Autor: Marianne Lõhmus, konverentsi programmijuht • 14. märts 2019

Kas robotid hakkavad tulevikus inimesi loomaaias näitama?

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov rääkis 14. märtsil Raamatupidaja.ee ja KPMG Baltics ühisel aastakonverentsil missugused on julgeoleku väljakutsed digiajastul ning missugused on suurimad ohud?

Sven Sakkov nimetas oma ettekannet täna tujurikkuja ettekandeks. Ajal kui kõik teised räägivad robootika kõrgajastust ning arengust, peab tema tegelema ka riskidega, mis sellega kaasnevad.

10. aastat tagasi küberturvalisus = arvutite turvalisus. Täna kui kõik on ühendatud interneti, räägime me küberturvalisusest laiemas pildis. Kõik meile eluks vajalik – elekter, küte jm on ühendatud internetti ning kõik mis on internetis on ohustatud.

„Ma ei kutsu Teid ülesse kolima metsa looduse rüppe“ nentis Sven, vaid tegi üleskutse arvestama riskidega, mis nende uuendustega kaasnevad.

Peamiseks ohuks maailmas robootikaga seonduvalt peetakse robotite õppimisvõimet, mis on tuhandeid kordi suurem kui inimesel. See tähendab, et ühel hetkel võib ka robot ära õppida selle, kuidas takistada inimest vajutamast punast „ON/OFF“ nuppu. Kas see on meie tulevik? Ja kas ühel hetkel elavad inimesed robotite loomaaias?

Sven summutas oma ettekandes ka kolm küberajastu müüti:

1. Me oleme kübersõjas – kas järgmine Pearl Harbour on digitaalne?

2. Meil ei ole olemas rahvusvahelist õigust, mis käsitleks küberruumis toimuvat

3. Küberkuritegude puhul ei ole ründajat võimalik tuvastada

Kogu ettekanne Sven Sakkovi esitlusest aastakonverentsil on peagi kuulatav Äripäeva raadios.

Sven Sakkov liitus Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskusega 2017. aasta 1. septembril. Aastatel 2015-2017 juhtis ta Tallinnas asuvat NATO koostöise küberkaitse oivakeskust: rahvusvahelist keskust, mis on spetsialiseerunud kübervaldkonna alastele rakendusuuringutele, väljaõppele ning õppustele.

2008–2015 oli Sakkov kaitseministeeriumi kaitsepoliitika asekantsler. Asekantslerina vastutas Sven Sakkov poliitika planeerimise, ohuhinnangute, NATO ja ELi poliitika, rahvusvahelise koostöö ning relvastuskontrolli eest.

Varemalt töötas Sakkov Eesti saatkonnas Washingtonis ja Eesti esinduses NATO juures, Vabariigi Presidendi rahvusliku julgeoleku- ja kaitsenõunikuna ning kaitseministeeriumi poliitika planeerimise osakonna juhatajana.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700