Autor: Tuuli Seinberg • 9. september 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas maksuparadiis on kõigile?

Maksunõustajate puhul on oluline info täpsus ja kaasaegsus
Foto: Andras Kralla
Ka maksuparadiisis võib varitseda madu,sest maksukoormuse vähendamisel võetakse tihtilugu kasutusele poolikud lahendused, mis jätavad üles maksuriskid või viivad otsese seaduserikkumiseni.

Sel nädalal saabus mu postkasti pressiteade ühest uuest veebilahendusest, mis lubab maksuparadiisi ning hõlbustab ettevõtete loomist ja maksude optimeerimist välismaal. See tekitas huvi uurida, kas maksuparadiis on päriselt olemas ja millega sinna sattudes peaks arvestama.

Tartu ettevõte Viatax pakub uue veebikeskkonna http://www.viatax.me/et/ kaudu klientidele võimalust soetada pakette, millega saab ostja enda käsutusse kõikvõimaliku info ja abi ettevõtte loomise ja tegutsemise kohta 2-4 riigis. Ettevõtte pressiteatest selgub, et klient saab võimaluse teostada erinevaid äritehinguid just seal riigis, kus see tehing ettevõtjale parajasti soodsam on – näiteks võib töötajatele palka maksta Läti ettevõtte kaudu ja e-poodi hoopis pidada Hong Kongis. Kõik oleneb muidugi ettevõtte struktuurist. Lisaks varustab Viatax kliente infoga, mis on seotud riikide maksualaste jooksvate muudatustega, kehtestatud piirangute ning täiustatud seadustega – seda kõike selleks, et klient seadustega vastuollu ei läheks.

“Kuna tavainimesele on olnud info erinevate riikide täpsematest hüvedest suhteliselt hoomamatu ja keeruline, ning energiakulu selleni jõudmiseks liiga suur, siis olemegi teinud asja võimalikult lihtsaks veebipõhise maksuparadiisi näol,” selgitab iduettevõtte Viatax juht Jörgen Laumets.

Ettevõtjatele samuti erinevaid tugiteenuseid pakkuva 1Office Grupi tegevjuhi Ragnar Everesti sõnutsi on rahvusvahelisi äriteenuseid vahendavaid veebisaite maailmas palju. "1Office Grupi teenuste vahendamiseks võtab meiega igal aastal ühendust mõni uut portaali ehitav ettevõtte. Katsetajate eesmärk on teenida vahendustasusid internetitellimuste edastamiselt. AirBnB ja booking.com’i edu korrata soovijaid on palju, kuid äriteenuste turul on skaleeritavaks vahendustegevuseks vähem võimalusi. Äriklientide vajadused on erinäolised, paketi müük on keerulisem kui lennukipiletite või hotellitubade puhul. Valmispakett on suhte roosiline algus, selle järel algab keerukate detailide avastamine," räägib Everest.

Maksuparadiisid ei ole kõigile

Everest selgitab, et globaalset teenusäri tegevatel ettevõtjatel on teatud juhtudel võimalik valida, mis jurisdiktsioonis rahvusvaheliste klientidega arveldamine toimub. Kaupade liikumise puhul on valikuvabadus ahtam. Interneti kaudu teenuste pakkumisel on võimalik registreerida Suurbritannia või USA ettevõte klientidele ja investoritele lähemal olemiseks. Müügitulu maksustamise asukohast erinevas riigis oma kontori ja töötajate pidamine viib aga konsolideerimisgrupi siirdetehingute ja laenudeni, mis on Euroopas kõrgendatud tähelepanu all. Globaalses teenusäri osaleb väike osa Eesti ettevõtetest ning Maltal ettevõtte pidamine ei ole väikeettevõtjale alati taskukohane arvestusliku võiduga võrreldes. Ei maksa ka alahinnata Eesti digitaalsest asjaajamisest tulenevat aja ja raha kokkuhoidu.

Everest täiendab, et maksukoormuse vähendamisel võetakse tihtilugu kasutusele poolikud lahendused, mis jätavad ülesse maksuriskid või viivad otsese seaduserikkumiseni. Näiteks võib siinkohal tuua välisriigis täisühingute asutamised, ühingust väljamakstavate summade pealt tuleb eraisikul reeglina tasuda tulumaksu oma koduriigis. See etapp aga kipub ununema uuest ühingust vaimustudes. Läti ühinguga Euroopas tegutsedes võib kerkida püsiva tegevuskoha käibe või välisriigis asuvate töötajate maksustamise küsimus. Läti ettevõtjad kolivad tänasel hetkel pigem Eesti meie hinnangul, maksuametiga suhtlemine ei ole seal  sama sujuv kui Eestis. Läti sobib tänasel hetkel pigem valdusettevõtetele.

Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnutsi võib selline üldine ülevaatlik maksusüsteemide võrdlust pakkuv tabel olla ettevõtjatele oma tegevuse planeerimiseks heaks abimeheks. „Kõige raskem selle juures saab aga ilmselt olema erinevate maksusüsteemide ajakohase ja aktuaalsena hoidmine, sest tulenevalt seadusemuudatustest või kohtulahenditest võib riikide maksukäsitlus ja tõlgendused ajas koheneda. Antud teenusepakkuja Viatax veebilehe põgus vaatlus näitas, et paraku on seal näiteks juba Eestit puudutava info osas siiski ebatäpsusi,“ selgitas Liivamägi.

Liivamägi tõdes, et mis puudutab erinevate riikide maksusüsteemide kombineerimist sellisena, et võtta igast riigist enda jaoks kõige sobivam, siis praktikas tekib sellega raskusi. „Rahvusvaheliselt toimub maksustamine selliselt, et maksud tuleb tasuda riigis, kus toimub tegevus ja kus panustatakse kasumi teenimisse. Samas võib maksude tasumine olla seotud ka vara asukohaga, nt kui kinnisasi asub Soomes, maksustatakse sellest tulenev tulu Soomes olenemata sellest, et äriühingust omanik on registreeritud Eestis. Kui Eestis töötavale töötajale maksab töötasu Lätis registreeritud äriühing, tuleb töötasult maksud maksta üldiselt Eestisse. Kui leitakski võimalus maksta need Lätti, on töötajal ilmselt keerulisem arsti juurde minna, samuti on tal tulevikus pension arvutatud Läti reeglite kohaselt,“ toob Liivamägi välja ohukohad.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700