• ST
  • 07.11.17, 14:46
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas kaitsta silmi nutiseadmete sinist kiirgava valguse eest?

Tehnoloogia kuulub tänapäeva laste ja täiskasvanute igapäevaellu. Üha sagedamini õpivad lapsed digiseadmeid kasutama enne, kui nad hakkavad rääkima, kõndima või lugema. Kuid kõik nutiseadmete ekraanid kiirgavad sinise spektriga valgust ning see kahjustab silma võrkkesta.
Pro Optika optometrist Katriine Lauri soovitab kõigile regulaarseid silmauuringuid
  • Pro Optika optometrist Katriine Lauri soovitab kõigile regulaarseid silmauuringuid Foto: Pro Optika
“Kõik jätkub noorukieas, kui lapsed kasutavad digiseadmeid meelelahutuseks ja mängimiseks, hiljem õppimiseks. Digiseadmed ja äpid annavad meile mugavuse, mida vajame kiire elutempo juures, kuid pahatihti unustame kuidas neid vastutustundlikult kasutada,” rääkis Pro Optika optometrist Katriine Lauri nutiseadmete kasutamise harjumustest.
USA organisatsiooni The Vision Council andmetel veedavad 65% lastest ja teismelistest kaks või enam tundi päevas digiseadmeid kasutades, 33% lastest kasutavad digiseadmeid iga päev kolm või enam tundi ning 71% lastest mängivad oma digiseadmetega mänge. “Lastevanemad ei pruugi aduda, kuidas selline käitumine nende laste silmi mõjutab,” lausus Lauri.
Sinist valgust saab filtreerida
Kui kasutada sagedasti digiseadmeid ning arvutit, siis soovitab optometrist kasutada prilliklaase, mille materjal hoiab ära sinist kiirgava valguse. “Nutitelefonide, tahvelarvutite ja muude digiseadmete turvaliseks kasutamiseks soovitame prilliklaasimaterjali UV410 BlueCut. See on materjal, mis hoiab ära digiseadmetest tulenevat sinist valgust ning hoiab niimoodi ära võrkkesta kahjustamist,” lausus ta.
“See materjal filtreerib osa sinisest valgusest ja sel viisil vähendatakse silmade koormust, samuti annab parema nägemisteravuse kontrasti ja nii väsivad silmad vähem. BlueCut prilliklaas hoiab silmade tervist ja aitab vältida silmade enneaegset vananemist,” lisas Lauri.
Harjutused nii väikestele kui suurtele
Lisaks digikaitsega prilliklaaside kasutamisele peaks siiski ekraani taga istumist ajaliselt piirama nii, et koormus silmale oleks vahelduv. “Silm on mõeldud vaatama eri kaugustesse ja sellest lähtuvalt on kasulikud ka erinevad silmaharjutused, mida lapsed teevad sobivas keskkonnas ise, kuid digiseadmete taga see tegevus ununeb,” tõdes optometrist.
Hea silmaharjutus nii väikestele kui suurtele on tuua näpuots või pliiats oma nina lähedale, sellisele kaugusele, kus on veel pilt selge mitte topelt ning vaadata lähedale objekti ning seejärel nii kaugele kui on ruumis või väljas võimalik näha. Harjutust tuleks korrata viis korda. “Seda teevad enamik inimesi ka intuitiivselt kui vajame silmadele puhkust, kuid pingelise tööpuhul või huvitava multika puhul võib see nii suurtel kui ka väikestel meelest minna,” rääkis Lauri.
Tõenäoliselt ei ole lastele aga selgitatud, kuidas digiseadmeid ohutult kasutada, et oma tervist kaitsta. Näiteks ei tea lapsed sageli, kuidas oma digiseadmeid hoida, et vältida kissitamist, või kuidas istuda mugavalt, et ei tekiks pinget. Parim lahendus on muidugi jälgida ja piirata lapse digiseadmete ajalist kasutamist.
“Regulaarsed põhjalikud silmauuringud kuuluvad terve nägemise hoidmise juurde ja neile tuleb mõelda nii täiskasvanutel kui ka lastel,” tõdes Lauri.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.09.24, 17:13
Kui klient jääb võlgu: efektiivseim nipp raha koju toomiseks
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele