Autor: Kadri Penjam, vabakutseline ajakirjanik • 21. oktoober 2020

Arvestusala Edendaja kandidaat nr. 7: Mare Timian, Eesti Siseaudiitorite Ühingu juhatuse esimees

Juba 30. oktoobril anname koostöös Excellent Business Solutionsiga välja Arvestusala Edendaja 2020 tiitli inimesele, kes on tegutsev arvestusala valdkonnas või seda tugevalt mõjutanud.

Mare on naine, kes jõudnud elus teha mitu kannapööret – ning seda ikka südame sunnil ja hinge tahtmisel. Iga uus etapp on avanud tema ees uksi ja võimalusi, lasknud end proovile panna ning pakkunud edasiminekut.

Autor: Meeli Küttim

Nagu Mare ise ütleb, tuleb elada nii, et oled oma võimalused elus maksimaalselt ära kasutanud ning leidnud vastused peamistele küsimustele – kes ma olen, mida elult tahan ja mida olen selle saavutamiseks ära teinud. Sellest on ta igal sammul elus oma otsuseid tehes ka lähtunud.

Maaelust linnakära keskele

Mare on maalaps, pärit Lääne-Virumaalt Simunast, sealt, kust algab Pedja jõgi. Ta lõpetas Simuna 8-klassilise kooli ja läks keskharidust omandama Tallinna 20. Keskkooli. Väikese maakooli 13 õpilasega klassist 40 õpilasega mammutklassi sattunud Mare jaoks oli see ilmselgelt kardinaalne elumuutus. „Senine oma sõpruskond ja õdusa maakooli kogukond, kus iga päev oli õlg õla kõrval tunne, asendus pealinna kiire elutempoga, millega harjumine võttis aega, aga oli ka tohutult huvitav,ˮ meenutab ta toonast muutust, kuid kinnitab, et tädi juurde elama kolinuna oli tal toetav tugi olemas ja nõnda ei tundunud elumuutus tegelikult keeruline.

Arvestusala Edendaja tiitli anname välja raamatupidajate päeva konverentsil. Tule kohale või vaata veebiülekannet, rohkem infot SIIN!

Nüüd on Mare aga äärmiselt rahul, et on saanud olla just sündmuste keskel – kus ka võimalusi ennast proovile panna märksa rohkem kui mujal. „On huvitav tõdeda, et tollane 20. keskkool, mis oli eesti keele ja kirjanduse kallakuga, andis mulle tegelikult väga tugeva keemia, füüsika ja matemaatika aluspõhja,ˮ tõdeb ta tagasi vaadates. Reaalaineid õpetati niivõrd intensiivselt, et Marel sai neist sõna otseses mõttes villand – ja nii ei mõelnud ta päris pikalt sellele, et tahaks veel midagi sellelaadset edasi õppima minna. Elul olid aga teised plaanid.

Kümme aastat lendas kui linnutiivul

Kümme aastat pärast keskkooli lõpetamist otsustas Mare taas õppima minna – Tallinna Majanduskooli õigusteadust. „Lapsed olid suuremaks saanud ja tundsin, et on aeg õppida iseendale ning et see valmistab mind ette järgmiseks huvitavaks eluetapiks,ˮ selgitab ta tollaste valikute tagamaid. Õpingute ajal asus Mare tööle SEB panka ja töötas seal aasta. Seejärel kutsus üks hea endine kolleeg teda kandideerima Rahandusministeeriumi finantskontrolli osakonda audiitoriks – ning see viis aastat, mis Mare ministeeriumis töötas, oli tema jaoks suurte muudatuste, õppimiste ja väljakutsete aeg.

Finantskontrolli osakonnas oli tööd rohkem kui küllaga ning see oli ääretult põnev aeg, mil sai õpitud intensiivsemalt ja rohkem kui kunagi varem. Finantskontrolli osakonna ülesanne oli tol ajal auditeerida kogu valitsussektorit ning sellest ajast on Marel meeles lisaks ääretult huvitavale tööle ja enesetäiendamisele ka väga toredad töökaaslased, kellega koos sai piltlikult öeldes mitu puuda soola ära söödud.

2004. aastal, kui Eesti liitus Euroopa Liiduga, tundis Mare, et taas kibeleb hing muutuse järele ja aeg on küps uuteks katsumusteks. Ning ikka, kui Mare on nii tundnud, on mõni huvitav pakkumine ka temani jõudnud. Ka nüüd juhtus nii: avanes uus uks ja teda kutsuti siseaudiitoriks tollasesse ETV-sse. See oli täiesti uus proovikivi – läks aasta ning liideti Eesti raadio ja ETV ning moodustati Eesti Rahvusringhääling. 2007. aastal pakuti Marele enda kanda võtta terve asutuse siseauditeerimine ja loomulikult ta nõustus. Rahvusringhäälingusse jäi Mare tööle tervelt 11 aastaks ja ta ütleb, et see on üks tõeliselt äge maja – keeruline, aga seda enam arendav.

