Autor: Raamatupidaja.ee • 2. veebruar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

E-arvete vahendamiselt enam raha teenida ei saa

E-arvete saatmine ja vastuvõtmine peab olema tasuta
Foto: Pixabay
Täna teatas Registrite ja infosüsteemide keskus (RIK), et riigi loodud raamatupidamistarkvara e-arveldaja pakub alates jaanuari lõpust e-arvete saatmist võimaldavatele tarkvaradele keskset e-arvete operaatoriteenust, eesmärgiga hoogustada e-arvete kasutuselevõttu Eestis.

E-arvete kohustus oleks soosinud seniseid vahendajaid

Maksumaksjate Liit, Eesti Väike-ja Keskmiste Ettevõtete Assotsatsioon ja majandustarkvara Envoice palusid eelmisel aastal Riigikogu majanduskomisjonil riigile e-arvete esitamise kohustuse edasi lükata keskse rändlusteenuse väljatöötamiseni. Majanduskomisjoni otsusega lükkus edasi 1. jaanuarile plaanitud e-arvete esitamise kohustus. Komisjoni esimees Aivar Kokk teatas toona, et kuni kõikide majandustarkvaradega liidestamiseks avatud turg ei toimi, pole mõistlik ja võimalik seadusega ettevõtjatele kohustust panna.

Registrite ja Infosüsteemide Keskuse direktor Mehis Sihvart ütles, et vaadates praegust turu seisu, on e-arvete laiaulatuslikumaks levikuks puudu olnud erinevaid osapooli ühendavast kesksest ja soodsast rändlusteenusest.

„Oleme tänaseks loonud lahenduse, millega liitudes saab iga majandustarkvara hakata oma klientidele e-arvete saatmise ja vastuvõtmise teenust pakkuma. Selline lahendus ühendab senised operaatorid ja majandustarkvarad ning võimaldab tarkvaraarendajatel väiksemate kuludega ja kiiresti oma klientidele e-arveldamise teenuse avada. Ühtlasi soodustab keskse rändlusteenuse loomine ka Euroopa ühisele e-arve standardile üleminekut,“ rääkis Sihvart.

„Hetkel ei kohusta raamatupidamise seadus ettevõtjaid omavahel e-arveid vahetama. Kuid kui see kohustus tulevikus tekib, on majandustarkvarad juba võimelised keskse riikliku platvormi kaudu e-arveldamiseks ja üleminek toimub sujuvamalt,“ selgitas registrite ja infosüsteemide keskuse ettevõtete aruandluse infosüsteemide talituse juhataja Aleksandr Beloussov.

Varasemalt on e-arveldajaga liidestunud operaatorid Fitek ja Omniva ning lisaks ollakse liidestumas Telema ning Edisoftiga.

Majandustarkvaradest, mis hakkavad e-arve operaatorteenust oma klientidele pakkuma, liidestus jaanuari lõpus e-arveldajaga esimesena Envoice. Envoice’iga koostööd tegevate raamatupidamistarkvarade kliendid saavad täna sellest lähtuvalt juba ka tasuta e-arveid saata ja vastu võtta.

Envoice’i juhatuse liikme Ivar Veskioja sõnul on ülimalt tervitatav, et poliitikud ja ametnikud mõistsid turutõrke olemust. „Probleemile kiiresti reageerinud RIKi tuleb tunnustada sobiva lahenduse väljatöötamise eest e-arvete vaba rändluse tagamiseks Eestis“. Riigi toega murtud e-arve operaatorite oligopoolse turuvalitsemise eripäraks oli pealesunnitud vahendusteenus. Operaatorile tuli maksta iga e-arve edastamise eest tasu. Tasuta e-arvete saatmist võimaldavatel tarkvaradel nagu Envoice ei võimaldatud liituda operaatorite vahelise rändlusvõrguga. Omniva esindaja kinnitas majanduskomisjonis avameelselt, et neil puudub ärihuvi e-arvete rändluselepingu sõlmimiseks. Rändluse puudumine oleks toonud kaasa selle, et Omniva kliendid poleks saanud saata arveid kõikidele ettevõtetele ja riigiasutustele, kes kasutavad Envoice’i teenust ja vastupidi.

E-arvete saatmine ja vastuvõtmine peab olema tasuta

E-arveldaja pakutav lahendus on piisavalt soodne, et majandustarkvarad saaks oma klientidel võimaldada tasuta e-arvete saatmist ja vastuvõtmist. Selle eelduseks on, et levinud majandustarkvarad liidestuvad RIK-i keskse rändlusteenusega. „Bittide ja baitide saatmine peab olema tasuta,“ toonitas Envoice’i esindaja Ivar Veskioja.

Täiendavalt teeb e-arveldaja koostööd teiste majandustarkvaradega, näiteks qbill.ee ja tsekk.ee.

Merit Tarkvara juhi Andres Kerti sõnutsi on see normaalne olukord, et kliendid ei pea e-arvete saatmise ja vastuvõtmise eest maksma. "Merit Aktiva kliendid saavad juba ammu e-arveid tasuta saata ja vastu võtta. Enamus meist ei maksa meilide saatmise ja vastu võtmise eest midagi, miks peaks e-arvete puhul olukord teistsugune olema? Merit Aktiva kliendid saadavad ja võtavad vastu tuhandeid e-arveid kuus, sest see aitab neil oluliselt aega kokku hoida. Loomulikult on see neile tasuta," kommenteeris Kert.

E-arveldaja operaatori teenusega liitunud majandustarkvara kliendid saavad kasutada e-arveldaja loodud keskset e-arvete saatmise ja vastuvõtmise lahendust. Teenuse kasutamise eest tuleb liitunud majandustarkvaral igakuiselt tasuda 0,5 eurot kliendi kohta.

2016. aastast alates on mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad ning mittetulundusühingud e-arveldaja keskkonnas saanud avaliku sektori asutustele e-arveid tasuta saata.

Allikad: Registrite ja Infosüsteemide Keskus, Envoice OÜ 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700