Autor: Raamatupidaja.ee • 24. juuli 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SIC30 Aruandevaluuta – ümberarvestus mõõtmisvalu

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Viide:

IAS 21 “Valuutakursside muutuste mõjud”(muudetud 1993) ja IAS 29 “Finantsaruandlus hüperinflatiivsetesmajanduskeskkondades” (ümber kujundatud 1994)

PROBLEEM

1. SIC-19 “Aruandevaluuta – mõõtmineja esitamine finantsaruannetes vastavalt standarditele IAS 21 ja IAS 29”käsitleb probleemi, kuidas ettevõte arvestab oma finantsaruanded ümber sellestvaluutast, mida on kasutatud aruannete objektide mõõtmiseks (mõõtmisvaluuta),teise valuutasse, milles aruanne esitatakse (esitamisvaluuta). SIC-19 ei määrakindlaks, millist ümberarvestamise meetodit tuleb rakendada, kuid nõuab, etkasutatava ümberarvestusmeetodiga ei kaasneks sellist kajastamist, mis oleksvastukäiv objektide mõõtmisega finantsaruannetes.

2. SIC-19.15 kirjeldab seda nõuetnäites Vene ettevõtte kohta, mis kasutab sobiva mõõtmisvaluutana Vene rubla jaarvestab oma finantsaruanded esitamiseks ümber muusse valuutasse (näitekseurodesse). Seal sätestatakse, et meetodil, mida kasutatakse Vene rubladeeurodesse ümberarvestamiseks, ei tohi olla sellist mõju, mis asendaks Venerubla mõõtmisvaluutana euroga.

3. IAS 21.5 sätestab, et kõnealunestandard ei käsitle ettevõtte finantsaruannete ümberarvestamistaruandevaluutast mõnda muusse valuutasse tolle valuutaga harjunud aruandekasutajate mugavuse huvides või muudel samalaadsetel põhjustel.

4. Käsitletavad probleemid onjärgmised:

a) kuidas arvestadafinantsaruannetes esitatavad objektid mõõtmisvaluutast ümberesitamisvaluutasse, kui finantsaruanded on esitatud SIC-19 kohaseltkindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas; ja

b) milline informatsioon tulebavalikustada:

i) kui finantsaruanded esitatakseSIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas; või

ii) kui finantsaruannetes esitatakseteatud aruannete kasutajate mugavuse huvides täiendavat informatsiooni, midarahvusvahelised raamatupidamisstandardid ei nõua, sellises valuutas, mis ei olefinantsaruannete esitamisvaluuta.

5. Käesolevat tõlgendust tuleblugeda ja rakendada koostoimes SIC-19 nõuetega. Mõiste “finantsaruanded” hõlmabka standardis IAS 27.4 sätestatud konsolideeritud finantsaruandeid.

 

KONSENSUS

6. Kui finantsaruanded esitatakseSIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas jamõõtmisvaluuta ei ole hüperinflatiivse majanduskeskkonna valuuta, tuleb SIC-19nõudeid rakendada järgmiselt:

a) Kõikides esitatud bilanssidessisalduvad varad ja kohustised (kaasa arvatud võrdlusandmed) tuleb ümberarvestada iga esitatud bilansi kuupäeval kehtiva sulgemiskursiga;

b) kõikide esitatud perioodide tulu-ja kulukirjed (kaasa arvatud võrdlusandmed) tuleb ümber arvestada tehingupäevakursiga või tegelikele kurssidele ligilähedaste kurssidega;

c) omakapitalikirjed, välja arvatudperioodi puhaskasum või –kahjum, mis on lülitatud jaotamata kasumi või kahjumikoosseisu, tuleb ümber arvestada iga esitatud bilansi kuupäeval kehtivasulgemiskursiga; ja

d) kõik valuutakursi vahed, mistulenevad käesoleva tõlgenduse paragrahvi 6 punktides a–c sätestatudümberarvestusest, tuleb kajastada otse omakapitalis.

7. Kui finantsaruanded esitatakseSIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas jamõõtmisvaluuta on hüperinflatiivse majanduskeskkonna vääring, tuleb SIC-19nõudeid rakendada järgmiselt:

a) kõikides esitatud bilanssidessisalduvad varad, kohustised ja omakapitalikirjed (kaasa arvatud võrdlusandmed)tuleb ümber arvestada kõige viimase esitatud bilansi kuupäeval kehtivasulgemiskursiga; ja

b) kõikide esitatud perioodide tulu-ja kulukirjed (kaasa arvatud võrdlusandmed), tuleb ümber arvestada kõige viimaseesitatud perioodi lõpus kehtiva sulgemiskursiga;

 

AVALIKUSTATAV INFORMATSIOON

8. Kui finantsaruanded esitatakseSIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas, peabettevõte lisaks SIC-19.10 poolt nõutud informatsioonile avalikustama kaasjaolu, et mõõtmisvaluuta kajastab ettevõttega seotud sündmuste ja asjaoludemajanduslikku olemust.

9. Kui finantsaruanded esitatakseSIC-19 kohaselt kindlaksmääratud mõõtmisvaluutast erinevas valuutas jamõõtmisvaluuta on hüperinflatiivse majanduskeskkonna vääring, peab ettevõtelisaks standardis IAS 29.39 nõutud informatsioonile avaldama iga esitatudbilansi kuupäeval kehtivad mõõtmisvaluuta ja esitamisvaluuta vahelisedsulgemiskursid.

10. Kui finantsaruannetes esitatakseteatud aruannete kasutajate mugavuse huvides täiendavat informatsiooni, midarahvusvahelised raamatupidamisstandardid ei nõua, sellises valuutas, mis ei olefinantsaruannete esitamisvaluuta, peab ettevõte:

a) selgesti tähistama selliseinformatsiooni täiendava informatsioonina, et eristada seda rahvusvahelisteraamatupidamisstandarditega nõutud informatsioonist, ja arvestama selle ümberkäesoleva tõlgenduse paragrahvi 6 või 7 kohaselt (olenevalt sellest, kumb onasjakohane),

b) avalikustama finantsaruannetekoostamisel kasutatud mõõtmisvaluuta ja ümberarvestusmeetodi, mida kasutatakseavaldatava täiendava informatsiooni arvestusel,

c) avalikustama asjaolu, etmõõtmisvaluuta kajastab ettevõttega seotud sündmuste ja asjaolude majanduslikkuolemust ning et täiendav informatsioon avaldatakse muus valuutas üksnesmugavama kasutamise eesmärgil, ja

d) avalikustama valuuta, millestäiendav informatsioon esitatakse.

Paragrahvides 8 ja 10(c) nõutudasjaolude avalikustamist nõutakse konsolideeritud finantsaruannetes igasolukorras, välja arvatud juhul, kui kontserni kuuluvate ettevõtetemõõtmisvaluutad, esitamisvaluuta ning täiendava informatsiooni avaldamise puhulka selle avaldamisvaluuta on samad. Paragrahvides 9 ja 10(b) sätestatudkonsolideeritud finantsaruannete avalikustamisnõuete täitmiseks käsitatakseviiteid mõõtmisvaluutale viidetena emaettevõtte mõõtmisvaluutale.

Konsensuse kuupäev:

mai 2001.

Jõustumine:

Käesolevat tõlgendust rakendataksearuandeperioodide suhtes, mis algavad 1. jaanuaril 2002 või pärast sedakuupäeva. Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46üleminekunõuetele.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700