Autor: Raamatupidaja.ee • 21. märts 2020

8 soovitust neile, kes töötavad üksi

Meeskonnad korraldavad tiimi üritusi, tähistavad sünnipäevi, tunnustavad üksteist õnnestumiste puhul. Kui sellist kuuluvust ei ole, on motivatsiooni langus ja energiapuudus kerge tulema.
Foto: pixabay

Selliseid üksikuid hunte on nii mikroettevõtjate, vabakutseliste, kaugtöö tegijate kui ka suures kontoris töötajate seas: ühest töötajast koosnevad osakonnad (personali, turundus), juhiabid, spetsialistid jt.

Üksinda töötamise olukorrad võivad olla erinevad, aga sellised töötajad seisavad silmitsi sarnaste väljakutsetega. Sageli on nende õlul suurem isiklik vastutus, kui neil, kes töötavad meeskonnas; ühele perioodile võib langeda suur koormus, aga abi sellega toime tulemiseks ei ole; isolatsioonis olemise tunne jne.

Mind Tools toob välja kaheksa soovitust, kuidas üksinda töötades paremini raskustega toime tulla

1. Loo ja hoia suhteid

Kui töötad osakonnas, mille ainus töötaja oled sina, siis võib tekkida olukord, kus sul pole kellegagi oma ideid arutada, tagasisidet saada või lihtsalt juttu rääkida. See võib viia isoleerituse tundeni, eriti kui töötad ka füüsiliselt teistest eraldi.

Kohtu teistega, suhtle virtuaalselt ja osale ühistel vaba aja veetmistel. See annab kuuluvuse tunde, aga ka infot ettevõtte tegemistest ning tagasisidet. Tõenäoliselt leiad ka inimesi, kes sinu tööle kaasa elavad.

2. Tee oma hääl kuuldavaks

Teised ei pruugi mõista sinu prioriteete, töökoormust ja piiranguid. Nad võivad sind pommitada ülesannetega ning võib olla keeruline “ei” öelda. Aga tuleb meeles pidada, et sind on ainult üks ja vahel on võimatu kõike teha, mida sinult oodatakse. Küsi abi, kui selleks on vajadus.

Sama oluline on pöörata organisatsioonis tähelepanu oma tööle. Kui oled üksinda, siis on teistel lihtne sind radarilt kaotada. Hoia teisi kursis, millega sa tegeled, ole nähtav siseveebis, uudiskirjades ja esitle oma töö tulemusi koosolekutel. Näita, kuidas sinu töö annab panuse ühiste eesmärkide saavutamisele.

3. Leia tuge

Ükskõik, kui hea oled oma töös, keegi ei ole kõiges parim. Kuna töötad üksinda, on sul ilmselt vähem aega uute oskuste arendamiseks ja kui jääd haigeks, siis tööd sinu eest keegi ära ei tee.

Loe lisaks
Head suhted on vitamiiniks tööelus

On oluline tunda oma piire ja küsida abi, kui teadmistest, oskustest või võimalustest pisut napib. Kui oled mikroettevõtja või vabakutseline, siis ehk on võimalus koostööd teha teiste professionaalidega. Kui sul on vaiksem periood, siis paku oma abi ka teistele. Sa võid töötada üksi, aga see ei tähenda, et sa ei võiks olla hea meeskonnamängija oma valdkonnas.

Kui võimalik, kasuta tehnoloogia abi. Tänapäeval on palju pilveteenuseid, mis lihtsustavad erinevate professionaalide tööd.

4. Võta vastutus oma professionaalse arengu eest

Üksi töötamine võib vähendada võimalusi ennast professionaalselt arendada. Suuremates meeskondades korraldatakse rohkem koolitusi ja liigub erinevate võimaluste kohta rohkem infot. Tööd võib olla ka nii palju, et ei jää aegagi enesearenguks.

Analüüsi oma õppe ja arenguvajadusi, selleks võib kasutada näiteks SWOT analüüsi tugevuste ja nõrgemate külgede hindamist. Samuti võid pidada tööpäevikut. Kui oled selgeks saanud, mida peaksid arendama ja juurde õppima, koosta isikliku arengu plaan ja asu seda ellu viima.

5. Kasuta oma loovust

Loe lisaks
Kuidas saada rohkem õnnestumise kogemusi oma töös

Kuna tugisüsteem üksinda töötades on piiratud, siis kasuta loovust. Tõenäoliselt pead ise lahendama probleeme, võtma kasutusele uusi töövahendeid, tooteid ja ideid ning muutma töökorraldust paremaks, et saaksid tööd teostatud. Seega tõenäoliselt oled mitmekülgsem ja nutikam, kui suured meeskonnad.

6. Hoia asjad korras

Üksinda töötades peab töö olema väga hästi organiseeritud. Hoia silme ees oma kalendrit, tegevuskava ja tähtaegu ning prioriseeri neid. Ainult sina saad seista selle eest, et su töö on tehtud õigeaegselt ja kvaliteetselt. On väga palju virtuaalseid abivahendeid, kuidas oma aega paremini planeerida.

7. Hoia fookust

On kerge lasta ennast segada, töödega venitada ja olla vähem produktiivne, kui töötad üksi. Seda eriti olukorras, kus tegemist vajab tuhat asja ning pead kõigega ise hakkama saama. Et järje peal püsida, on oluline panna kirja eesmärgid, seada need tähtsuse järjekorda ning teha tegevuskava nende saavutamiseks.

8. Ära unusta oma tervist ja turvalisust

Loe lisaks
Aju ei vaja raha ega šokolaadi – naeratusel on palju parem mõju

​Kui sul on tööandja, siis aruta temaga läbi kõik küsimused, mis tekivad töökohaga seoses – alates ergonoomilisest mööblist lõpetades ohutute töövahenditega. Hoia ennast ise kursis tervislike tööviisidega ning küsi vajadusel asjatundjalt nõu (n: www.tooelu.ee).

Kokkuvõtteks

Paljud meist töötavad mingil perioodil üksinda. Kui tead, millised võivad olla raskused ning kuidas neid vältida, on kergem hoida motivatsiooni, energiat ning saavutada eesmärke.

Allikas: tööheaolu.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700