• 27.01.14, 14:55
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Swed: 98% otsekorraldusist läheb e-arvele üle

Kui jaanuari alguses olid e-arve püsimaksetele üle viidud veidi enam kui pooled senistest otsekorralduslepingutest, siis 1. veebruariks on uuele teenusele üle viidud 98% otsekorraldusist.
Swedbanki arvelduslahenduste müügi- ja teenindusosakonna juhataja Riita Niguli sõnul on üleminek otsekorralduselt e-arvele küll veel käimas, kuid uut teenust hakkavad pakkuma kõik suured ettevõtted.
"Näiteks Eesti Energia, telekommunikatsiooniettevõtted Tele2 Eesti, EMT ja Elisa, Keskkonnateenused, Swedbank Liising jne. See tähendab, et ka nende ettevõtete kliendid ei pea edaspidigi arvete tasumise pärast muretsema – automaatne maksmine jätkub," selgitas ta pressiteates.
Niguli sõnul ei võta uut teenust kasutusele pigem väikesed juriidilised isikud, näiteks osa korteriühistuid või huviringid. "Kui arve saaja e-arve teenusele üle ei lähe, peavad inimesed edaspidi tasuma arveid muul moel, näiteks internetipangas või pangaautomaadis määratud maksena. Kuna e-arvega on aktiivselt kaasa tulnud spetsiaalsed teenusepakkujad nagu OpusCapita, eArvekeskus ja Korteriyhistu.net, soovitame kõikidel otsekorralduse kasutajatel siiski e-arve teenusega liituda ning inimestele maksete automaatse tasumise teenust edasi pakkuda," selgitas ta.
SEPA regulatsiooni tulemusena muutuvad nii eraisikute kui ettevõtete kontonumbrid – kasutusele tulevad rahvusvahelised IBAN kontonumbrid. Uued numbrid on internetipangas nähtaval ning makseid tehes muudab pank need ise uuele kujule.
Kontonumbri vahetus tähendab ettevõtteile suuremaid muudatusi kui eraisikutele  – need tuleb ära muuta nii andmebaasides kui arvete ning blankettide peal ja internetilehel. Failimakseid tegevatele ettevõtetele on oluline teada, et peale 1. veebruari peab kontonumber maksekorralduse failis olema esitatud IBAN kujul.
1. veebruarist lõpetab töötamise senine Eestis kasutusel olnud arveldussüsteem ning pangad liituvad üle-euroopalise arveldussüsteemiga. "See tähendab, et maksete edastamine ühest pangast teise toimub alates veebruarist tööpäeviti senise kümne korra asemel viis korda päevas. Kui raha peab jõudma saajani teise panka veel samal tööpäeval, soovitame Swedbankist makse teele saata enne kella 16:30," märkis Nigul.
"Meie kliente puudutab see muudatus vähe, sest 85% Swedbankis tehtud maksetest on pangasisesed. Pangasisesed maksed jäävad ka pärast veebruari liikuma nii nagu täna - sisuliselt reaalajas," lisas ta.
Kui eraisikud SEPAga kaasnevate muudatuste pärast muretsema ei pea, on ettevõtete olukord pisut keerulisem. "Muudatused puudutavad just neid ettevõtteid, kes saadavad makseid panka ning võtavad väljavõtteid failidena. Suurim muudatus ettevõtetele ongi ISO failiformaat. See tähendab, et tänased makse ja väljavõtte formaate ei saa pärast 2015. aasta veebruari enam kasutada ning need tuleb asendada uute, Euroopa Liidu nõuetele vastavate formaatidega," rääkis Nigul.
Selleks on vaja arendustöid ettevõtte majandustarkvaras. "Kuigi selle muudatuse tegemiseks on veel ligi aasta aega, on tegu mahuka asjaga ning tarkvaraettevõtete graafikud tihedad. Seega soovitame juba tegutsema hakata," kinnitas ta.
"Swedbank soovitab kohe uue ISO formaadi kasutusele võtta. Siiski saavad meie kliendid veel aasta jooksul kasutada ka tänaseid formaate, milles teisendame kontonumbrid IBAN kujule või nn vaheformaate. Peale 2015 aasta veebruari seda me enam teha ei saa," märkis Nigul. "Samuti muutub harjumuspärane maksekorralduse vorm internetipangas ning tekib juurde täiendavaid võimalusi info edastamiseks," ütles ta.
Autor: Indrek Kald, Juuli Laanemets

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 24.09.24, 09:56
Raamatupidajale: tõhus ja praktiline lahendus võlgade kättesaamiseks - Infopanga võlaregister
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega. Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele