Autor: Raamatupidaja.ee • 31. juuli 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Võlaõigusseadust plaanitakse muuta

Võlaõigusseadust hakatakse muutma
Foto: Julia-Maria Linna
Justiitsministeerium on välja töötanud võlaõigusseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, millega võetakse Eesti õigusesse üle elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepinguid puudutav Euroopa Liidu regulatsioon.

Mis on eelnõu eesmärk?

Eelnõu eesmärgiks on võtta Eesti siseriiklikku õigusesse üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2014/17/EL elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute kohta (hüpoteekkrediidi direktiiv) tagamaks elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute korral tarbijale senisest kõrgem tarbijakaitsetase.

Keda mõjutab?

Direktiivist tulenevad muudatused puudutavad eelkõige eluasemelaenude andjaid ja võtjaid.

Mida eelnõu endaga kaasa toob?

Direktiiviga ühtlustatakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute regulatsiooni Euroopa Liidus. Peamised muudatused, mida eelnõuga ette nähakse on järgmised:

Krediidiandjale pannakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingut puudutava üldteabe esitamise kohustus. Üldine teave peab olema vähemalt elektrooniliselt igal ajal tasuta kättesaadav.

Tarbijale tuleb lepingu sõlmimisele eelnevalt anda senisest põhjalikumat teavet. Lepingueelse teabe esitamiseks võetakse kasutusele uus senisest põhjalikum standardinfo teabeleht (vorm toodud allpool).

Õigus lepingust põhjust avaldamata taganeda laieneb ka hüpoteegiga tagatud tarbijakrediidilepingutele. Elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu korral on tarbijal õigus lepingust taganeda 7 päeva jooksul.

Täiendatakse vastutustundliku laenamise regulatsiooni. Üheselt määratakse, et krediidilepingu võib sõlmida vaid juhul, kui tarbija on krediidivõimeline. Kui seda reeglit rikutakse, siis alaneb lepingujärgne intressimäär seadusjärgsele intressimäärale.

Täpsustatakse krediidi kulukuse määra arvutamise täiendavaid tingimusi selliselt, et need sobiksid paremini elamukinnisvaraga seotud krediidilepingutele.

Tutvustatakse eraldi nõustamisteenuse instituuti, mille sisuks on tarbijale konkreetse soovituse andmine talle sobivaima elamukinnisvaraga seotud krediidipakkumise kohta. Nõustamisteenuse osutamine on vabatahtlik.

Keelatakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu sõlmimise sõltuvaks tegemine teise finantsteenuse osutamise lepingu sõlmimisest selliselt, et elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingu sõlmimine eraldiseisvalt ei ole võimalik. Põhjendatud erandid sellest on näiteks kindlustuslepingu sõlmimine, eeldusel, et tarbijal on võimalik valida kindlustusandja, ning makse- või hoiusekonto avamine.

Tarbijale antakse võimalus arvestada välisriigi vääringus sõlmitud tarbijakrediidileping tarbija oma riigi vääringusse teatud tingimustel ümber, et vähendada valuutakursi kõikumise riske tarbija jaoks.

Täpsustatakse elamukinnisvaraga seotud tarbijakrediidilepingute reklaamis esitatavat teavet reklaamiseaduses.

Täpsustatakse mõningaid krediidiandjate ja –vahendajate üle teostatava järelevalve küsimusi.

Millal plaanitakse muudatused jõustada? Liikmesriigid on kohustatud hüpoteekkrediidi direktiivist tulenevaid meetmeid kohaldama alates 21. märtsist 2016, mistõttu on eelnõu planeeritud jõustuma 21. märtsil 2016. Tarbija õiguste direktiivi ülevõtmiseks koostatud sätetes kavandatavad täpsustused jõustuvad üldises korras.

Ettevõtjate arvamused määruse kohta on oodatud hiljemalt 12. augustiks e-posti aadressile [email protected]

Kavandatavate muudatustega saab lähemalt tutvuda siin: Seletuskiri (Euroopa standardinfo teabelehe vormi kehtestamine) (Euroopa standardinfo teabelehe vormi kehtestamine)

Eelnõu

Eelnõu

Seletuskiri

Euroopa Standardinfo teabelehe vorm

 Allikas: Kaubandus-Tööstuskoda

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700