Autor: Gertha Teidla-Kunitsõn, Katrin Karu, Halliki Põlda • 18. mai 2022

Raamatupidaja kui elukestev õppija – soovitused õppijale

Täiskasvanu õppimine ongi seotud kohanemisega ja muutunud olukordades toimetulekuviiside leidmisega. Tallinna Ülikooli lektorid pakuvad mõned asjalikud soovitused, millele tähelepanu pöörata.
Talllinna Ülikooli noormelektor Gertha Teidla-Kunitsõn

Kohanemine. Võta teadlikult aega uue olukorraga kohanemiseks ja kaalu, milliseid ressursse sul on, et sellega toime tulla.

Teadlik ajakasutus. Õppimist toetab, kui teed ajaplaani, arvestades nii oma igapäevaseid õppimistegevusi kui ka argielulisi toimetusi (töö, pereelu, poeskäigud jms).

Enesejuhitavus. Õppimist toetavad ressursid on õppijas eneses olemas. Nende ülesleidmist ja kasutamist toetab enesejuhtimisvõime teadvustamine – sina ja sinu õppimine on olulised ja tähtsad ning seda protsessi juhid õppijana sina ise. Õppejõud toetavad ja väärtustavad vastutust, mille oma õppimise eest võtad.

Vastutus ja otsustusjulgus. Julge jagada ja arutleda õpetajate ning kaasõppijatega, milliseid lahendusi muutuvates olukordades on olemas ja ütle, milliseid lahendusi sina vajad.

Probleemidele ja lahendustele orienteeritus. Võimalus õpiülesandeid siduda reaalse elu sündmustega on suur olukordades, kus meid ümbritsev on pidevas muutumises. Praegu on just see olukord, kasuta seda loovate lahenduste leidmiseks.

Kuuluvus ja kaasatus. Sotsiaalne suhtlusoskus aitab ühist kogukonda, ka õpikogukonda, luua ja hoida. Õppimiseks on parim viis hoida kõiki osapooli (nii õppijaid kui ka õppejõude) ühises teabeväljas. Õppimist ja õpetamist tuleks mõtestada koostöise protsessina, mõlemal osapoolel on seejuures võimalus ja vastutus luua ühine õpiruum kõiki sobivaid võimalusi kasutades. Ühises sotsiaalses, vaimses ja digitaalses õpiruumis on oluline keskenduda ka igapäevaelu kogemustele ja tegevustele. Jaga kaasõppijatega argielu sündmusi ja toeta uusi tekkinud rolle.

Identiteedi areng. Pidevalt muutuv õppimise olukord pakub võimaluse oma õppija identiteeti märgata ja arendada. Tee märkmeid, pea õpipäevikut, analüüsi oma õppimist ja märka enda arengut õppijana. Kõik see on sinu tulevases ametis oluline ja tähtis.

Uute õpikeskkondade väärtustamine. Väärtusta uute keskkondade võimalusi. Ulatuslikult kasutatav e-õpe on võimalus avastada põnevaid keskkondi ja uusi lahendusi tulevikuõppeks.

Talllinna Ülikooli noormelektor Gertha Teidla-Kunitsõn teeb elukestva õppimise teemal ettekande Pärnu raamatupidamiskonverentsil "Numbrite Sõnumid" 22.-23. septembril 2022.

Lisainfo ja registreerimine SIIN.

Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700