Autor: Kadri Penjam, vabakutseline ajakirjanik • 20. oktoober 2020

Arvestusala Edendaja kandidaat nr. 5: Paavo Siimann, TalTechi vanemlektor

Juba 30. oktoobril anname koostöös Excellent Business Solutionsiga välja Arvestusala Edendaja 2020 tiitli inimesele, kes on tegutsev arvestusala valdkonnas või seda tugevalt mõjutanud.

Nagu Tallinna Tehnikaülikooli vanemlektor Paavo Siimann ise kinnitab, on elu toonud tema teele pidevalt väljakutseid ja võimalusi ennast proovile panna. Iga uus kogemus on viinud aga edasi – kõrgemale ja kaugemale – ning lisanud elule vürtsi, laiemat maailmapilti ja arusaamist erinevatest kultuuridest.

TalTechi vanemlektor Paavo Siimann
Autor: Meeli Küttim

Tallinna 8. Keskkoolis õppinud, kuid viimaseks kolmeks õppeaastaks Gustav Adolfi Gümnaasiumisse suundunud ja seal matemaatika-füüsika eriala lõpetanud Paavo läks pärast keskhariduse omandamist edasi Tallinna Tehnikaülikooli. Täpsemalt valis tollal õppekavasüsteemi 5 + 2 järgi kraadieelõppeks ökonomisti eriala ja seejärel läbis ärikorralduse magistrantuuri. Juba teisel kursusel spetsialiseerus ta majandusarvestusele.

„Numbrid on mind alati huvitanud,ˮ ütleb mees selgituseks, põhjendades minevikuvalikuid. Lisades, et tema soov on alati olnud näha laiemat pilti – mis toimub arvude taga ja kuidas toimib tegelikult kogu ettevõtlus.

Arvestusala Edendaja tiitli anname välja raamatupidajate päeva konverentsil. Tule kohale või vaata veebiülekannet, rohkem infot SIIN!

TTÜ – loogiline valik saamaks hariduslik vundament

Paavo on mees oma parimas eas, kes astus ülikooli 1990. aastate keskel. See oli aeg, mil Eesti oli alles taasiseseisvunud ja majanduseriala valimine tundus mõnus proovikivi päris paljudele.

„Tol ajal läksid paljud minu kursusekaaslastest kas juba ülikooli ajal või pärast ülikooli lõpetamist tööle pankadesse ja audiitorfirmadesse.ˮ Nõnda oli ka Paavo teelahkmel – kuidas edasi? „Audiitorfirmasse tööle minek tundus mulle selline traditsiooniline, veidi ehk igavgi lahendus ning juhus viis mind hoopis meelelahutusvaldkonda,ˮ seletab ta tagasi vaadates. Esimeseks töökohaks sai BDG meelelahutuskontsern, kus Paavo oli mõnda aega klubi Hollywood projektijuht.

Samal ajal astus Paavo Tallinna Tehnikaülikooli magistriõppesse. Talle pakuti võimalust ka ise lektorina Tallinna Tehnikaülikoolis tööle asuda ja ta otsustas selle väljakutse vastu võtta.

Väljaspool Tallinna Tehnikaülikooli on samuti elu

Tallinna Tehnikaülikoolis töötamise kõrval on Paavo kätt proovinud ka mujal.

Meelelahutusmaailmast liikus ta edasi tootejuhiks Eesti hulgimüügifirmasse Tridens. Sellest ajast toob ta suurima tööalase ettevõtmisena esile näiteks kvaliteetviina Russki Standart lansseerimise Eestisse.

Järgmine töökoht tõi kaasa totaalse muutuse edasises kursis – kusjuures seda on Paavo elus tulnud ette korduvalt. Pea ees vette hüppamine on saanud karjäärivalikute juures tema jaoks peaaegu et reegliks. Nimelt suundus mees hulgimüügiettevõttest 2002. aastal edasi ravimitööstusesse. Temast sai finantsanalüütik rahvusvahelise ettevõtte GlaxoSmithKline Eesti esinduses.

2005. aastal, juba kolm aastat hiljem liikus Paavo edasi teise suurde ravimitööstusettevõttesse AstraZenecasse finantsjuhiks. Esmalt anti talle Eesti turg, 2008. aastal hakkas ta haldama tervet Baltikumi turgu. See oli aeg, kus sai palju reisida – lõpuks oli Paavo hallata ka kogu SRÜ turg: tuli luua sidemeid, osata näha ja ära kasutada võimalusi ning teha plaane edasiseks. „Oli väga põnev näha erinevaid (äri)kultuure, töö tõi kaasa kogemusi, milleni ma muidu poleks kuidagi jõudnud. See sisaldas oma eri riikides toimiva meeskonna loomist, nende koolitamist ja tööeetika tagamist,ˮ räägib ta.

Arvestusala Edendaja 2020

Tunnustame koos valdkonna tegusaid inimesi - anna oma hääl SIIN!

Paavo tõdeb, et tegelikult oli tollane suhtlemine lihtne – eestlane oli endiste vennasvabariikide jaoks alati oma. „Peamised küsimused, mida mulle alati esitati, olid, et kuidas Anne Veski elab ja kuidas Tõnis Mägil läheb. Kui neil teemadel oskasin pikemalt rääkida, oli esimene barjäär juba murtud ja sai asuda tööteemasid arutama,ˮ muigab Paavo. Tema hallata oli tollal kiirelt arenev turg ning ülesandeks sai avada uued filiaalid Gruusias ja Valgevenes. „Kuue riigi finantsosakondade tööle panemine oli huvitav väljakutse – olen ääretult tänulik, et mul oli selline võimalus,ˮ lisab ta.

