9. september 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti audiitorteenuste turg kasvab

Audiitorkogu president Märt-Martin Arengu
Foto: Meeli Küttim
Audiitorteenuste osakaal Eesti audiitorfirmade kogukäibest kahaneb aasta-aastalt, ent üha enam pakutakse erinevaid professionaalseid lisateenuseid. Kasvab ka audiitorfirmade töötajate arv.

Perioodil juuli 2015-juuni 2016 kasvas audiitorteenuste käive Eestis 3,7%, ulatudes 26,2 miljoni euroni (juuli 2014 – juuni 2015: 25,3 miljonit eurot). Suurim osa käibe kasvust tuli keskmiste ja väikeste  audiitorfirmade segmendilt, kelle turuosa on 48% (viie suurima audiitorfirma, audiitorteenuste aastatuluga üle miljoni euro, turuosa on 52%). Teistest oluliselt kiirema käibe kasvuga on audiitorfirmad, kes on võtnud kasutusele kaasaegse auditeerimistarkvara.

Audiitorteenuste osakaal Eesti audiitorfirmade kogukäibest kahaneb aasta-aastalt ning ulatus tänavu napi kahe kolmandikuni sektori 39 miljoni eurosest kogukäibest (mis kasvas aastaga + 7%). Kogukäibe kiire kasv erinevate professionaalsete lisateenuste arvelt näitab audiitorfirmade võimekust pakkuda oma klientidele lisaväärtust väljaspool standardset audiitorteenust ning klientide kasvavat vajadust usaldusväärsete ärinõustamisteenuste järele.

Aastaga kasvas audiitorfirmade töötajate arv 7% s.h audiitorteenuseid osutavate töötajate arv 8% (ületades vastavalt 700 ja 500 inimese piiri) ning audiitorteenuste osutamisele kulunud aeg 9%. Audiitorkogu president Märt-Martin Arengu sõnul võimaldab see üldistada, et sama töö tegemiseks kulutasid audiitorid eelmise aastaga võrreldes oluliselt rohkem inimressurssi ning seega on auditi turu kasvu suurimaiks võitjateks auditi ja muude kindlustandvate töövõttude tellijad.

Audiitorfirmade käibe ja auditi turu analüüs põhineb audiitorettevõtjate kohustuslikel tegevusaruannetel, mis esitatakse iga aasta augustis 12-kuulise aruandlusperioodi (1. juuli- 30. juuni) kohta.

Audiitorkogu on Eesti audiitorite kutseühendus, mille missiooniks on Eesti ettevõtluskeskkonna usaldusväärsuse suurendamine. Audiitorkogu on avalik-õiguslik juriidiline isik, mille liikmeskonna moodustavad kõik Eestis tegutsemise õigust omavad enam kui 350 vandeaudiitorit ja üle 150 audiitorettevõtja.

Audit ja audiitorteenus: raamatupidamise aastaaruande kohustuslik audit on levinuim ja tuntuim audiitorteenus, auditi teostamise tasud moodustavad valdava enamuse (83%) audiitorfirmade audiitorteenuste kogutulust. Lisaks auditile loetakse audiitorteenusteks ka mitmeid erinevaid rahvusvaheliste standardite alusel teostatavaid audiitorite kindlustandvaid töövõtte, näiteks rahandusinformatsiooni ülevaatus ja tehingute seaduslikkuse kontroll.

Autor: Andres Hurt, Audiitorkogu kantsler

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700