Autor: Tuuli Seinberg • 14. november 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Milliste sõidukite käibemaks muutub?

1. detsembrist muutub ettevõtete poolt ostetavatelt sõiduautodelt ning nende tarbeks tehtud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamine. MTA selgitab, millistele sõidukitele piirang kehtib.

Euroopa Nõukogu võttis 03.11.2014 vastu rakendusotsuse, millega lubatakse Eesti Vabariigil piirata sõiduautodelt ning nende tarbeks tehtud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamist ehk anti erand käibemaksu direktiivi 2006/112/EÜ artikli 26 lõike 1 punktist a ning atiklitest 168 ja 168a.

Millistele sõidukitele  sisendkäibemaksu maha arvamise piirangud hakkavad kehtima?• Käibemaksuseaduse tähenduses on sõiduauto M1 kategooria sõidukit, mille täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millele lisaks juhiistmele ei ole rohkem kui kaheksa istekohta.Sõidukeid, mida tähistatakse G tähe lisamisega kategooria tähisesse, loetakse maastikuautodeks. Samas ei muuda G tähe lisamine sõiduki kategooriat ning ka juhul, kui sõiduki tehnilises passis on märgitud M1G, on tegemist sõiduautoga ehk M1 kategooria sõidukiga, mille puhul tuleb arvestada sisendkäibemaksu mahaarvamise piirangutega.. Piirang tähendab eelkõige seda, et ettevõtluses kasutatava sõiduauto soetamisel või kasutamislepingu alusel kasutamisel saab sisendkäibemaksu maha arvata mitte rohkem kui 50 protsenti., seda ka juhul, kui sõiduauto ise on soetatud enne 1. detsembrit 2014.. Lisaks on tingimus, et maksukohustuslane peab tegelema sõiduautode kasutusse andmisega ning ta ei võta neid sõiduautosid muul otstarbel kasutusse, st neid sõiduautosid ettevõtte töötajad ega juhtkond ise ei võta kasutusele. • Sisendkäibemaksu piirangut ei kohaldata ka juhul, kui sõiduauto soetatakse taksoveoks või peamiselt õppesõiduks. Tingimuseks, et teenuse osutajal on ka vastavad load.

• Sisendkäibemaksu mahaarvamise piirangut soetamisel rakendatakse sõidukitele, mis soetatakse pärast 1. detsembrit 2014

• Samuti rakendub antud piirang sõiduauto tarbeks kaupade soetamisel ja teenuse saamisel

Millal piirangut EI kohaldata?

• Sisendkäibemaksu piirangut ei kohaldata sõiduautode soetamisel juhul, kui sõiduauto soetatakse (sh kapitalirendi tingimustel) edasimüügi eesmärgil või antakse kasutuslepingu alusel teisele juriidilisele isikule kasutamiseks

Omatarbe mõiste muutub

• Omatarbena ei käsitata sõiduauto kasutamist ettevõtlusega mitteseotud eesmärgil, väljaarvatud sõiduautod, mida kasutatakse taksoveoks ning õppesõiduks. Antud juhul ei ole vahet, millal sõiduauto soetati - kas enne või pärast 1.detsembrit 2014.Seega ei deklareerita ja ei maksustata käibemaksuga sõiduautode kasutamist ettevõtlusega mitteseotud eesmärkidel. Sõiduautodele, mida kasutatakse taksoveoks, õppesõiduks või muu kategooria sõidukitele leitakse omatarbe maksustatav väärtus üldistel alustel vastavalt käibemaksuseaduse § 12 lõikele 6. Mitte ühelgi juhul ei ole sõiduauto omatarbe maksustamine seotud erisoodustuse hinnaga Tulumaksuseaduse mõistes.• Kui sõiduki soetamiselt on sisendkäibemaks maha arvatud täies ulatuses, kuna sõiduautot kasutatakse eranditult ettevõtluse tarbeks, siis sellise sõiduki kasutamisel eratarbeks ei maksustata enam omatarvet, vaid tuleb teha maha arvatud sisendkäibemaksu ümberarvestus.

NB ! Ettevõtluses kasutatava sõiduauto (v.a. taksovedu ja õppesõit) tasu eest kasutada andmisest maksukohustuslase töötajale, teenistujale või juhtumis- või kontrolliorgani liikmele ei teki käivet ning tegemist on sõiduauto kasutamisega ettevõtlusega mitteseotud eesmärkidel.: Reedel, 21. novembril vastab raamatupidaja.ee-s lugejate küsimustele seoses firmaautode käibemaksumuudatustega MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi. 

TASUB TEADA

Allikas: Maksu- ja tolliamet

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700