Autor: Raamatupidaja.ee • 24. juuli 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SIC18 Järjepidevus – alternatiivsed meetodid

Standardi IAS 1 (muudetud 1997) “Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Viide: IAS 1 (muudetud1997) “Finantsaruannete esitamine”

Probleem

1.

Teatavate IASC standarditega antakse ettevõttele otsenevõimalus teha valik finantsaruannete koostamisel kasutatavate alternatiivsetearvestusmeetodite vahel. Mõnedes standardites, millega antakse otsenearvestusmeetodi valiku võimalus, näidatakse selle valiku rakendamise viis.Näiteks standardi IAS 39.104 kohaselt peab ettevõte valima ühe kahestmüügivalmis finantsvarade õiglase väärtuse muutuste kajastamise meetodist ningrakendama valitud meetodit kõikide müügivalmis finantsvarade suhtes. Teistesstandardites ei öelda valiku rakendamise viisi kohta midagi.

2.

Probleem seisneb selles, kuidas tuleks valitudarvestusmeetodit rakendada selliste IASC standardite puhul, mis lubavadarvestusmeetodi otsest valikut, kuid ei ütle valiku rakendamise viisi kohtamidagi. Põhiküsimus on, kas valitud arvestusmeetodit tuleb järjepidevaltrakendada kõikide objektide suhtes, mille suhtes kehtivad need konkreetsednõuded, mis valikuvõimaluse annavad.

Konsensus

3.

Kui mingi rahvusvahelise raamatupidamisstandardi võitõlgenduse kohaselt on võimalik rakendada rohkem kui üht arvestusmeetodit, peabettevõte valima neist meetoditest ühe ja seda järjepidevalt rakendama, väljaarvatud juhul, kui standard või tõlgendus konkreetselt nõuab või lubabobjektide (tehingute, sündmuste, saldode, summade jne) jaotamist rühmadesse,mille puhul erinevate meetodite kasutamine võib olla asjakohane. Kui standardnõuab või lubab objektide rühmadesse jaotamist, tuleb iga rühma jaoks validakõige sobivam arvestusmeetod ja seda järjepidevalt rakendada. (Lisajuhised onesitatud käesoleva tõlgenduse A ja B lisas.)

4.

Kui asjakohane arvestusmeetod on paragrahvi 3 nõuetekohaselt valitud, muudetakse seda üksnes standardi IAS 8.42 kohaselt jarakendatakse kõikide objektide või objektide rühmade suhtes paragrahvis 3kirjeldatud viisil.

Konsensuse kuupäev: mai1999.

Jõustumiskuupäev:käesolevat tõlgendust rakendatakse aruandeaastate suhtes, mis algavad 1. juulil2000 või pärast seda. Varasem rakendamine on soovitatav.

Muutusi arvestusmeetodites kajastataksevastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700