5% maksustatavatelt summadelt. Iga järgmise aasta makse määrad kehtestab Vabariigi Valitsus hiljemalt jooksva aasta 1.detsembriks.
Makse kogumine toimub paralleelselt kinnipeetud tulumaksu ja isikustatud sotsiaalmaksu kogumisega ja deklareeritakse ühisel deklaratsioonil TSD.