12. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Lootusetuid võlgnevusi on üha rohkem

Intrum Justitia värske Euroopa Maksetavade Uuring paljastab, et lootusetute võlgnevuste osakaal on kasvanud aastaga 3,1%, ulatudes 360 miljardi euroni. Eestis on ebatõenäoliselt laekuvate arvete osakaal  2,9%.

55% uuringus osalenud 10 000 ettevõtjast tunnistavad, et hilinenud maksed ja kasvav krediidikahjum mõjutavad nende tegevust negatiivselt. 36% vastajatest tõdeb, et nende ettevõtte püsimajäämine on ohus. Iga teise vastaja arvates takistavad hilinenud maksed ettevõtte kasvu. Tegu on Euroopa Maksetavade Uuringu ajaloo (10 aasta) kõige kõrgemate näitajatega.

Isegi Euroopa majandusmootor Saksamaa kannatab nõrga likviidsuse käes. 35% Saksamaa ettevõtetest on koondanud  töötajaid hilinenud maksete tõttu. Pilt mujal Euroopas on üsna sarnane: Inglismaal 30 %, Hispaanias 28% ja Prantsusmaal 25% vastajatest on koondanud töötajaid . Eestis seevastu on ainult 11% ettevõtjatest pidanud töötajaid koondama.

Intrum Justitia viimasest Euroopa Maksetavade Uuringust selgub, et:  ei palka uusi töötajaid ja 11% on sunnitud koondama töötajaid just hilinenud maksete tõttu. Euroopa keskmine töötajate koondamise protsent samal põhjusel on isegi kõrgem. 40% Euroopa ettevõtetest ei palka uusi töötajaid ning 25% ettevõtetest peab töötajaid koondama hilinenud maksete tõttu.

• 24%  Eesti ettevõtetest

• Kuigi tarbijad, ettevõtted ja avalik sektor tasuvad arveid võrreldes eelmise aastaga natuke kiiremini takistab aina kasvav krediidikahjum ettevõtete arengut.

 64% Eesti ja 72% Euroopa ettevõtjatest leiab, et majanduse taastumine ei ole viimasel kolmel kuul positiivset mõju avaldanud.

Maksetavade muutus Euroopas ja Eestis.

Hoolimata sellest, et Euroopas tasutakse arveid kiiremini võrreldes eelmise aastaga on lootusetute võlgnevuste osakaal kasvanud aastaga 3,1% kogukäibest (3,0% eelmisel aastal) ehk 360 miljardi euroni.

“Kujutage ette, kui Euroopa ettevõtetel oleks 360 miljardit eurot, mis maha kanti, täiendavaks  investeerimiseks  oma ettevõttesse! Kui kõik arved makstaks õigeaegselt, oleks võimalik Euroopas luua peaaegu 8 miljonit täiendavat töökohta. Just seetõttu on krediidihaldus eluliselt tähtis majanduse tervenemisel. Meil kõigil läheks palju paremini, kui arved makstaks õigeaegselt” selgitas Intrum Justitia juhataja Ivar Tammemäe.

Kui Euroopa ettevõtted tasuvad arveid keskmiselt 47 päeva jooksul arve väljastamisest alates, siis Eestis on see aeg 35 päeva. Eesti avalikus sektoris kulub arvete tasumiseks keskmiselt 25 päeva, samal ajal kui Euroopas kulub aega üle kahe korra rohkem ehk 58 päeva.

Kui Eestis on ebatõenäoliselt laekuvate arvete osakaal Euroopa keskmisest paari protsendipunkti võrra madalam ehk 2,9%, siis näiteks meie naabril Lätil on lootusetuid võlgu juba 5,3%  aastasest kogukäibest. Krediidikahjum Serbias, Horvaatias ja Kreekas on 10% kogukäibest.

Eesti osas on murettekitavad aga faktid, et võrreldes paljude Euroopa riikidega on Eestis maksetega viivitamine tarbijate ja ettevõtete poolt kasvanud võrreldes eelmise aastaga. Lisaks on üle 90 päeva võlas olevate arvete osakaal Eestis neli korda suurem kui meie põhjanaabril Soomel, vastavalt 16%  ja 4% kõikidest väljastatud arvetest.

“Maksetega hilinemine ja krediidikahjum tekitavad üha kasvava võlaringi ja kõige suurema löögi all on paraku väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted – need, kes moodustavad nii Euroopas kui ka Eestis põhiosa majanduse kasvust” tõdeb Ivar Tammemäe.

Värske Euroopa Maksetavade Uuringu järgi leiab 64% Eesti ja 72% Euroopa ettevõtjatest , et majanduse taastumine ei ole viimasel kolmel kuul positiivset mõju avaldanud. Ainult 1% Islandi ja 2% Rootsi ettevõtete juhtidest on märganud majanduse taastumise positiivset mõju. Samal ajal on positiivset mõju märganud 30% Eesti ja Hispaania vastajatest, 36% Hollandi, 37% Taani ja suisa 44% Leedu ettevõtjatest.

Intrum Justitia soovitused äritegevuse võimendamiseks:

1. Rakendage kindlat krediidipoliitikat, et minimeerida riske ja suurendada käivet

2. Kontrollige oma krediidipoliitika toimimist igal sammul3. Olge kindel, et Teie kliendid on maksevõimelised4. Sõlmige tehinguid alati üheselt mõistetavate lepingutingimustega5. Tehke võlgnevuste ära hoidmine ühiseks ülesandeks nii müügi-, turundus- kui ka finantsosakonnale6. Kontrollige regulaarselt klientide kontaktandmeid7. Jälgige üldist majanduslikku ja konkreetse tööstusharu olukorda ning oma peamiste klientide maksevõimet8. Saatke koheseid meeldetuletusi ning võimalusel nõudke viivist9. Laiendage ja mitmekesistage pidevalt oma kliendibaasi10. Ärge oodake maksete laekumisega vaid tegutsege viivituste ilmnemisel koheselt

Krediidiprobleemide ja võlgnevuste sissenõudmise kohta saab teadmisi omandada soodsal hommikuseminaril, mille kohta leiate lisainfot SIIT .

1923. aastal asutatud Intrum Justitia on Euroopa juhtiv krediidikorraldusteenuseid pakkuv kontsern, 

mille 3500 töötajaga tütarettevõtted tegutsevad 20 Euroopa riigis. Intrum Justitia maksekäitumise uuring on ainus omataoline maksekultuuri ja –tavade uuring, mida viiakse läbi alates1998. aastast. Intrum Justitia 2014. aasta Euroopa ettevõtete maksekäitumise ja -riskide uuring viidi läbi 31 Euroopa riigis ning lisaks ka Venemaal ja Türgis. Küsitlusele vastas 10000 ettevõtet. 

Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700