Autor: Merike Kütt • 25. august 2023

Julge võtta vastutus oma suhete ja rollide eest

Suhete ja iseloomude keerukuse tõttu võime end sageli avastada erinevates rollides. Inimestega parema läbisaamise nimel võime end kehastada kellekski teiseks ning kanda vastavalt olukorrale mitmesuguseid maske.
Enesearengu koolitaja ja terapeut Merike Kütt annab soovitusi suhteauditiks nii era- kui tööelus kõigile neile, kes soovivad ennast rohkem tundma õppida ja olla parim igas suhtes.
Foto: Helis Künnap

Kohtudes uue inimesega ei ulata keegi meile juhendit, kus oleks kirjas selle inimese harjumused, uskumused ja omapärad. Seetõttu võib suhete loomine väga keeruliseks kujuneda, sest see ei too esile mitte ainult inimeste tugevusi, vaid sageli avalduvad ka nende varjuküljed, tume minevik, lapsepõlvetraumad ning kõik muu, mille eest me end alateadlikult kaitseme.

Jää truuks iseendale

Kõige olulisem nii suhetes kui ka elus üldiselt on jääda alati truuks iseendale. Oma suhete kvaliteedi tõstmisele aitab kaasa erinevate rollide ja maskide kindlakstegemine ning enesele teadvustamine. See nõuab aga palju julgust ja mõistmist, sest ainus viis oma suhtemustreid parandada on ise need käsile võtta ning enda suhtumist muuta.

Olukorra teeb keeruliseks aga tõsiasi, et muutuda ei saa kellegi teise pärast, sest see lihtsalt ei toimi ning kujuneb lõpuks lihtsalt mõttetuks ressursi raiskamiseks.

Soov muutuda peab alguse saama iseenda kindlast otsusest ja tahtest.

Kui me endaga üdini ausad pole, on need muutused vaid lühiajalised ja võivad toimida vastupidi soovitule, sest kellegi teise pärast muutumine surub inimeses alla tema enda mõtted, tunded ja emotsioonid. Siis on aga emotsionaalne plahvatus juba väga kerge tekkima ning seda algatav süütenöör võib kuluda äärmiselt lühikeseks.

Teadlikkus on tervisliku suhte kindel alus

Kõik suhted saavad alguse meist endist, kuid ometi on meie alateadlik soov just teist inimest muuta ja teda enda soovide järgi painutada. Kui see ei õnnestu, kerkivad üles teemad, mille kallal tuleks just iseendaga vaeva näha, et vältida oma ego, minevikumustrite ja varasemate kogemuste ohvriks langemist.

Tuleb treenida oma teadlikkust, sest see on iga tervisliku suhte alus.

Tasub enda käest küsida, kui heas suhtes ma iseendaga olen? Vastus tuleb kas sügavalt südamest või mõistusest. Minu soovitus on õppida vahet tegema südamesosinal ja mõistuse häälel. Süda teab alati, mis on tõeliselt õige, sest süda lähtub oleviku tunnetest. Mõistuse hääl toetub alati minevikus kogetule.

Ego tahab kaitsta, rünnata ja end õigustada

Kindlasti vahel mõtleme, kirume ja analüüsime, et miks mõni suhe on lihtne ja rahulikult kulgev, teine aga jälle raske ja pingutust nõudev. See tuleb sellest, et ei teadvustata suhtes oma rolli ning hakatakse alateadlikult kandma maske selleks, et teistega manipuleerida, ohvrit mängida ja teist osapoolt maha teha.

Sellest tulenevad suhetes ka konfliktid, mis toidavad osapoolte egosid. Ego tahab kaitsta, rünnata ja end õigustada. Kõikides suhetes peab aga mõistma, et egost tulenev käitumine on õpitud. Sellest tulenevalt lükatakse konfliktsituatsioonis vastutus tihti endalt ära ja hakatakse süüdistama teisi, sest puudub oskus ja julgus väljendada seda, mida päriselt tuntakse. Ainult seda enesele teadvustades on võimalik tegelikult oma käitumist muuta.

