17. oktoober 2018

Arvestusala Edendaja 2018 kandidaat: Mart Mägi

Läbi aasta vahendab ajakiri Raamatupidamise Praktik arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid. Sel aastal valime persoonide seast välja inimene, kes võiks kanda nimetust Arvestusala Edendaja 2018. Võitja valitakse ja kuulutatakse välja konverentsil Raamatupidajate päev 2018.

Tutvustus ja töökäik

Statistikaameti juht Mart Mägi
Autor: Meeli Küttim

Mart Mägi on mees, kelle varasem juhtimispäevik on kirju kui rahvariidevöö – ta on juhtinud mitut Eesti suurimat eraettevõtet, mille hulka kuuluvad kindlustusettevõte, liisingufirma ja autokaubanduskontsern Amserv. Lisaks on ta juhendanud apteegiketi tegemisi ning võtnud viimati vastu väljakutse asuda juhtima üht riigi olulisemat info- ja andmekeskust – Statistikaametit.

Sõnadega „statistika” ja ka „Statistikaamet” ei ole just alati seostatud midagi, mis võiks olla põnev.

Mart Mägi persoonilugu saad täismahus lugeda SIIN.

Tutvu konverentsi Raamatupidajate Päev 2018 - Numbrite mäng programmiga SIIN.

„Andmed üksipäini ei anna midagi, neil ei ole kuigi suurt kaalu, kui seda informatsiooni arukalt töödelda ei osata,” ütleb Mägi. „Paljud inimesed ei tee suurt vahet, mis on andmed ja mis statistika, neid kiputakse ühte patta panema, ent statistika, millel on väärtus ja informatiivne kaal, saab neist alles siis, kui nad on omavahel mingisse loogilisse suhtesse asetatud,” sõnab ta. Sageli ei tea inimesed Mägi sõnul üldse, et Statistikaamet ei tegele üksnes majandusnäitajatega. „Näiteks meie näitajad Eesti kohta on üks sisend, mille põhjal arvutab rahvusvaheline ekspertide rühm ülemaailmset õnneindeksit, mis hõlmab väga palju parameetreid ja aspekte,” valgustab ta. „Võtmeküsimus näitajate puhul on aga, et kellele neid toodetakse ja millises võtmes neid andmeid hiljem vaadeldakse ja analüüsitakse,” lisab ta.

Töised saavutused

„Suudame ennustada näiteks kas või seda, kui Pärnu linnas peaks toimuma looduskatastroof ja vesi tõuseks üle kallaste, siis mitu elamist jääb vee alla, kui suure tõenäosusega, kui palju ja millise aja vältel suureneb Eesti rahvastik ning muid selliseid prognoose – kõik see, mida Statistikaamet reaalselt iga päev teeb,” sõnab Mägi. „Tegelikkuses on see kõik inimestele hoomamatu, millises mahus andmeid meieni kokku voogab ja millises mahus erinevaid näitajaid me tõepoolest pidevalt kokku paneme.

„Statistikaameti peakontoris luuakse kõiki neid süsteeme, kõiki neid algoritme, mis loovad seoseid erinevate andmevoogude vahel ning integreerivad need mingiks loogiliseks tervikuks, ühes või teises võtmes,” ütleb Mägi. „Võib julgelt väita, et selles majas luuakse suuri asju.”

Statistikaameti eesmärk on saada Euroopa kõige efektiivsemaks tarbijasõbraliku statistika tegijaks. „Tahame teistega võrreldes töötada kõige tõhusamalt. „Veel tahame olla tarbijasõbralikud – see tähendab, et soovime peegeldada tagasi seda, mida inimesed ja ettevõtted meile sisendina annavad – et nad tunneksid, et sellest kõigest on ka neile kasu,” põhjendab ta. „See on see, kuhu me lähiajal väga suure kiirusega liigume.”

Praegusel ajal ning kontekstis on Mart Mägi suurim väljakutse hoopis vajadus luua kiiretele muutustele reageeriv, tarbijasõbralikku statistikat loov organisatsioonikultuur.

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700