9. august 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Toimetulekutoetus: millal ja kellele?

Toimetulekutoetuse eesmärk on tagada inimesele minimaalsed rahalised vahendid oma esmavajaduste rahuldamiseks. 2018. aasta alguses jõustusid mitmed toimetulekutoetuse muudatused, millega laienes abisaajate ring ning muutus paindlikumaks ka toetuse maksmine, kirjutab hoolekande osakonna nõunik Ulli Luide.
Mida tasub teada toimetulekutoetusest
Foto: Pixabay

Toimetulekutoetust on õigus saada üksi elaval inimesel või perekonnal, kelle kuu sissetulek on pärast üüri ja kommunaalkulude mahaarvamist (seadusespaika pandud tingimustel) alla toimetulekupiiri.

 • Toimetulekupiir on 2018. aastal pere esimesele liikmele140 eurot, igale järgnevale täisealisele inimesele 80% sellest ehk112 eurotning igale alaealisele lapsele 120% ehk168 eurot. See on summa, mis peab pärast eluasemekulude (üür + kommunaalkulud) tasumist inimesele kätte jääma.
 • Toimetulekutoetust on võimalik taotledakogu kuu vältelehk taotlus tuleb esitada hiljemalt kuu viimaseks päevaks elukohajärgsele kohalikule omavalitsusele (KOV).
 • Otsuse toimetulekutoetuse määramise ja maksmise kohta teeb KOV.
 • Üldine valem toimetulekutoetuse arvestamiseks on järgmine:
  toimetulekutoetus = toimetulekupiir + eluasemekulud– sissetulekud.
 • Kuna toimetulekutoetus koosnebtoimetulekupiirist ja eluasemekulude katmisest, on ka neil, kel puudub kindel eluase, võimalik toetust taotleda.

NÄITED

1-liikmeline pensionäri või osalise/täieliku töövõime puudumisega inimese leibkond:

Mari elab üksi 2-toalises korteris üldpinnaga 51 m² ning tema pension on 260€. Eluruumi kulud on kokku 150€ kuus.

Marile arvestatav toimetulekutoetuse summa kujuneb järgmiselt:toimetulekupiir 140€ + eluasemekulud 150€ – pension (sissetulek) 260€ = toimetulekutoetus 30€. Mari lõplikuks sissetulekuks kujuneb 290€ (pension 260€ + toimetulekutoetus 30€).

5-liikmeline kahe vanemaga kolmelapseline pere

Uuno elab koos abikaasa ja kolme lapsega (vanuses 9, 10 ja 13). Vanemad on töötud ning pere ainsaks sissetulekuks on lapsetoetused ja lasterikka pere toetus, mis on kokku 510€ (esimese ja teise lapse lapsetoetus 55€ , kolmanda lapse lapsetoetus100€, lasterikka pere toetus 300€).Pere elab 3-toalises korteris üldpinnaga 70 m² ning eluruumi kulud kokku on kuus 180€.

Uuno perekonnale arvestatav toimetulekutoetuse summa kujuneb järgmiselt:toimetulekupiir 756€ (140 + 112 + 168 + 168 + 168) + eluasemekulud 180€ – sissetulek 510€ = toimetulekutoetus 426€.Perekonna lõplikuks sissetulekuks kujuneb 936€ (lapsetoetused 210€+ lasterikka pere toetus 300€ +toimetulekutoetus 426€).

3-liikmeline üksikvanemaga kahelapseline perekond:

Juta elab koos kahe lapsega (vanuses 10 ja 13). Ta on töötu, kuid mõlema lapse pealt laekub sissetulekuna lapsetoetus 55€ kuus. Lisaks saab pere elatisabi kummagi lapse eest 100€ kuus. Seega on perekonna sissetulek kokku 310€ (55 + 55 + 100 + 100).Nad elavad 2-toalises korteris üldpinnaga 51 m² ning eluruumi kulud kokku on kuus 200€.

Arvestuslik toimetulekutoetuse summa Juta perele kujuneb järgmiselt:pere toimetulekupiir476€ (140 + 168 + 168) + eluasemekulud 200€ – sissetulek310€ = toimetulekutoetus 366€. Koos toimetulekutoetusega makstakse toimetulekutoetuse saajale, kelle kõik perekonnaliikmed on alaealised, täiendavat sotsiaaltoetust 15€.Perekonna lõplik sissetulek on sellisel juhul 691€ (lapsetoetused 110€ +elatisabi 200€+ toimetulekutoetus 366€ + täiendav sotsiaaltoetus 15€).

 • Toimetulekutoetuse saajal, kelle kõik perekonnaliikmed on alaealised, on õigus saada katäiendavat sotsiaaltoetust 15 eurot.
 • Kõikperehüvitiste seadusealusel makstavad lapsetoetused lähevad toimetulekutoetuse arvestamisel sissetulekuna arvesse.
 • Kohalik omavalitsus ei pea sissetulekuna arvesse võtmalähedastelt toimetuleku parandamiseks saadud rahalisi toetusi ja kingitusikuni poole toimetulekupiiri ulatuses (kuni 70 eurot) kuus.
 • Neil, kes on vähemalt eelneval kuuel järjestikusel kuul saanud toimetulekutoetust, on aastaskuni 140 euroulatuses võimalik saada toetustühekordsete vältimatute eluasemekulude katmiseks(nt korstnapühkimine, vingugaasiandur, gaasiboileri remont/kontroll, ahju parandus vms).
 • Toimetulekutoetuse taotlemisel ei arvestata sissetuleku hulka lapsetoetust saavate kooliõpilaste teenitud töötasu.
 • Kui inimene läheb tööle, siis esimese kahe kuu jooksul tema töötasu toimetulekutoetuse määramisel sissetulekute hulka ei arvestata.Järgmised neli kuud arvestatakse sissetulekute hulka töötasust vaid 50%. Selline sissetuleku erand kehtib neile, kes on kahel järjestikusel kuul saanud toimetulekutoetust, kuid ei ole töötanud ega saanud samal ajal palka.

Lisaks tasuks pilk peale heitakorduma kippuvatele küsimusteleseoses toimetulekutoetusega ning tutvuda ka sotsiaalministeeriumi kodulehel olevaülevaategatoimetulekutoetuse kohta, kus on kirjas toimetulekutoetuse taotlemise täpsemad tingimused.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700