Internetipoe kaupade tagastamisel võib loota vaid kauba tagastamise kulude kompenseerimisele, ostmisega seotud veo- ja tollivormistuskulusid kauba müüjad reeglina ei tagastata. Vaid käibe- ja tollimaksu saab maksuhaldurilt tagasi taotleda.
Tarbijakaitseameti Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse juhataja Kristina Vaksmaa kinnitusel võib Euroopa Liidu liikmesriikides tarbija arvestada vähemalt seitsmepäevase kauba tagastusõigusega, ilma et peaks taganemissoovi põhjendama.
Samas on siseriiklikult paljudes riikides sätestatud pikem lepingust taganemise periood – 10 tööpäeva, 14 kalendripäeva jne. Saatekulude kandmise osas võib tarbijalt nõuda kauba tagastamise otseseid kulusid. Samas on ELi liikmeriikide seadusandluses nende kulude kandmise kohustus reguleeritud erinevalt. Näiteks Suurbritannias, Rootsis, Hollandis jt riikides lubab seadus panna tagasisaatmisega seotud kulude kandmise tarbija õlule.
Samas Bulgaarias ja Leedus on pandud kauplejale kohustus tasuda kauba tagasisaatmisega seotud kulud. Kui aga kaup tagastatakse põhjusel, et see ei vasta lepingutingimustele (defektne) või tarbijale ei ole saadetud õige toode, siis ei saa kauba tagasisaatmisel ning kaebuse esitamisel tarbijat kohustada saatmiskulude tasumiseks.
Eesti Posti kommunikatsioonijuhi Inge Suderi väitel tuleb aga tagastatava saadetise saatekulu tasuda enamasti tagastajal endal. "Kas, millal ja millistel tingimustel ta selle internetipoelt tagasi saab, on erinevates e-poodides väga erinev,“ ütleb Suder. Ta räägib, et Amazon näiteks eeldab kauba tagastamist ökonoomsel viisil ning kompenseerib tagastamiskulu juhul, kui kaup on tagastatud nende eksimuse tõttu.
Saadetise vastuvõtul tasutud tollivormistuskulusid internetipoodide poolt üldjuhul ei kompenseerita, kinnitab Suder. Küll aga võidakse kompenseerida asenduskauba saatmisel selle tollivormistuskulud, lisab ta. "Eesti Post postikulude ja tollivormistuskulude hüvitamisprotsessis ei osale, see on müüja ja ostja vaheline kokkulepe, mille aluseks on enamasti e-poe tarnetingimused,“ hoiatab ta.
Maksu- ja tollimaet lubab aga tagasi maksta internetipoodi kauba tagastamisel varem tasutud tolli- ja käibemaksu ning aktsiisi. Selleks tuleb kolme kuu jooksul esitada taotlus tollideklaratsiooni kehtetuks tunnistamiseks ja impordimaksude tagasi maksmiseks. Tehakse seda aga väga harva. Möödunud aastal tehti 1 taotlus tollimaksu tagastamiseks ja 7 taotlust käibemaksu tagastamiseks. Tänavu on tehtud vastavalt 1 ja 3 taotlust.
- Taotluse võib esitada kas paberkandjal või digitaalallkirjaga allkirjastatult .
Kuidas küsida tagasi impordimakse?
- Taotlus tuleb esitada sellele maksu- ja tollikeskusele, kelle piirkonnas aktsepteeriti tollideklaratsioon või asub isiku keskne raamatupidamine. Eraisik võib taotluse esitada elukohajärgsesse maksu- ja tollikeskusesse.Info täitmise kohta on Maksu- ja tolliameti
kodulehel
Allikas: Maksu- ja tolliamet
Seotud lood
Internetipoest kaupa tellides muutub kauba hind oluliselt kallimaks, kui kaup pannakse teele Euroopa Liidust väljaspool asuvast asukohamaalt. Jälgima peab käibemaksu ning tolli ja aktsiisimaksumäärade lisandumist.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.