Autor: Lemmi Kann • 30. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ettemaksu arve EU-sse: mis hetkel kajastada käibemaks?

Küsimus: Esitasime Soome KM-kohuslasele osalise ettemaksu arve septembris. Laekuda võib see kas septembris või oktoobris.  Kaup läheb teele ilmselt detsembris. Kas käibemaks aruandes kajastan kogu tehingu väärtuse kauba lähetamise kuul?

Vastus: Vastus antud küsimusele sõltub sellest, kas kaup transporditakse Eestist välja  või mitte.

Kui tegemist on kauba ühendusesisese käibega, mille üheks tingimuseks on kauba toimetamine Eestist teise liikmesriiki (eelduslikult Soome), siis toimub tehingu kajastamine maksuarvestuses KMS § 11 lg  2 lähtudes – kauba lähetamisele järgneval kuul või kauba eest arve väljastamise kuupäeval, kui arve väljastatakse enne kauba lähetamisele järgneva kuu 15-ndat. Ettemaksu saamist kauba ühendusesisese käibena ei kajastata.Kui küsija peab silmas olukorda, kus Soome isikule müüdud kaup jääb Eestisse, siis kajastatakse tehing maksuarvestuses varasemail hetkel ühe KMS § 11 lg 1 nimetatud toimingu tegemisest. Sel juhul on võimalik, et tehingu käibemaksuaruandes kajastamise aluseks on ettemaksu laekumise kuu.

Äripeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele KPMG Baltics.

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700