6. veebruar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kuidas leida aasta keskmist töötajate arvu?

Keskmise töötajate arvu leidmine
Foto: BDO Eesti
Käes on majandusaasta aruannete koostamise aeg. Need raamatupidamiskohustuslased, kelle majandusaasta algas aastal 2016, peavad aruande koostama uue raamatupidamise seaduse (edaspidi RPS) redaktsiooni alusel. Teatavasti on muutunud esitatav aruandlusmaht vastavalt sellele, millisesse ettevõtja kategooriasse raamatupidamiskohustuslane kuulub.

Peatoimetaja Egle Vainula, BDO Eesti partner, raamatupidamisteenuste juht ja vandeaudiitor

Lisainfo ja tellimine SIIT

Ettevõtjate liigitamise aluseks on kolm majandusnäitajat: varad, müügitulu ja keskmine töötajate arv, mikroettevõtja puhul on nõutud lisatingimused. Täpsemalt saab ettevõtjate liigitamise alustest lugeda BDO varem ilmunud artiklist. BDO koolitusel “Kiiremalt ja tõhusamalt: Raamatupidamise seaduse muutused – fookus mikro- ja väikeettevõtetel” tõstatus aga koolituse osalejatel küsimus, kuidas arvutada RPS § 21 järgi avalikustamisele kuuluvat ettevõtte keskmist töötajate arvu. Kuna see küsimus võib pakkuda huvi ka teistele, siis alljärgnevalt anname ülevaate keskmise töötajate arvu arvutamise metoodikast ning ilmestame seda näitega.

Keskmise töötajate arvu leidmiseks tuleb aasta jooksul ettevõttes töötanud isikute arv taandada täistööajale. Näiteks olukorras, kus ettevõtjal oli aasta vältel 1 täiskoormusega töötaja ning 2 poole kohaga töötajat, on keskmine töötajate arv 2. Töötajate aastakeskmise arvu leidmiseks on vajalik leida aastakeskmine näitaja iga majandusaasta kuu kohta. Selleks arvutatakse töötajate kogu kalendaarne ajafond päevades ja jagatakse see kalendrikuu päevade arvuga.

Töötajatena võetakse arvesse muuhulgas tasu saavaid praktikante ning hooajatöötajaid. Teiste ettevõtete töötajaid, kes täidavad selle ettevõtte tellimusi ning pikka aega töölt puuduvaid isikuid, nagu ajateenistuses või lapsehoolduspuhkusel viibijaid, arvesse ei võeta.

Aastakeskmise arvutamist illustreerib järgnev valem (täiendav info leitav Statistikaameti juhendist):

Kui ettevõttes on aasta jooksul olnud nii täis- kui ka osalise koormusega töötajaid, tuleb aastakeskmine näitaja leida nende töötajate kohta eraldi. Osalise koormusega töötajad võetakse arvesseproportsionaalselt töötatud ajaga. Näiteks töötaja koormusega 20 tundi nädalas on võrdväärne kui 0,5.

Järgnevalt on esitatud aasta keskmise töötajate arvu leidmise näide.

Seega antud näite puhul on ettevõtte keskmiseks töötajate arvuks 6 inimest, mis märgitakse majandusaasta aruande Tööjõukulude lisas olevasse vastavasse lahtrisse (vaata lisatud Joonisel ringiga märgistatud lahtrid). Juhul kui raamatupidamiskohustuslase töötajate keskmine arv taandatuna täistööajale on null, tuleb vormi sisestada 0 ning kindlasti lisainformatsiooni sisestusvälja lisada selgitus, et raamatupidamiskohustuslasel ei ole töötajaid. Aruandluskeskkond ei kuva ridasid, mille väärtus on null, seega vaid numbrite sisestamisel ei kuvata vastavat lisa koondvaates ega aruande PDF-vormingus.

Juhime tähelepanu, et vastavalt RPS § 21 lg 1 p-le 5 tuleb raamatupidamiskohustuslasel (v.a mikro- ja väikeettevõtjal) avalikustada raamatupidamise aastaaruande lisades ka keskmine töötajate arv maksukorralduse seaduse § 251 lg-s 4 nimetatud töötamise liikide kaupa. Äriühingute puhul seega teostatakse jaotus järgmiselt:

töölepingu alusel töötav isik;võlaõigusliku lepingu alusel teenust osutav isik, v.a füüsilisest isikust ettevõtja;juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige.

Väikeettevõtjalt RPS vastavat liigitust ei nõua (RPS § 21 lg 3 p 13), mikroettevõtjatel puudub üleüldine kohustus töötajate arvu kohta infot avalikustada.

Joonis. Tööjõukulude lisa Ettevõtjaportaali keskkonnast

 

Autor: Egle Vainula, BDO partner, vandeaudiitor Kristiina Malm, BDO raamatupidaja Aleksandra Generalova, BDO rahvusvaheliste äritugiteenuste raamatupidaja

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700