Autor: Tuuli Seinberg • 24. aprill 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Millised on valitsuse maksuplaanid 2014-2015?

Valitsus kiitis heaks tegevusprogrammi aastateks 2014-2015. Koalitsiooni tegevuskavasse on sisse kirjutatud võitlus maksupettustega ja käibemaksuseaduse muudatuste vastuvõtmine.

Valitsuse olulisemateks eesmärkideks on laste vaesuse vähendamine, heaolu kasv ja sissetulekute suurenemine, Eesti julgeoleku kindlustamine ning jätkusuutlik riigi rahandus.

Selleks et parandada lastega perede toimetulekut, tõstetakse nii vajaduspõhiseid kui ka universaalseid lastetoetusi. Alates uuest aastast tõuseb esimese ja teise lapse toetus 45 eurole (praegu 19,18 eurot). Kolmanda lapse toetus tõuseb 100 eurole (praegu 76,72 eurot). Suhtelises vaesuses elavate perede vajaduspõhiseid lastetoetusi tõstetakse võrreldes teiste peredega kahekordseks ehk 90 euroni kuus.

Oluline eesmärk on tööjõumaksude langetamine, millest võidavad kõik töötajad sissetulekust sõltumata. Selleks tõstetakse tulumaksuvaba miinimumi ja vähendatakse töötuskindlustusmakse määra.

Riigi rahanduspoliitika on jätkusuutlik ning eelarves säilitatakse struktuurne tasakaal.

Eesti Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koalitsiooni TEGEVUSKAVA: 

Maksupoliitika ja rahandus

1. Säilitame eelarves struktuurse tasakaalu, järgime laenupoliitika osas kehtivateelarvestrateegiat, ülelaekumiste korral ei tee positiivseid lisaeelarveid. 2. Suurendame eelarve paindlikkust, vähendades tulude sidumist konkreetsete kuluartiklitega.3. Üldise riigivalitsemise arendamise raames rakendame riigi tegevuste planeerimise protsessis põhjalikku riskide analüüsi ja riskivalitsemist.4. Maksupoliitika kavandamisel taotleme maksumuudatuste pikemat ettekavandamist. 5. Inimeste sissetulekute kasvatamiseks, majanduskasvu ergutamiseks ja uute töökohtade tekkeks eelistame maksukoormuse kandumist tööjõu maksustamiselt ressursside kasutuse, saastamise ja eluiga lühendavate ning tervist kahjustavate harjumuste maksustamisele. 6. Seame sihiks vähendada maksukoormust madalatululistel ning maksuerandeid, mis loovadeeliseid neile, kes ise kõige paremini hakkama saavad. 7. Tööjõumaksude vähendamiseks: a. tõstame maksuvaba miinimumi 144lt eurolt 154 euroni. Näeme 2015-2018eelarvestrateegias ette pikemaajalise maksuvaba miinimumi tõusu graafiku;b. toetame töötuskindlustuse määra vähendamist 0,6 % võrra. 8. Karmistame võitlust maksupettustega, et mitte anda ebaausatele majandustegevusesosalejatele konkurentsieeliseid. Selleks võtame vastu käibemaksuseaduse muudatused üle1000-euroste tehingute deklareerimise kohta ning loome töötamise registri. 9. Tervise kaitseks ja tervistkahjustavate toodete kättesaadavuse vähendamiseks tõstametäiendavalt tubaka- ja alkoholiaktsiisi. Karmistame võitlust salaturu vastu.10. Vähendame maksuerandeid, muuhulgas kärbime juriidilistele isikutele autode soetuse jakasutuse maksusoodustusi. 11. Vähendame maksuerandeid: asendame eriotstarbelise diislikütuse ja kergema kütteõlimadalama aktsiisimäära täpsemalt sihitud toetustega. Erimärgistatud kütuse soodusaktsiisjääb kehtima põllumajanduse ja väikelaevadel kalapüügi puhul.12. Analüüsime võimalusi rakendada tõhusamaid meetmeid kasumi varjatud väljaviimise tõkestamiseks. 13. Sätestame uued keskkonnatasud aastateks 2016-2020. 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700