Autor: Raamatupidaja.ee • 16. detsember 2019

Digitaalsed lahendused kiirendavad piiriüleste kohtuasjade menetlemist EL-s

Justiitsminister Raivo Aeg osales Brüsselis toimunud Euroopa Liidu justiits- ja siseküsimuste nõukogul, kus üheks peamiseks teemaks oli piiriüleste kohtumenetluste kiirendamine tsiviilasjades digitaalsete lahenduste abil.
Foto: pixabay

„Dokumentide kättetoimetamise ja tõendite kogumise määrused on piiriülese tsiviilkohtumenetluse alustalad Euroopa Liidus – need määrused aitavad igapäevases kohtu töös toimetada dokumente kätte teistes liikmesriikides elavatele menetlusosalistele ning koguda tõendeid, kuulata ära tunnistajaid, nõuda välja DNA proove teistest liikmesriikidest. Neid määrusi peab aga kohandama tänapäevasele digiajastule,“ ütles justiitsminister Raivo Aeg.

Ministri sõnul puudutavad muudatused Eesti kontekstis eelkõige naaberriikides nagu näiteks Soomes elavaid inimesi, kes on mõnes Eesti kohtuasjas menetlusosalised ja kellele võib kohus menetlusdokumendid kätte toimetada elektrooniliste kanalite kaudu. „Võrreldes praeguse süsteemiga, kus menetlusdokumendid liiguvad paberil ja posti teel, on see oluliselt kiirem asjade käik nii inimesele endale kui ka kohtule,“ lausus minister.

Muudatused puudutavad ka selliseid olukordi, kus Eestis elav inimene on menetlusosaline teises EL liikmesriigis või kui menetlus toimub Eestis, aga tõendeid on vaja koguda mujal.

Plaanis on soodustada ka piiriülestes menetlustes videokonverentsi kasutamist. „Inimene, kes elab Soomes, ei pea ilmtingimata tulema Eestisse istungile ütlusi andma. Otsustuse, kas videokonverentsi kasutada, teeb asja menetlev kohtunik,“ selgitas Aeg.

Lisaks dokumentide otse kättetoimetamisele menetlusosalisele hakkavad liikmesriikide asutused tulevikus taotlusi ja dokumente edastama elektrooniliste kanalite kaudu, mis aitab samuti kaasa sellele, et menetlused ei veniks. See süsteem muutub kohustuslikuks kõige varem seitsme aasta pärast, kuid vabatahtlikult on liikmesriikidel võimalik digitaalseid lahendusi juba varem kasutama hakata.

Selles küsimuses võeti vastu Euroopa Liidu Nõukogu üldine lähenemisviis, millele järgnevad kolmepoolsed läbirääkimised Euroopa Parlamendis, kus osalevad lisaks parlamendi esindajatele EL Nõukogu ja Komisjoni esindajad.

Kohtumisel on arutelu all ka kuriteoohvrite õigused, kinnipidamise alternatiivid, tsiviilõiguse koostöö tulevik ja muud teemad. Lisaks kohtub Aeg Portugali justiitsministri Francisca Van Dunemiga, et otsida EL-is justiitsvaldkonna digitaliseerimisel ühiselt koostöökohti.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700