Autor: Raamatupidaja.ee • 16. aprill 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksupetturid võeti vahi alla

Kütusepettuses kahtlustatavad võeti vahi alla
Foto: Postimees/Scanpix
Maksu- ja Tolliameti (MTA) uurimisosakonna ametnikud pidasid aprilli alguses kriminaalasjas kinni kuus isikut, keda kahtlustatakse kütusega seotud käibemaksupettuses, mille tulemusel varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses. Kolm kahtlustatavat võeti prokuratuuri taotlusel vahi alla.

MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Terje Langi sõnul tuvastati kriminaalmenetluse käigus, et grupp inimesi korraldas 2017. aasta teises pooles diislikütusele sarnase vedela põlevaine soetust Poola aktsiisiladudest nii otse Eesti kui ka läbi Leedu ja Läti äriühingute. „Kahtlustuse järgi toodi kütusele sarnane vedel põlevaine Eestisse nii Eesti, Soome kui ka Suurbritannia äriühingute nimel kui mitteaktsiisikaup, kuid müüdi juba kütusemüügiluba omavale Eesti ettevõttele edasi diislikütusena. Ostu-müügitehingutega tekkinud maksukohustuse vähendamise eesmärgil esitati MTA-le valeandmeid, millega varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses,“ selgitas Lang.

Kahtlustatavana peeti kriminaalasjas kinni kuus inimest ning lisaks neile on kahtlustus esitatud veel kahele inimesele. Põhja Ringkonnaprokuratuur esitas Harju Maakohtule taotlused kolme kahtlustatava vahistamiseks. „Nende puhul oli ühiseks jooneks see, et nad võisid vabadusse jäädes jätkata kuritegude toimepanemist, mistõttu oli vältimatult vajalik taotleda neilt vabaduse võtmist,“ ütles prokurör Silvia Kruusmaa.

Harju Maakohus rahuldas Põhja Ringkonnaprokuratuuri taotlused ning isikud võeti vahi alla. Neile etteheidetav kuritegu – eriti suures ulatuses maksukohustuse varjamine – on esimese astme kuritegu, mille puhul on võimalik isikuid karistada ühe- kuni seitsmeaastase vangistusega.

Samuti arestis kohus avalik-õigusliku nõude tagamiseks ka mitmele kahtlustatavale kuuluvat vara, kokku ligi 280 000 euro väärtuses. „Tõhusaim vahend, millega majanduskuritegevuse vastu võidelda, on just kriminaaltulu arestimine ja selle edasine konfiskeerimine. Aasta-aastalt on prokuratuur koostöös uurimisasutustega suutnud konfiskeeritava vara hulka suurendada ning jätkuvalt lähtutakse põhimõttest, et keegi ei tohi kuriteo arvelt rikastuda,“ märkis Silvia Kruusmaa.

Terje Langi sõnul on kütus jätkuvalt valdkond, kus suuremahuliste maksupettuste korraldamine on aktuaalne, avaldades sellega negatiivset mõju nii ausale konkurentsile kui maksude laekumisele. „Kütuse valdkonna pettuseid iseloomustab asjaolu, et kütuseturu järelevalveks puudub seni operatiivne ülevaade hoiuteenuse pakkujate rendimahutites liikuva kütuse üle, kus võib toimuda nii kütuse ebaseaduslik tootmine kui ka kauba olemuse muutmine. Seda olukorda aitab aga alates 2019. aasta veebruarist lahendada kütuse käitlemise andmekogu rakendumine, mis võimaldab MTA-l vedelkütuse ostu-müügitehingute andmeid hallata reaalajas ja reageerida aegsasti riskantsetele tehingutele,“ ütles Lang.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi Maksu- ja Tolliameti uurimisosakond ja juhib Põhja Ringkonnaprokuratuur.

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700