Autor: Raamatupidaja.ee • 30. mai 2020

Investeerimine iseendasse on parima tootlusega varaklass, kuhu investeerida

Endine majandus ei tule enam kunagi tagasi. “Mida kiiremini aktsepteerime uue reaalsuse ja teeme värske starteegia ja tegevusplaani, seda kiiremini on võimalik hakata uuesti tõusma,” ütleb ettevõtlike inimeste kasvukeskkonna Starfishi juht Vallo Arumäe. Kui oled keerulises olukorras ega tea, mida oma rahaga teha, on tema sõnul mõistlik valik investeerida see enda rahalisse haridusse.
Rahatarkusest kirjutab ettevõtlike inimeste kasvukeskkonna Starfishi juht Vallo Arumäe

Millest algab rahatarkus? Kuidas alustada parema finantsilise tuleviku loomisega?

Nii Eestis kui mujal maailmas on väga palju inimesi, kes pole mitte kunagi rahalise hariduse ehk rahatarkusega kokku puutunud. Teistpidi on see ka mõistetav, kuna meie haridussüsteemis on lünk. Meil on akadeemiline ja erialane haridus, kuid puudub reaalne õpe, kuidas tegelikult oma igapäevaste rahaasjadega edukalt toime tulla ja omale varasid luua. Tänases majandusolukorras on see tegelikult traagiline.

Juhul kui inimesel puudub endal huvi raha- ja majandusteemade vastu, siis tal on lihtsam lükata see teema endast kõrvale. Sageli aitab sellele kaasa iseenda loodud piiratud uskumus, et “ma ei ole majandusinimene” või “mina neid rahaasju ei tea, las eksperdid ütlevad, mida peaksin oma rahaga tegema”. Nii võetakse kuulda pigem finantsasutuste “müügimehi”, kes on riietunud “ekspertideks” ja tehakse sageli lihtsalt teadmatusest enda jaoks halvimad finantsalased otsused.

Tänases majandusolukorras tuleb teravalt välja asjaolu, et minevikus tehtud otsused puudutavad igat inimest. Kui sa ei ole praeguse olukorraga rahul, siis on aeg võtta vastutus ja tunnistada endale, et ma tegin vale valiku. See on normaalne, kui sa õpid sellest midagi. Paraku valivad paljud inimesed meelsamini teiste süüdistamise tee (majandus, poliitikud, eksperdid, tööandja, COVID-19 jne), selle asemel, et võtta kontroll ja vastutus oma elu eest endale. Seda ongi tegelikult raske tunnistada, et olen ise jätnud rahateema tähelepanuta ja usaldanud oma finantstuleviku võõraste kätte.

Paljud inimesed petavad ennast mõttega “ma juba tean seda”. See on põhjus, miks nad suhtuvad rahatarkusesse suletud meelega. Tegelikkuses, kui nad seda ei tee, siis nad seda ei tea. Kokkuvõttes algab rahatarkus iseendale ausalt ülestunnistamisest, et ma vajan selles osas tegelikult abi. Teisisõnu see algab avatud meelest ja sisemisest soovist midagi muuta. Kui ma ei saa rahaasjadest päriselt aru või olen sattunud majanduslikult keerulisse olukorda, siis esmane vajadus on mõista, kuidas uuesti alustada. Kõige parem viis on alustada väikeste sammudega - lugeda rahatarkusega seotud raamatuid, kuulata rahasaateid, ümbritseda ennast teiste sarnaste huvidega inimestega ja jälgida neid, kes on reaalselt sellel teekonnal soovitud sammud läbi teinud ja edasi jõudnud. Kui teema vastu on huvi kasvanud, siis tasub kindlasti investeerida juba suuremalt oma teadmistesse. Investeerimine iseendasse on parima tootlusega varaklass, kuhu investeerida!

Ärge kunagi küsige kelleltki, mida oma rahaga teha. Kui esitate selle küsimuse valele inimesele, võite kaotada kõik. Sellega kuulutate end algajaks, keda on kerge petta. Nutikas, rahaliselt haritud inimene teab, mida teha. Talle ei pea ütlema, mida teha. Senikaua kuni sa ei tea, mida oma rahaga teha, on mõistlik valik investeerida see enda rahalisse haridusse. Eesmärk on jõuda olukorda, kus olete suutelised ise õiged otsused enda jaoks langetama.

Millist nõu annad neile, kes hetkel rahalistes raskustes on? Millised on esimesed vajalikud sammud, et tulla välja rahalistest raskustest?

