Eraisiku laenult väärtpaberilt, hoiuselt või muult võlakohustuselt saadud intress on tulumaksuga maksustatav tulu. Tulumaksuvabastus kehtib pangahoiuse intressidele kuni 2017. a lõpuni. Alates 2018. aastast maksustatakse ka saadud hoiuseintressid tulumaksuga.

- Maksukohustuse edasilükkamiseks saab eraisik kasutada investeerimiskontot Foto: pixabay
Intress, millelt aasta kestel on tulumaks kinni peetud, on kajastatud tuludeklaratsiooni
tabelis 5.1. Kui intressilt ei ole tulumaks kinni peetud siis peab isik saadud intressi deklareerima tuludeklaratsiooni
tabelis 7.1.
Juhul, kui inimene soovib investeerimise eesmärgil hoiuse (investeerimishoius) intressilt tekkivat tulumaksukohustust edasi lükata, siis peab tal olema avatud investeerimiskonto ning hoiusele kantud raha peab pärinema investeerimiskontona kasutusel olevalt rahakontolt. Samuti peab sel juhul järgima põhimõtet, et hoiuse lõpptähtajal peab investeerimishoiuse põhisumma ning intress laekuma investeerimiskontole. Juhul kui on järgitud põhimõtet, et investeerimishoiusele kantud raha pärineb investeerimiskontolt ning kui soovitakse intressilt tekkivat tulumaksukohustust edasi lükata, siis võib inimene sellest pangale kirjalikult teada anda selleks, et pank saadavalt intressilt tulumaksu kinni ei peaks. Selline intress maksustatakse investeerimiskonto väljamaksete hulgas tuludeklaratsiooni
tabelis 6.5 deklareeritud andmete alusel. Juhul kui investeerimiskontole laekunud intressilt on tulumaks kinni peetud, siis sellise intressi võib deklareerida investeerimiskonto sissemaksena.
Ühisrahastusplatvormi laenudelt saadud tulu maksustamine
Alljärgnevalt selgitame nn isikult isikule antavatelt laenudelt saadud tulu maksustamist.
Füüsiline isik võib antud laenult saada järgmist liiki maksustatavat tulu:
-
intress – tasu laenuraha kasutamise eest maksustatakse
tulumaksuseaduse § 17 lõike 1 alusel;
-
viivis – tasu laenukohustuse täitmise viivitamise eest maksustatakse
tulumaksuseaduse § 12 lõike 1 alusel kui muu tulu;
-
kasu laenunõude võõrandamisest – laenunõude võõrandamisest saadud kasu maksustatakse kui kasu muu vara võõrandamisest
tulumaksuseaduse § 15 lõike 1 alusel. Kasu saadakse, kui laenunõude võõrandamisel müügihind või vahetamisel turuhind ületab soetamismaksumust. Soetamismaksumuseks on olenevalt laenu andmise või omandamise viisist, kas laenu andmisel tehtud kulu ehk laenatud summa või laenunõude omandamiseks tasutud summa. Maksustamisel ei ole võimalik arvesse võtta laenusuhte lõppemisel või võõrandamisel saadud kahju ning samuti ei ole võimalik tasaarvestada kahju saadud tuluga.
Laenuandja peab saadud intressi, viivise või kasu laenunõude võõrandamisest kajastama tulu saamise, sh tema nimelisele portaalikontole laekumise kalendriaasta tuludeklaratsioonis. Laenult saadud tulu tuleb deklareerida ka juhul, kui see tulu taasinvesteeritakse. Laenuandja tasumisele kuuluv tulumaks selgub tuludeklaratsiooni alusel arvutatud maksutulemusest.
Finantsvaralt saadud tulu maksustamine
Finantsvaralt saadavalt tulult tekkiva maksukohustuse edasilükkamiseks saab eraisik kasutada investeerimiskontot. Investeerimiskonto on harilik rahakonto, mille rahakannete üle tuleb pidada arvestust.
Investeerimiskonto võib avada Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liikmesriigi residendist krediidiasutuses või krediidiasutuse nimetatud riigis asuvas püsivas tegevuskohas.
Et investeerimiskonto oma eesmärki täidaks, saab finantsvara soetada üksnes investeerimiskontol oleva raha eest ning finantsvaralt saadud tulu tuleb viivitamatult kanda investeerimiskontole. See nõue kehtib ka juhul, kui investeerimiseks kasutatakse investeerimisühingu (maaklerfirma) teenust. Maaklerfirma puhul ei ole tegemist krediidiasutusega ning maakleri juures ei saa saadud tulu taas-investeerida, vaid kõik tehingud finantsvaraga tuleb teha läbi krediidiasutuses avatud investeerimiskonto. Väärtpaberikonto ei saa olla investeerimiskontoks.
Finantsvaralt saadud tulu maksuvabaks edasi investeerimiseks võib kasutada ka mitut investeerimiskontot. Maksustatav summa tekib siis, kui kõikidelt investeerimiskontodelt tehtud väljamaksed ületavad selle väljamakse järgselt kõikidele investeerimiskontodele tehtud sissemaksete jääki. Sissemaksete jääk arvutatakse pärast iga sisse- ja väljamakset. Kõik investeerimiskontolt tehtud kanded loetakse väljamakseks, välja arvatud kanded, millega soetatakse finantsvara ning ülekanded teisele investeerimiskontole. Investeerimiskonto sissemakseks loetakse enne konto investeerimiskontona kasutusele võtmist seal olevat rahajääki ning investeerimiskontole tehtud täiendavaid kandeid. Sissemaksena ei käsitata finantsvaralt saadud maksustamata tulu ning raha, mis kanti üle teiselt investeerimiskontolt. Näiteks kui investeerimiskonto sissemakse jääk on 2000 eurot, tekib maksustatav tulu alles siis, kui kontolt tehtud finantsvara soetamisega mitteseotud väljamaksed ületavad 2000 eurot.
Igapäevaste arvelduste tegemiseks kasutusel oleva pangakonto investeerimiskontona kasutusele võtmisel tuleb arvelduskonto kõikide sisse- ja väljamaksete üle hakata arvestust pidama. Näiteks palga laekumine tuleb kajastada konto sissemaksena, kommunaalkulude tasumine väljamaksena, jne. Kui investeerimiskonto võetakse kasutusele üksnes finantsvaraga seotud tehingute tegemiseks, on sisse- ja väljamaksete üle arvestuse pidamine lihtsam.
Finantsvaralt saadud tulu tuleb viivitamatult kanda investeerimiskontole. Kui seda ei tehta, loetakse saadud tulu investeerimiskonto väljamakseks.
Tulumaksuseaduse §-s 171 sätestatud tingimustele mittevastava finantsvara võõrandamisest saadud tulu maksustatakse üldistel põhimõtetel tehingupõhiselt. Tavasüsteemi maksustamisregulatsiooni võib kasutada ka siis, kui isik ei soovi investeerimiskonto vahendusel finantsvaralt saadud tulu maksukohustust edasi lükata.
Lisaks deklareerimisele kuuluvatele andmetele peab investeerimiskontot kasutades pidama finantsvara soetusmaksumuse arvestust, et vajadusel oleks võimalik tuvastada investeerimiskontol olnud raha eest soetatud finantsvara soetusmaksumus.
Allikas: Maksu- ja tolliamet