8. juuli 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Sularahatehingutest peab tulevikus teatama ka MTÜ

Rahandusministeeriumis on valminud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse (RTRTS) muutmise eelnõu, mis laiendab rahapesu andmebüroo haarmeid veelgi.

Olulisemad kavandatavad muudatused:

Kohustatud isikute hulka RTRTS mõistes lisatakse väärismetalli või vääriskivide kokkuostu ja hulgimüügiga tegelevad isikud, samuti mittetulundusühingud ja sihtasutused.

Mittetulundusühingute ja sihtasutuste puhul hakkab teavitamiskohustus kehtima juhul, kui neile tasutakse sularahas üle 15 000 euro, ülekandega üle 30 000 euro või võrdväärne summa muus vääringus, sõltumata sellest, kas tasumine toimub ühe maksena või mitme omavahelist seost omava maksena.

Kohustatud isikutel tuleb teatada ka kahtlaste tehingute katsetest, isegi kui tehing ise reaalselt ei toimu.

Krediidi- ja finantseerimisasutuste kohustus klient esmakordse kliendisuhte tekkimisel näost-näkku identifitseerida saab mõned erandid, näiteks võib teatud juhul tugineda varem teise krediidiasutuse või finantseerimisasutuse poolt tehtud isikusamasuse tuvastamisele, kui see on kirjalikult dokumenteeritud. Kuni 7-aastaste laste puhul on võimalik isikut tuvastada sünnitunnistuse abil, ilma et peaks spetsiaalselt ID-kaardi või passi taotlema.

Täpsustatakse teate saatmise tähtaega, mis saab olema üsna lühike: kui kohustatud isik tuvastab tegevuse või asjaolud, mille tunnused osutavad rahapesule, terrorismi rahastamisele või sellise tegevuse katsele või mille puhul tal on kahtlus või ta teab, et tegemist on rahapesu või terrorismi rahastamisega, on ta kohustatud sellest viivitamata, kuid mitte hiljem kui kahe tööpäeva jooksul teatama rahapesu andmebüroole.

Rahapesu andmebüroo ülesannete ehk volituste hulka lisatakse õigus tegeleda kriminaaluurimisega, täpsemalt rahapesu- ja sellega seotud eelkuritegude kohtueelse uurimise ja jälitustegevusega.

Väärismetalli või vääriskivide hulgimüügi ja kokkuostuga tegelevatele isikutele kehtestatakse kohustus omada registreeringut majandustegevuse registris (MTR).

MTRi registreeringu saamiseks ei tohi lisaks juhatuse liikmetele olla kehtivaid kuriteokaristusi ka ettevõtte prokuristi(del), keda kasutatakse erinevates skeemides järjest enam.

Muudatuste jõustumise ajaks on määratud 1. detsember 2011, välja arvatud väärimetalli või vääriskividega kauplejate majandustegevuse registris registreerimise kohustus, mis tuleb täita hiljemalt 2012. aasta maiks.

Seni on seaduseelnõu kooskõlastanud ainult välisministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (märkustega), teised ministeeriumid on vastamise tähtaja ületanud.

Autor: Rivo Sarapik, Piret Reiljan

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700