Oleme täna väga erakorralises seisus. Maailmamajandus on poliitiliste juhtide poolt lukku pandud ja seisab paigal. Sellist olukorda ei ole inimkonna ajaloos kunagi varem olnud. Majanduskrahhi tsunami juba paistab, aga paljud võtavad endiselt rannas päikest. Kahjuks elavad 50% inimestest palgapäevast palgapäevani ilma säästudeta. Keegi, kellel puuduvad säästud ja isiklikud varad ning kes ei ole ettevalmistunud halvimaks, kus sissetulekud võivad kaduda või väheneda, ongi täna väga raskes olukorras. Aastatepikkuseid tegemata jätmisi on väga keeruline lühikese aja jooksu tagantjärele korda teha.

Esimene samm on see, et kui avastate, et olete minevikus tehtud otsuste tulemusena ennast auku kaevanud, siis on praegu õige hetk lõpetada sama augu edasi kaevamine. See mõtteviis, mis teid tänasesse tõi, ei saa seda probleemi tuleviku jaoks lahendada. Sisuliselt on vaja vajutada reset nuppu ja alustada algusest. Võtta aeg maha ja mõelda läbi - millised on need valikud, mis mind on tänasesse olukorda toonud? Millistest teadmistest on mul puudus olnud? Milliseid valikuid pean muutma? Millest pean loobuma? Mida kavatsen tulevikus teistmoodi teha?

Teine samm on alustada esimesel võimalusel rahatarkuse omandamisega. See on aeganõudev protsess - õppimine ja muutuste elluviimine võtab aega. Alustades rahalise hariduse omandamist täna, jõuad tulemusteni kiiremini, kui alles mõne kuu pärast alustades. Loe läbi mõni rahateemaline raamat (nt. “Rikas isa, vaene isa” või “Rahavoo kvadrant”), kuula iganädalaselt Starfish Academy tasuta Rahasaadet Facebookis, osale “Mõtteviisi muutes jõukaks” online kursusel jne.

Kolmas samm on kasvatada likviidsust ja oma säästusid, et eesolev kriis üle elada. Seda ka pessimistlikuma stsenaariumi korral. Selleks on oluline saada ette võimalikult selge tervisepilt tänasest isiklikust majanduslikust olukorrast, täites ära isikliku finantsaruande. Teisisõnu, vaata detailselt üle oma tulud, kulud, varad ja kohustused. Mitu kuud pead tänases olukorras rahaliselt vastu? Milline on seis siis kui praegune olukord jääb pikemaks ajaks (näiteks aasta) kestma? Kas sul on asju, mida sa tegelikult ei vaja ja mille realiseerimine aitab sul likviidsust tõsta? Mida saad veel teha, et oma tulusid kasvatada? Majandus sellisena nagu me seda teame, ei tule tõenäoliselt kunagi tagasi. Mida kiiremini aktsepteerime uue reaalsuse ja teeme värske starteegia ja tegevusplaani, seda kiiremini on võimalik hakata uuesti tõusma.

Neljas samm on muuta oma kohustused võimalusel varadeks. Varad on miski, mis paneb raha sinu taskusse ja kohustused on miski, mis viib raha sinu taskust. Kui elad ise suvilas, siis see on kohustus (ülalpidamiskulud), kui üürid selle välja, siis see on vara (üüritulu). Kas sul on midagi, mille kasutamisest saad mõneks ajaks loobuda, et see välja rentida? Kuidas saad oma mugavuse arvelt vabadust (vaba raha) suurendada? Kuna tegemist on praegu likviiduskriisiga, siis mõtle, millised on võimalused oma kohustuste, näiteks laenude ja liisingute vähendamiseks.

Viies samm on kasutada võimalusi, mis on tekkinud seoses lisandunud ajaga. Aeg on täna sinu kõige väärtuslikum vara. Lõpeta massimeedias tervisekriisiga seonduvate negatiivsete uudiste jälgimine ja keskendu aktiivsele ja julgele tegutsemisele oma uue töö- või äristarteegiaga. Kuidas sa saad luua teistele väärtust, olles ise väärtuse looja, mitte ainult teiste väärtuste tarbija? Kuidas saad kontrolli oma sissetulekute üle kasvatada? Kui oled töövõtja, siis mõtle, millist kompetentsi sinu tööandja sinult tegelikult ostab. Kuidas sa saaksid sama kompetentsi pakkuda lisaks oma tööandjale veel ka teistele klientidele? Millised kliendid võiksid sinu kompetentsist huvitatud olla?

Allikas: Mediamarketing

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700