Kui tajud oma suhetes teatud raskust, pinget, teadmatust, hirmu, ebakindlust, viha, kadedust, hukkamõistu, süüdistamist jms, on need suhted enamasti juba ennasthävitavad.

Kuulen peaaegu iga päev oma koolitustel ja teraapiates seda, kuidas inimesed soovivad, et keegi neid terveks teeks ja elu paremaks muudaks.

Unistatakse mingisugusest võlukepikesest, millega oma elu lihtsamaks ja kergemaks muuta. Ja minul on nii lihtne nende soove täita, sest see võlukepike on kõigil meil olemas. Nimelt on just teadlikkus see kuldvõtmeke, millega suhteratas käima keeratakse. Seda tuleb lihtsalt treenima hakata.

Julgus võtta vastutus oma suhete ja rollide eest

Kõige kiirem teadlikkuse treenimine algab sellest, kui endale teadvustada, et kõik need teadmised, mis on juba kuuldud, loetud ja koolitustelt saadud, on nüüd vaja panna praktikasse ja nende järgi tegutsema hakata. Unistada ju võib, et keegi aitaks suhetes selgust luua, kuid ise tuleb olla see, kes astub selle esimese sammu oma suhete paremaks muutmise suunas.

Suhteratas tähendab enesekohaste rollide väljaselgitamist läbi suhete prisma.

Julgus võtta vastutus oma suhete ja rollide eest enda kätte on parim, mida saab teha nii endale kui kõikidele neile, kellega suheldakse.

Tasub meeles pidada, et iga suhe on lihtne just siis, kui räägitakse oma tunnetest ausalt, siiralt ja hirmuvabalt. Suhetes on väga palju ärakasutamist, süüdistamist, hukkamõistu, manipuleerimist ja ohvrirollis elamist. Sageli aetakse rollid ka omavahel sassi ning see toob suhetesse veel suurema segaduse ja pinge.

Näiteks kui soovime, et mees tunneks ennast suhtes mehena, tuleb teda mehena ka kohelda. Sama kehtib naistega. Lihtsamalt öeldes – oluline on lubada mehel olla mees ja naisel naine. See soovitus kehtib ka meeskonnas töötades, kus on nii mehed kui naised, sest mitte keegi ei ole kellestki parem.

Igaühel on meeskonnas oma tähtis roll ja erinevad tiimiliikmed täiendavad üksteist – seetõttu ongi oluline õppida tundma oma tugevusi ja teada ka teiste meeskonnaliikmete tugevusi ja nõrkusi.

Ega siis asjata öelda, et iga tiim on just nii tugev, kui tugev on tema nõrgim lüli. Ka siin kehtib eelmainitud tõsiasi, et suhete kvaliteeti aitab tõsta teadlikkus – see paneb suhteratta veerema ja eemaldab suhtlemises tekkinud takistused.

Rääkimisel ja aususel on meeletu vägi

Suhteratta üks peamisi oskusi on südamest rääkimine sellest, mida tegelikult mõeldakse ja tuntakse. Rääkimisel ja aususel on meeletu vägi, sest mitte keegi ei ole klaasist, et oleks võimalik läbi näha, mis kellegagi toimub, mis meeldib, häirib või segab.

Üsna pea hakatakse kogema, kuidas elu hakkab paremaks muutuma: suhted muutuvad kergemaks ning see toob kaasa rohkem selgust, rõõmu ja armastust. Naeratatakse rohkem ja suudetakse paremini keskenduda tööle, suhelda lähedaste ja kolleegidega ilma maske kandmata ja iseendaks jäädes, sest puudub hirm teiste arvamuse ees.

Suhteratas toob välja ka erinevad suhted, mis kõige enam sinu heaolu mõjutavad: kui suhetes on rõõmuta olek, siis kantakse palju erinevaid maske ning see ei ole õige suhe. Kui suhtes on aga rõõm, on see märk õigest suhtest − maskid on maas ja mõlemad osapooled räägivad üksteisega ausalt, hinnanguid andmata.

