Autor: Raamatupidaja.ee • 23. jaanuar 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Omaaktsiaite ja omaosade kajastamine

KPMG Baltics audiitor Veiko Kompus selgitab näidete varal, kuidas kajastada omaaktsiaid ja omaosasid.
Kuidas kajastada omaaktsiaid ja omaosasid?
Foto: scanpix

Viiendat korda toimuva KPMG aastakonverentsi programmi keskmes on 2019. aastal juhtimine, maksud ja rahandus digiajastul.

Lisainfo ja registreerimine SIIN.

Omaaktsiad ja -osad on ettevõtte poolt tagasiostetud omakapitaliinstrumendid, mida kajastatakse omakapitali vähendusena kirjel „Omaosad või -aktsiad“. Omaaktsiaid ja omaosasid mõõdetakse makstud tasu õiglases väärtuses, milleks on üldjuhul nende eest tasutud rahasumma. Omaaktsiate või osadega tehtud tehingutest (soetamine, võõrandamine või tühistamine) teenitud kasumeid ja kahjumeid kajastatakse kirjel „Ülekurss“ või kui ülekurss läheks negatiivseks, siis kirjel „Eelmiste perioodide jaotamata kasum (kahjum)“.

Näide 1

Aktsiaseltsil on 100 aktsiat, mille nimiväärtus kokku on 10 000 eurot (ühe aktsia nimiväärtus on 100 eurot). Ettevõte ostab tagasi 6 aktsiat, mille eest tasub 500 eurot. Raamatupidamises tehakse järgmine kanne:

Deebet: Omaaktsiad 500

Kreedit: Raha 500

Ettevõtte võõrandab pooled tagasiostetud aktsiatest ning nende eest laekub ettevõttele 200 eurot. Raamatupidamises tehakse järgmine kanne:

Deebet: Raha 200

Deebet: Eelmiste perioodide jaotamata kasum (kahjum) 50

Kreedit: Omaaktsiad 250

Ülejäänud 3 aktsiat otsustab ettevõtte tühistada. Raamatupidamises tehakse järgmine kanne:

Deebet: Aktsiakapital nimiväärtuses 300

Kreedit: Omaaktsiad 250

Kreedit: Ülekurss 50

Aruandeperioodi kasumiaruandes selliseid kasumeid ja kahjumeid kajastada ei ole lubatud. Rahavoogude aruandes kajastatakse omaaktsiate või -osade eest saadud rahasummad kirjel „Laekunud omaaktsiate või -osade müügist“ ning omaaktsiate või -osade eest makstud rahasummad kirjel „Tasutud omaaktsiate või -osade tagasiostmisel“.

Näide 2

Aktsiaseltsil on 500 aktsiat, mille nimiväärtus kokku on 5 000 eurot (ühe aktsia nimiväärtus on 10 eurot). Ettevõte ostab tagasi 20 aktsiat, mille eest maksab 120 eurot.

Raamatupidamises tehakse järgmine kanne:

Deebet: Omaaktsiad 120

Kreedit: Raha 120

Ettevõte võõrandab tagasiostetud 20 aktsiat ning nende eest laekub ettevõttele 150 eurot.

Raamatupidamises tehakse järgmine kanne:

Deebet: Raha 150

Kreedit: Omaaktsiad 120

Kreedit: Ülekurss 30

Allikas: KPMG Baltics

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700