Aktiivne eluviis Euroopas tõi lõpuks kodumaale tagasi

Pärast üheksat aastat ravimitööstuses tundus olevat õige hetk valdkonda vahetada. Samal ajal otsis tollane Statoil finantsdirektorit ja pärast pisukest mõtlemist sai Paavost kuueks aastaks Eesti jaemüügi finantsjuht. Ja sellesse aega jäi palju – alates sellest, et ta asus tööle Statoili, aga lahkus hiljem hoopis Circle K-st.

„Minu jaoks on olnud nende aastate jooksul oluline, et olen saanud teha laia finantsjuhtimise alast tööd, näinud kõrvalt ning puutunud kokku ka hangete, IT-valdkonna, logistikavaldkonna, siseauditeerimise, õigusvaldkonna ja palju rohkemaga,ˮ tõdeb ta, lisades, et eriti hea meel on tal selle üle, et ta on seda kõike saanud näha nii Eestis kui ka väljaspool.

Õppimine – elukestev nii Paavole kui ka tema õpilastele

2005. aastal astus Paavo mõned aastad pärast magistrantuuri lõpetamist doktorantuuri. Kuigi doktorantuuri lõpetamine võttis muude tööde ja tegemiste kõrvalt aastaid, kaitses ta lõpuks 2018. aastal Tallinna Tehnikaülikoolis professor Jaan Alveri juhendamisel oma doktoritöö Usage of Efficiency Matrix in the Analysis of Financial Statements (Efektiivsusmaatriksi kasutamine finantsaruannete analüüsimisel). See oli ka aeg, kui Paavo mõtles tõsiselt oma elu ja tegemiste üle järele ning tegi tulevikuplaane. Mida ma elult tahan? Kuidas edasi? Mis on minu kirg? Need olid vaid mõned tollastest küsimustest.

2019. aastal otsustas Paavo õppejõukoormust suurendada ja temast sai vanemlektor. Miks selline otsus? „Aga sellepärast, et tundsin, et tahan teha senisest enam õppejõutööd, anda midagi ühiskonnale tagasi, rakendada oma teadmisi ja oskusi, mida aastate jooksul olen omandanud. Olen püüdnud ennast pidevalt uute suundadega kursis hoida ja neid teadmisi ka tudengitele edasi anda. Mulle meeldib ka see, et näen oma igapäevatöös noori, uut põlvkonda,ˮ sõnab Paavo.

Iga muutus, mis Paavoni on elus jõudunud, on tulnud evolutsiooniliselt. „Olen arvamusel, et ametikoht, kuhu olen suundunud, peab mind arendama kui inimest ja andma mulle võimaluse oma tugevusi rakendada,ˮ lisab ta.

Avatud õppe täiendkoolituste raames tulevad Paavo juurde näiteks raamatupidajad, kes tahavad arendada oma analüüsi- ja finantsjuhtimisoskust, ning ettevõtete juhid, kes tahavad arvudest aru saada. Samuti lihtsalt baasinfo vajajad, kes soovivad laiendada oma silmaringi. „Huvi arvude vastu suureneb, seda võin kinnitada. Hea meelega käiakse tunnis ja osatakse hinnata seda, et kvaliteetne info on kompaktselt kokku kogutud. Arvud räägivad alati tõde, vaja on vaid oskust neid tõlgendada,ˮ lisab Paavo. „Raamatupidamist tundvate analüütikute eelis on see, et neil on selge arusaam, kuidas algandmed kujunevad.

See on oluline eelis nende analüütikute ees, kes algandmeid lihtsalt kuskilt alla laevad,ˮ julgustab Paavo. „Ka raamatupidamisfirmade kliendid muutuvad järjest nõudlikumaks: lisaks finants- ja maksuarvestuse korrektsusele ootavad nad, et nende raamatupidaja annaks oma panuse regulaarsete raportite väljatöötamisse, juhtimismõõdikute loomisesse, omahinna arvutustesse, finantsaruannete analüüsimisse, eelarvete koostamisse jne,ˮ näeb Paavo finantsistidele järjest laiemat tööpõldu.

Tunnustus – parim palk tehtud töö eest

Hea töö ei jää kunagi märkamata. Nõnda nimetati ärikorralduse instituudi vanemlektor Paavo Siimann 2018. aastal üheks TalTechi parimaks õppejõuks. Samuti oli ta 2019. aastal majandustudengitele aasta inspiratsiooniallikas.

Paavo Siimanni soovitused praegustele ja tulevastele finantsistidele

• Olge uudishimulikud ja õppige juurde uusi oskusi.

• Mõelge iga päev, kuidas töötada nutikamalt.

• Looge väärtust: ettevõtetes on palju infot, mida raamatupidajad ja kõik teised finantsistid saavad analüüsida ning seeläbi majandustulemuse paranemisele kaasa aidata.

Kes on Arvestusala Edendaja?

Läbi aasta vahendab raamatupidaja.ee arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid. Koostöös Excellent Business Solutionsiga valime ajakirja kaanepersoonide seast välja arvestusvaldkonda sel aastal kõige enam mõjutanud professionaali.

Ülevaade tänavustest kandidaatidest on SIIN!

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700