Samal ajal, aastatel 2008–2013, kuulus Mare ka Eesti Kvaliteediühingu juhatusse, sai sealt koolitusi ning ettevõtete välishindaja ja vabaühenduse juhtimise kogemuse. Ta on teinud vabatahtlikku tööd, saanud hulga kogemusi ja oskusi ning tegutsenud n-ö õhinapõhiselt. „See kõik on olnud mulle igapäevase palgatöö kõrvalt nii oluline, et on kaalunud üles paljudki materiaalsed hüved,ˮ lisab ta.

Kommunikatsiooni magistrantuur – kust see veel tuli?

Vahepeal oli elu aga ette toonud tööelu kõrval ka muid väljundeid: peale selle, et Mare sai 2014. aastal Eesti Siseaudiitorite ühingu juhatuse liikmeks ja 2016. aastal asus ühingut juhtima, astus ta 2015. aastal Tallinna Ülikooli magistrantuuri kommunikatsiooni õppima.

„Kommunikatsioon on olnud see, mille abil kogu oma uut algust, uut elu olen hakanud kokku siduma ja looma. Oli küll pingeline kaks aastat joosta täiskohaga töö kõrvalt ja Siseaudiitorite ühingu juhatuse eesotsas olles ka ülikooli, kuid olen nii rahul, et suutsin õpingud nominaalajaga läbida. Kirjutasin oma magistritöö teemal „Kommunikatsioon vabaühenduse sidusrühmadega ja magava sidusrühma käsitlused Eesti Siseaudiitorite Ühingu näitelˮ. Mind huvitas, kui hästi ma juhina tunnen oma ühingu liikmeskonda ja iseäranis neid, kes paistavad justkui passiivsed. Kas see on nii ka tegelikult? Just neist, nende varal ja näitena sündiski minu magistritöö, mille kaitsesin hindele A,ˮ ütleb Mare, lisades, et nii otseses kui kaudses mõttes on iga valdkonna puhul tark tunda oma sidususrühmi.

Vabadus teha, vabadus vastutada

Praegusesse aega jõudes: 2019. aastast on Mare n-ö vabakutseline ettevõtja, kes kui Hunt Kriimsilm tegutseb korraga mitmel rindel. Esmalt on ta Organic Estonia kommunikatsioonijuht ja ühtlasi võtnud oma südameasjaks kodulehe uuendamise. Sest nagu Mare ütleb, on koduleht ettevõtte visiitkaart ning sellest saab alguse see, kuidas võimalikud kliendid-koostööpartnerid meid ja meiega koostööd näevad. Ta teab, millest räägib, sest see on tal juba kolmas kodulehe arendusprojekt ja edulugu ettevõtete arendamisel.

Arvestusala Edendaja 2020

Tunnustame koos valdkonna tegusaid inimesi - anna oma hääl SIIN!

„Olen aidanud kujundada Organic Estonia kuvandit selliselt, et koos Eesti saatkondadega välisriikides sillutada Eesti maheettevõtetele teed ekspordiks. Olen teinud koos disaineritega turundusmaterjale, osalenud üritusturundusprojektides välisriikides, kirjutanud uudiseid ja artikleid, juhtinud sotsiaalmeediat. Selles valdkonnas on tööd rohkem kui teha jõuab, aga see on nii põnev. Ja mis seal salata – selles valdkonnas saabki töötada inimene, kelle jaoks on töö ühtlasi hobi ja südamesoov teha üle kõige just seda tööd,ˮ lisab ta.

Mare jõuab palju, see on selge. Ta tegutseb endiselt Siseaudiitorite Ühingu juhatuses – ja seda juba pea viis aastat. Ühingu juhtimise kõrval tegeleb ta kommunikatsioonijuhtimise ja liikmeskonna kasvatamisega. „Tunnen suurt heameelt, et teadlik tegevus kommunikatsioonijuhtimisega, sh uued e-teenused ja koduleht, on aidanud märgatavalt kasvatada liikmeskonda ja tugevdanud ühingu majandusnäitajaid. See tegevus on aidanud kaasa, et meie kutseühing oleks nii sisuliselt kui ka visuaalselt nähtav. Muide, tänu nendele uuendustele ja varasemast enam pildil olemisele jõudis meieni ka järgmine proovikivi – Äripäeva Sisekontrolli konverentsi korralduskutse. Olla koostööpartner niivõrd professionaalse ettevõtmise juures nagu see konverents ja teha seda käsikäes Äripäeva meeskonnaga – seda pakkumist ei saanud mitte kuidagi vastu võtmata jätta,ˮ tõdeb ta.

Mare Timiani soovitused raamatupidajatele

• Olge oma juhtidele toetavad, nutikad ja targad partnerid.

• Olge julged kasutama IT-lahendusi ja uut tehnoloogiat.

• Olge tähelepanelikud ja julged esitama ka ebamugavaid küsimusi.

• Olge elujaatavad, leidke viise õppimiseks ja arenguks, olge aktiivsed oma kutseala arengus kaasa rääkima.

Kes on Arvestusala Edendaja?

Läbi aasta vahendab raamatupidaja.ee arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid. Koostöös Excellent Business Solutionsiga valime ajakirja kaanepersoonide seast välja arvestusvaldkonda sel aastal kõige enam mõjutanud professionaali.

Ülevaade tänavustest kandidaatidest on SIIN!

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700