Autor: Raamatupidaja.ee • 20. november 2023

Finants- ja kinnisvarainvesteeringute raamatupidamine: 6 olulist nõuannet

Investeeringute maailm on avardunud ja kättesaadavam kui iial enne. Siin on mõned olulised põhimõtted, kuidas finants- ja kinnisvarainvesteeringuid kajastada raamatupidamises ja aastaaruandes.
Foto: Pixabay

1. Mõista investeeringute olemust

Investeeringud võivad hõlmata aktsiaid, võlakirju, osakuid, muid väärtpabereid ja kinnisvara. Igal investeeringuliigil on oma spetsiifika. Oluline on mõista nende erinevusi ja seda kuidas need mõjutavad teie ettevõtte finantsaruandeid.

2. Järgi kasutatavat raamatupidamistava

Investeeringute kajastamisel on oluline järgida kasutatavat raamatupidamistava. Eestis võib ettevõte valida kahe raamatupidamistava, Eesti finantsaruandluse standardi ja Rahvusvaheliste Finantsaruandluse Standardi vahel. Valitud standardi järgimine aitab tagada, et teie raamatupidamisarvestus on läbipaistev ja võrreldav teiste ettevõtetega.

3. Kasuta õigeid mõõtmismeetodeid

Finantsinvesteeringute kajastamiseks tuleb valida sobiv ja kasutatava standardiga kooskõlas olev mõõtmismeetod. Kasutada saab soetusmaksumuse meetodit, õiglase väärtuse meetodit või korrigeeritud soetusmaksumuse meetodit.

4. Mõista ja kajasta investeeringute muutusi

Investeeringute väärtus võib aja jooksul muutuda. Oluline on mõista, kuidas ja millal tuleb investeeringuid ümber hinnata ning kuidas neid muutusi raamatupidamisaruannetes kajastada.

5. Hinda ja kajasta õiglast väärtust

Mõnikord võib investeeringute õiglast väärtust olla keeruline määrata. Sel juhul on oluline teada, kuidas selliseid olukordi raamatupidamises käsitleda ja kajastada.

6. Võta arvesse erinevad valuutad

Investeeringud, mille baasvaluuta ei ole euro, võivad tuua kaasa lisakomplikatsioone. Oluline on teada, kuidas selliseid investeeringuid korrektselt kajastada.

Nendest teemadest räägime põhjalikult 5. detsembril koolitusel „Finants- ja kinnisvarainvesteeringute raamatupidamine", kus saad tervikliku ülevaate koos praktiliste näidetega finantsinvesteeringute (aktsiad, võlakirjad, osad jm) ja kinnisvarainvesteeringute kajastamise arvestuspõhimõtetest lähtudes standarditest ja raamatupidamise tavadest.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700