16. oktoober 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Spordiklubiga liitumisel tutvu lepingutingimustega

Tarbijakaitseametisse on pöördunud mitmed tarbijad seoses lepingute lõpetamisega erinevate huviringide ja spordiklubidega. Seetõttu tuletab amet inimestele meelde, et enne huviringi, spordikooli ja/või -klubiga lepingu sõlmimist tuleb hoolikalt tutvuda selle lepingutingimustega.

Väga oluline on teha endale selgeks, millistel tingimustel ja kuidas on võimalik lepingut lõpetada. Lepingutingimustega tutvumine on tarbijale ühtaegu nii õigus kui kohustus. Nimelt pannakse lepinguga paika selle konkreetse vastastikuse suhte reeglid. Sel juhul on tarbijal kohustus teenust kasutada ja/või selle eest tasuda kuni lepingu tähtaja saabumiseni. Seda ka siis, kui tarbija soovib mingil põhjusel teenusest varem loobuda. Seetõttu tuleb tähtajalist lepingut sõlmides arvestada pikaajalise kohustusega ning kriitiliselt hinnata oma suutlikkust lepingut lõpuni täita.võimaldab soodustusi puhkudeks, kui laps seal ajutiselt käia ei saa. Puudumise põhjusteks võivad olla näiteks haigestumine, reis, koolivaheaeg. Erakorraline asjaolu võib olla õnnetusjuhtum, pikaajaline raske tervisekahjustus ja vigastus, mida inimene ei saanud ette näha ega ära hoida ning mille puhul ei saa eeldada lepingulise suhte jätkumist. Teenusepakkujal on õigus sellisel juhul küsida tõendeid ning iga üksikut juhtu eraldi vaadelda ja asjaolusid kaaluda.

Eriti tähelepanelik tuleb olla tähtajalise lepingu sõlmimisel.

Kui huviringis, spordikoolis ja/või -klubis käib laps, siis tuleb tähtajalise lepingu sõlmimisel hinnata kriitiliselt seda, kas lapsel jätkub selleks oma muude kohustuste kõrvalt püsivat soovi ja aega. Tihti on vaja, et lapsevanem toimetaks lapse huviringi, spordikooli ja/või -klubisse kohale ja tuleks talle sinna järele. Samuti võib vaja minna muud lapsevanema poolset toetust. Seetõttu tuleb peres arutada, kas selleks kõigeks ollakse valmis ka pikemas plaanis.Samuti tasub olla tähelepanelik, kas huviring, spordikool ja/või -klubi

Tähtajatu lepingu puhul on tarbijal võimalik põhjendusi esitamata leping üles öelda, kuid selle juures peab ta arvestama lepingutingimustega, kus võib olla kirjas lepingust ülesütlemise tähtaeg. Samuti tuleb endale selgeks teha konkreetse teenusepakkuja lepingu ülesütlemiskord.Nii tähtajalisi kui ka tähtajatuid lepinguid peab seaduse järgi olema võimalik üles öelda ka erakorraliselt, järgimata lepingust tulenevat etteteatamisaega.

Tarbijakaitseamet on kokku puutunud ka niisuguste tähtajaliste huvihariduse lepingutega, kus leping pikeneb automaatselt järgmiseks perioodiks, kui tarbija ei avalda selgesõnalist soovi see lõpetada. Niisugune lepingutingimus on otseselt seadusega vastuolus ja seda kasutada ei tohi.Kindlasti soovitab amet enne kindla ettevõttega lepingu sõlmimist tutvuda mitme sarnast teenust pakkuva firma tingimustega, et leida partner, kes vastab kõige paremini tarbija ootustele ja vajadustele.Juhul kui tarbijal on kahtlus, kas sõlmitav leping või mõni selles sisalduv säte on seadusega kooskõlas, on tal alati õigus pöörduda tarbijakaitseameti poole vastavasisulise hinnangu saamiseks.

Lisamaterjalid:

• http://www.tarbijakaitseamet.ee/et/tarbijale/spordiklubi

• tarbijakaitseameti teenustelepingute teemaline veebirubriik. 

Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700