Kui oma suhteprobleemidega pidevalt tegeleda ja neid lahendada, on meil võimalik oma eluiga pikendada ning nõnda on meil rohkem ka eluterveid ja harmoonilisi suhteid.

Elus tuleb paratamatult ette erinevaid keerdkäike, mis meie eluiga lühendavad. Mida rohkem on kibestumist, kadedust ja süütunnet, seda toksilisemad on meie suhted. Teadlased on uurinud stressi mõju meie suhetele ja tervisele, millest tulenevalt on stress kahjulik nii meie vaimsele kui ka füüsilisele tervisele, lühendades seega ka meie eluiga.

Kõike tuleks teha enda pärast

Suhteratta lahti mõtestamise ja erinevate rollide väljaselgitamise eesmärk on luua rohkem eluterveid suhteid ja tuletada meelde, et kõike tuleks teha enda pärast: luua häid suhteid oma lähedaste, sõprade ja kolleegidega. Nii on võimalik kogeda enda loodud headust, seda teistega jagada ning seeläbi tunda, kuidas see headus ringina ja täiesti ettearvamatult ka teistelt sinuni tagasi jõuab.

Minu soovitus: ole iseenda pärast õnnelik!

Räägi avatult sellest, mida sa tunned ja mis sinuga toimub. Kui ei räägita, siis pole mõtet ka muutusi oodata. Muutus algab oma suu avamisest ja tunnetest rääkimisest.

Koolitusel ja teraapias analüüsime ja vaatame koos otsa suhetes olevatele puudujääkidele − miks need tekivad ja kuidas neid parimal moel lahendada.

Suhteratas on mõeldud suhteauditiks nii era- kui tööelus kõigile neile, kes soovivad ennast rohkem tundma õppida ja olla parim igas suhtes.

See annab võimaluse eneseavastuseks läbi erinevate rollide kindlakstegemise, mis omakorda aitab lähisuhete kvaliteeti tõsta ja suhelda ilma maskita. Suhted ja enese mõistmine suhetes on kingitus iseendale.

MEELESPEA

Suhteratas veereb siis, kui

• tegeled eneseanalüüsiga,

• õpid end tundma ja teadvustad oma erinevaid rolle suhetes,

• oled iseenda ja teistega aus,

• julged rääkida sellest, mida mõtled ja tunned,

• armastad ja tunnustad end sellisena nagu loomulikult oled,

• loobud tagarääkimisest ja julged avaldada oma arvamust,

• suhtled egotult,

• oled mõistev ja andestav.

Soovitan kõik suhted välja selgitada ja nendesse ausalt sisse piiluda, sest mõni suhe võib elu väga palju mõjutada – meil ei pruugi sellest aimugi olla.

Analüüsi oma suhteid:

• vanematega,

• partneriga,

• lastega,

• emaga,

• sõbraga,

• kolleegiga,

• ülemusega,

• naabriga.

Iga suhte puhul mõtle järgmistele küsimustele ja ole täiesti aus:

• Millises suhtes oled sina andja ja millises vastuvõtja ehk saaja?

• Millised suhted on lihtsad ja kerged?

• Millistes suhetes on pidevalt pinge, tülid ja üldine negatiivsus?

• Millistes suhetes on pidev emotsionaalne puudujääk? Miks?

• Millistesse suhetesse saan ise panustada, et suhe muutuks paremaks?

• Millised suhted on need, kus olen alla andnud ja loobunud, sest enam ei ole usku, et miski saab paremaks muutuda?

• Millised suhted tõstavad mind energeetiliselt kõrgemale ja millised tõmbavad mind alla?

• Millistes suhetes olen päriselt naine/mees ja tunnen seda iga oma keharakuga?

• Milline on see suhe, millest ma puudust tunnen?

• Mis on see miski, millega oma suhteid hoian ja kannan?

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700