Autor: Raamatupidaja.ee • 24. juuli 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SIC9 Äriühendused – liigitamine kas omandamisten

Standardi IAS 1 (muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

 

Viide: IAS 22"Äriühendused".

 

PROBLEEM

 

1.

Äriühenduse liigitamiseks sisaldab IAS 22 nii üldisi mõisteid (paragrahvis9) kui ka lisajuhiseid omandamiste kohta (paragrahvides 11–13) ning huvideühendamise kohta (paragrahvides 14–17). Standardis IAS 22 on selgelt mõistaantud, et omandajat on võimalik tuvastada peaaegu kõikidel juhtudel ja seegaeeldatakse, et huvide ühendamine toimub üksnes erandlike asjaolude korral.Samas ei anna standard siiski selgesõnalisi juhiseid mõistete ning omandamistja huvide ühendamist käsitlevaid juhiseid sisaldava kahe osa koostoime kohta.

 

2.

Käsitletavad probleemid on järgmised:

 

a) kuidas tuleb IAS 22 mõisteid jalisajuhiseid tõlgendada ja äriühenduse liigitamisel kohaldada; ja

 

b) kas IAS 22 kohast äriühendust võiksliigitada mitte kui omandamist ja mitte ka kui huvide ühendamist.

 

3.

Käesolev tõlgendus ei käsitle ühise kontrolli all olevate ettevõtetevahelisi tehinguid.

 

KONSENSUS

 4.

Äriühendust võib arvestada omandamisena,kui omandaja on tuvastatav. Omandajat saab tuvastada peaaegu kõikideäriühenduste puhul, s.t ühe ühineva ettevõtte omanikud omandavad kontrolliühinenud ettevõtte üle.

5.

Äriühenduse liigitamine peab põhinema konkreetse tehingukõikide asjakohaste asjaolude ja tingimuste üldhinnangul. Standardis IAS 22antud juhistes esitatakse näiteid oluliste arvessevõetavate tegurite kohta,mitte aga kõikehõlmavat loetelu tingimustest, mis peavad olema täidetud. Etkindlaks määrata, kuidas äriühendust arvestada, ei tohiks äriühenduse üksikuidnäitajaid, nagu hääleõigus või ühinevate ettevõtete õiglaste väärtuste suhe,hinnata eraldi.

 

6.

IAS 22.16 punktid a, b ja c kirjeldavad huvide ühendamise põhiomadusi.Ettevõte peab äriühendust liigitama omandamisena, v.a. juhul kui esinevad kõikkolm nimetatud omadust. Isegi kui kõik kolm omadust eksisteerivad, peabettevõte liigitama äriühendust huvide ühendamisena ainult sel juhul, kuiettevõte suudab näidata, et omandajat ei ole võimalik tuvastada.

 

7.

Kõik IAS 22 kohased äriühendused on kas "omandamine" või"huvide ühendamine".

 

Konsensuse kuupäev: jaanuar 1998.

 

Jõustumiskuupäev: käesolevattõlgendust kohaldatakse nende äriühenduste suhtes, mida raamatupidamiseskajastatakse esmakordselt perioodidel, mis algavad 1. augustil 1998 või pärastseda.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700