Autor: Raamatupidaja.ee • 24. juuli 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SIC20 Kapitaliosaluse meetod–kahjumi kajastamine

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Viide:

IAS 28 “Sidusettevõtetesse tehtudinvesteeringute arvestus” (muudetud 1998)

PROBLEEM

1. Mõnes olukorras võib investorilolla erinevaid finantshuvisid sidusettevõttes või ühisettevõttes, midakajastatakse kapitaliosaluse meetodil. Näiteks võib investor omada finantshuvi,mis hõlmab liht- või eelisaktsiaid, laene, ettemakse, võlaväärtpabereid,lihtaktsiate omandamise optsioone või nõudeid ostjate vastu.

2. IAS 28.22 märgib, et kuikapitaliosaluse meetodi rakendamisel investori osa sidusettevõtte kahjumitesvõrdub investeeringu bilansilise maksumusega või seda ületab, ei kajastainvestor tavaliselt enam kasumiaruandes oma osa edasises kahjumis. Täiendavatkahjumit kajastatakse siiski selles ulatuses, milles investor on võtnud ülesidusettevõtte kohustusi või teinud sidusettevõtte nimel makseid sidusettevõttekohustuste täitmiseks, mida investor on garanteerinud või millega ta on endmuul viisil sidunud.

3. Kapitaliosaluse meetodirakendamisel tuleb lahendada järgmised probleemid:

a) millised finantshuvid sisalduvadstandardis IAS 28.22 nimetatud “investeeringu bilansilises maksumuses”; ja

b) kas majandusüksuse osakajastamist sidusettevõtte või ühiselt kontrollitava ettevõtte(investeerimisobjekti) kahjumis tuleb jätkata investeeringu bilansilistmaksumust ületavas osas, kui ettevõttel on investeerimisobjektis muidfinantshuvisid, mis ei kajastu investeeringu bilansilises maksumuses.

4. Käesolev tõlgendus käsitlebstandardis IAS 28 sätestatud kapitaliosaluse meetodi rakendamist. IAS 31.32alusel lubatud alternatiivkäsitluse kohaselt rakendab ettevõte kapitaliosalusemeetodit oma osaluse kajastamisel ühiselt kontrollitavas ettevõttes ja seetõttukohaldab ka käesolevat tõlgendust.

KONSENSUS

5. Finantshuvi võib kirjeldadaerineval viisil, näiteks võib seda kirjeldada liht- või eelisaktsiatena. IAS28.22 rakendamisel peab investeeringu bilansilisse maksumusse arvama ainultnende instrumentide bilansilise maksumuse, mis annavad piiramatu osalusõigusekasumis või kahjumis ning õiguse osalusele investeerimisobjekti omakapitalis.

6. Kui investori osa kahjumis ületabinvesteeringu bilansilise maksumuse, vähendatakse investeeringu bilansilistmaksumust nullini ja edaspidine kahjumi kajastamine tuleb lõpetada, väljaarvatud juhul, kui investor on võtnud üle kohustusi investeerimisobjekti suhtesvõi peab täitma investeerimisobjekti kohustusi, mida investor on garanteerinudvõi millega ta on end muul viisil sidunud, olenemata sellest, kas need onrahastatud või mitte.  Investor kajastab jätkuvalt oma osainvesteerimisobjekti kahjumis selles ulatuses, milles investor on vastavaidkohustusi võtnud.

7. Finantshuvidinvesteerimisobjektis, mida ei kajastata investeeringu bilansilises maksumusesvastavalt käesoleva tõlgenduse lõikele 5, kajastatakse kooskõlas muuderakendatavate rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega, näiteks standardigaIAS 39, ning enne IAS 39 rakendamist standardiga IAS 25 (ümber kujundatud1994).

8. Investeerimisobjekti jätkuvatkahjumit tuleks käsitleda kui objektiivset tõendit selle kohta, et finantshuvidselles investeerimisobjektis – nii sellised finantshuvid, mis arvatakseinvesteeringu bilansilise maksumuse hulka vastavalt käesoleva tõlgenduseparagrahvile 5, kui ka muud finantshuvid – võivad olla oma väärtust kaotanud.Finantshuvide bilansilise maksumuse langus, mis on arvatud vara bilansilisemaksumuse hulka, määratakse kindlaks bilansilise maksumuse alusel pärastkapitaliosaluse meetodi kahjumitega korrigeerimist.

9. Kui investor on garanteerinud võiend muul viisil sidunud investeerimisobjekti kohustustega või on kohustunudtäitma investeerimisobjekti kohustusi, peab investor lisaks sellele, et takajastab oma osa investeerimisobjekti kahjumis, kindlaks määrama, kas kajastadaeraldist vastavalt standardile IAS 37. (Enne IAS 37 jõustumist hinnatakseeraldise kajastamist standardi IAS 10 (ümber kujundatud 1994) nõuete kohaselt).

AVALIKUSTATAV INFORMATSIOON

10. Kui investor ei kajasta enam omaosa investeerimisobjekti kahjumis, peab ta finantsaruannete lisadesavalikustama oma kajastamata osa investeerimisobjekti kahjumis nii aruandeperioodikohta kui ka kumulatiivselt.

 

Konsensuse kuupäev:

august 1999.

Jõustumiskuupäev:

Käesolev tõlgendus jõustub 15. juulil 2000.Muutusi arvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46üleminekunõuetele.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700