Autor: Raamatupidaja.ee • 16. juuni 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

FIE ja tulumaks 2005

Füüsiline isik maksab ettevõtlustulult tulumaksu, sõltumata sellest, kas ta on ettevõtjana registreeritud või mitte. Ettevõtlustulust lubatud mahaarvamisi saab teha ainult ettevõtjana registreeritud füüsiline isik.

Tulumaksuga maksustamise periood on kalendriaasta ja tulumaksu määr 26%.

Tulumaksuga maksustamisel võetakse ettevõtluse tulud ja kulud arvesse sellel maksustamisperioodil, millal tulu laekus ja kulutused tehti, olenemata sellest, kas kasutatakse kassa- või tekkepõhist raamatupidamist. Ka tasutud või kinnipeetud tulumaks võetakse arvesse sellel maksustamisperioodil, millal maks tasuti või kinni peeti.

Kui kuludokument ei vasta raamatupidamisarvestuse algdokumendi nõuetele, siis kulutust maksustatavast tulust maha arvata ei saa.

Äriregistrisse kandmata või elukohajärgses maksuametis registreerimata füüsilise isiku tegevus, mis vastab ettevõtluse tunnustele, loetakse ettevõtluseks ja maksustatakse vastavalt, kuid sellel ajal tehtud kulusid tuludest maha arvata ei saa.

Kui pole võimalik määratleda füüsilise isiku iseseisvat majanduslikku tegevust ja tema tegevus ei vasta ettevõtluse tunnustele, võib maksumaksja ise valida, kas tegemist on ettevõtlusega või vara võõrandamisega.

TULUMAKSU AVANSILISED MAKSED

Ettevõtja, kes sai eelmisel maksustamisperioodil ettevõtlustulu, on kohustatud tasuma maksustamisperioodi kestel tulumaksu avansilisi makseid (tulumaksuseadus § 47).

Millal tasutakse tulumaksu avansilisi makseid?

Tulumaksu avansilised maksed tasutakse alates tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäevale (31. märts) järgnevast kvartalist, iga kvartali kolmanda kuu 15. kuupäevaks s.o. hiljemalt 15. juuniks, 15. septembriks ja 15. detsembriks võrdsete summadena Maksuameti pangakontole

Kui suur on tulumaksu avansiline makse?

Ühel tähtajal tasumisele kuuluva avansilise makse suuruseks on ¼ ettevõtja poolt eelmisel maksustamisperioodil ettevõtlustulult arvestatud tulumaksu summast. Seega tasutakse avansiliste maksetena kokku ¾ eelmise maksustamisperioodi ettevõtlustulult arvestatud tulumaksust kolmel eelmises punktis näidatud tähtajal

Ühe tähtaja avansiline kohustus arvutatakse järgmise valemi abil:.

eelmise maksustamisperioodi tuludeklaratsiooni vormi E rida "maksustatav tulu" x 0,26 : 4

Kui vormil E pole maksustatavat tulu näidatud, siis järgmisel maksustamisperioodil avansiliste maksete tasumise kohustust ei ole.

Millal ei pea FIE tulumaksu avansilisi makseid maksma?

FIE-l ei ole kohustust tulumaksu avansilisi makseid maksta:

esimesel maksustamisperioodil (tegevusaastal); kui ühe kvartali (tähtaja) makse suurus ei ületa 1000 krooni; pärast seda, kui ettevõtja on maksustamisperioodi kestel kustutatud äriregistrist või teatanud maksuametile ettevõtluse lõpetamisest.

Maksuametil on õigus vähendada avansilisi makseid või vabastada maksumaksja nende tasumisest, kui ettevõtja poolt prognoositav ettevõtlustulu on maksustamisperioodil oluliselt väiksem eelmise maksustamisperioodi tulust ning kui ettevõtja esitab selle kohta põhjendatud taotluse.

ERIKONTO

FIE-l on õigus avada pangas erikonto, millele ta tohib kanda ainult ettevõtlusest saadud tulu kümne tööpäeva jooksul pärast selle laekumist.

Sellele kontole maksustamisperioodil kantud tulu arvatakse maha ettevõtja maksustatavast tulust ja kontolt väljamakstavad summad liidetakse maksustatavale tulule.

Erikontot kasutades muutub FIE sarnaseks äriühinguga, kuna ettevõtlusest saadud tulu ei maksustata enne, kui see on kulutatud mingil muul, ettevõtlusega mitteseotud otstarbel (kuna ettevõtlusega seotud kulud võib FIE oma maksustatavast tulust maha arvata, siis ei pea ta raha väljavõtmise eest tulumaksu maksma, kui ta on selle eest teinud kulutusi ettevõtluse tarbeks).

Erikontol hoitud raha eest saadud intressid loetakse ettevõtlustuluks ja maksustatakse tulumaksuga.

Erikontole ei kanta maksuameti poolt tagastatavat tulumaksu, mistõttu tuludeklaratsioonil tulumaksu tagastamiseks erikontot ei näidata.

TULUDEKLARATSIOONI ESITAMINE NING TULUMAKSU TASUMINE JA TAGASTAMINE

Füüsilisest isikust ettevõtja on kohustatud esitama elukohajärgsele Maksuameti kohalikule asutusele tuludeklaratsiooni hiljemalt maksustamisperioodile järgneva aasta 31. märtsiks. Ettevõtja on kohustatud tuludeklaratsiooni esitama ka juhul, kui maksustamisperioodi ettevõtlustulu jäi alla maksuvaba tulu. Tekkepõhise raamatupidamisarvestuse puhul võib Maksuamet nõuda ettevõtjalt majandusaasta aruande esitamist.

Deklaratsiooni järgi juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu on ettevõtja kohustatud tasuma talle saadetud maksuteate alusel hiljemalt maksustamisperioodile järgneva aasta 1. oktoobriks. Samaks tähtajaks tagastab Maksuamet ka enammakstud tulumaksu.

ETTEVÕTJA KUI TÖÖANDJA

Füüsilisest isikust ettevõtja võib olla tööandjaks teistele füüsilistele isikutele.

Kui ettevõtja on tööandja, siis on ta kohustatud töötajale tehtavatelt väljamaksetelt pidama kinni tulumaksu 26% ja kandma kinnipeetud tulumaksu üle Maksuameti pangakontole hiljemalt väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 10. kuupäevaks ning esitama Maksuametile tulu- ja sotsiaalmaksu maksudeklaratsiooni TSD.

Ettevõtja arvutab tulumaksu ka töötajale tehtud erisoodustuselt määraga 26/74. Töötajale tehtud väljamaksetelt ja antud erisoodustustelt makstakse ka sotsiaalmaksu 33%.

Ettevõtja ei saa teha iseendale erisoodustusi.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700