Autor: Raamatupidaja.ee • 6. august 2021

Abiks alustavale ettevõtjale: arvestuse pidamine ja maksudeklaratsioonid

Kõigil Eestis registreeritud juriidilistel isikutel ja füüsilisest isikust ettevõtjatel on kohustus korraldada oma ettevõtte raamatupidamist vastavalt raamatupidamise seadusele ja maksta makse, sh käibemaksu.

Käibemaksukohustuslasena peate alates registreerimise päevast täitma sellega seotud kohustusi, sh:

- säilitama dokumente, pidama arvestust ning väljastama nõuetele vastavaid arveid;

- esitama e-MTAs iga kuu 10. kuupäevaks tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja tööstuskindlustusmakse deklaratsiooni (vorm TSD);

- tasuma maksud ja maksed esitatud TSD alusel iga kuu 10. kuupäevaks;

- lisama võõrandatava kauba või osutatava teenuse maksustatavale väärtusele käibemaksu;

- käibemaksukohustuslasena on teil õigus oma käibemaksukohustusest maha arvata samal maksustamisperioodil maksustatava käibe tarbeks ostetud kaupadelt ja teenustelt tasumisele kuuluv käibemaks (sisendkäibemaks).

Kui ettevõtlus puudub või kui kaubad ja teenused on soetatud maksuvaba käibe tarbeks, siis sisendkäibemaksu maha arvata ei saa.

- arvutama tasumisele kuuluva käibemaksusumma;

- esitama iga kuu 20. kuupäevaks käibedeklaratsiooni (vorm KMD) ja selle lisa (vorm KMD INF). Käibedeklaratsiooni lisal kajastatakse juriidilisele isikule, füüsilisest isikust ettevõtjale ning riigi-, valla- ja linnaasutusele väljastatud ning nendelt saadud arvete andmed, kui arve või arvete kogusumma ilma käibemaksuta on maksustamisperioodil ühe tehingupartneri kohta vähemalt 1000 eurot;

- kui müüte kaupu või osutate teatud teenuseid teiste Euroopa Liidu riikide käibemaksukohustuslastele, siis peate esitama iga kuu 20. kuupäevaks ühendusesisese käibe aruande (vorm VD).

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700