• 28.12.15, 14:06
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Sisendkäibemaksu mahaarvamise piirangud ja peod

Ühed pühad on läbi ja aastavahetus tulemas, nii et on paras aeg meelde tuletada, et oma töötajate toitlustamiseks ja majutamiseks ning külaliste vastuvõtuks kulutatud teenuste käibemaksu ei ole maksukohustuslasel õigus sisendkäibemaksuna maha arvata.
Sisendkäibemaksu mahaarvamise piirangud ja peod
  • Sisendkäibemaksu mahaarvamise piirangud ja peod
  • Foto: Meeli Küttim
Erandina tohib oma töötajate majutusele kulutatud teenuse sisendkäibemaksu maha arvata sellisel juhul, kui töötaja on töölähetuses. See on ka üsna loogiline ja igapäevaselt kasutatav praktika. On selge, et kui töötaja on lähetuses, siis on see tööandja huvides ja otseselt tööga seotud kulutus. Töötaja viibib tööandja huvides väljas pool oma alalist elukohta ja teeb kulutusi majutusele, mida ta tavapäraselt ei teeks. Küll aga tuleb kindlasti jälgida, et majutuse arved oleksid vormistatud ikka tööandja andmetega. Sisendkäibemaksu saab maha arvata ainult KMS § 37 nõuetele vastava arve olemasolul. Seega peaks töötaja jälgima, et majutusasutus vormistaks arve vastavalt ettenähtud nõuetele.
Külaliste vastuvõtuks kulutatud teenuste sisendkäibemaksu puhul tuleb kindlasti meeles pidada, et siin ei tohiks segamini ajada erinevate ettevõtlusega seotud ürituste korraldamisega seotud kulutusi. Kui maksukohustuslane korraldab koolitusi või reklaamüritusi ja sinna tulevad külalised, siis saab ikkagi sellise ürituse korraldamiseks kulutatud sisendkäibemaksu maha arvata. Eeldusel muidugi, et see üritus on ettevõtlusega seotud. Jällegi kehtib sama põhimõte, et kuluarved peaksid olema vormistatud vastavalt KMS toodud nõuetele.
Olukorras, kus koolitustel või üritustel osalevad ka oma töötajad, siis tuleks sisendkäibemaksu mahaarvata osaliselt. Üritusel osalejate nimekirja järgi saab seda hõlpsasti teha. Kui üritustega seotult ostetakse toiduaineid ja ostu hetkel ei ole teada, kas ja kui palju toitu või jooki pärast oma töötajate toitlustamiseks kulutatakse, siis arvatakse alguses kogu sisendkäibemaks maha ja pärast maksustatakse oma töötajate toitlustamisele kulunud osa omatarbena. Jällegi on üsna tavaline, et ostetakse kohvi või muid toiduaineid suuremas koguses ja kui külalised seda kõike ära ei tarbi, siis saavad pärast seda oma töötajad süüa/juua.
Eraldi piirang on KMSis sätestatud veel sõiduautoga seotud kulutustele, aga sellel teemal olen juba eelnevalt korduvalt sõna võtnud. Nimetatud piirangu kehtestamisest on nüüd natuke rohkem kui aasta möödas ja maksukohustuslased selle piiranguga juba harjuma hakanud.
Autor: Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele