Lemmi Kann • 6. september 2011
Jaga lugu:

Litsentsitasu: maksude deklareerimine

KPMG Baltics selgitab Äripäeva käsiraamatute foorumis, kuidas deklareerida makse litsentsitasult.

Küsimus: Eesti ettevõte saab ühendussisese riigi ettevõttelt litsentsitasu eest arve näiteks veebruari kuupäevaga, aga maksab alles augustis. Millal tuleb käibemaks deklareerida ja millal mitteresidendi tulumaks TSD-l? Kas residentsuse tõend peab kindlasti eelnevalt olemas olema, et saaks rakendada madalamat tulumaksu protsenti?

Vastus: Käibedeklaratsioonil teenuse deklareerimise aeg võib erineda sõltuvalt asjaolust kas tegemist on ühekordse ostuga või regulaarse teenuse saamisega. Kui tegemist on ühekordse tehinguga, siis tuleb soetamine näidata teenuse osutamise või tasumise kuul, olenevalt kumb on varasem hetk.

Näiteks kui teenused on osutatud veebruarikuus, tasumine toimub aga augustis, siis tuleb teenuste soetamine kajastada veebruarikuu eest esitatavas deklaratsioonis.Olukorras kus litsentsiteenuseid saadakse perioodiliselt, loetakse teenuse saamise ajaks maksustamisperiood, mil lõpeb ajavahemik, mille kohta esitatakse arve või mille kestel saadud teenuste eest tasumine on kokku lepitud, kuid mitte hiljem kui 12 kalendrikuu möödumisel. See tähendab, et kui nt arve esitatakse kahe kuu kohta, loetakse teenus osutatuks viimasel kuul. Kui tasumine on siiski kokku lepitud igakuiselt, tuleb ka soetamist kajastada igakuiselt.Teenuse saamise aja määramisel tuleb arvesse võtta ka KMS § 11 lõike 1 punktis 2 toodud tingimusi, mis sätestab, et kui  raha  teenuse eest laekub enne teenuse saamist, tuleb käibemaksu arvestada maksustamisperioodil, mil raha maksti.Tulumaks peetakse kinni väljamakse tegemisel. Residentsuse tõendi hankimine on vajalik üksnes olukorras kui maksuleping sätestab 10 protsendist madalama maksumäära. Välislepingust tuleneva madalama maksumäära kohaldamiseks peab tulumaksu kinnipidaja esitama maksuhaldurile koos maksudeklaratsiooniga tulu saaja ja tema residentsust tõendava dokumendi. Nimetatud dokumenti ei pea esitama, kui andmed tulu saaja ja tema residentsuse kohta on kantud maksukorralduse seaduses sätestatud maksukohustuslaste registrisse.Seega soovitame enne väljamakse saaja poole pöördumist maksuhalduri veebilehelt kontrollida, võibolla on vastava tõendi mõni teine maksukohustuslase juba maksuhaldurile edastatud. Ühtlasi juhime tähelepanu, et seotud osapoolele tehtud litsentsitasu väljamaksed on teatud juhtudel tulumaksust vabastatud. Maksuvabastuse tingimused on sätestatud § 31 lg 4.

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt