Riskijuhtimine on viimase kriisi ajal tõusnud teemaks, millele pööratakse rohkem tähelepanu ja millest räägitakse rohkem. Indrek Maripuu teeb portaalis Juhtimine.ee sissevaate Nicholas Talebi bestsellerisse "Must luik".??
Enne Austraalia avastamist olid vana maailma elanikud veendunud, et kõik luiged on valged – kogemus oli seda neile õpetanud. Peale mustade luikede nägemist hakati ka neid loomulikuks pidama. Endine finantsist ja mitme menuka raamatu autor Nassim Nicholas Taleb ütleb, et täpselt samad mustad luiged domineerivad ka organisatsioonide riskijuhtimise praktikas.
Must luik on ebatõenäoliselt aset leidev sündmus, mida iseloomustab kolm omadust:
* See ei ole etteennustatav, sest on erinev senisest reaalsusest.
* Selle mõju on tohutu. * Peale selle toimumist, me leiame sellele selgituse, mis muudab tagantjärgi selle sündmuse juhtumise tõenäosuse väiksemaks ja ennustatavuse suuremaks kui see tegelikult oli.
Talebi hinnangul on suurepärased musta luige näited Google edulugu, 11 septembri terrorirünnakud ja üleilmne finantskriis.
Sellised sündmused on ootamatud, kuna me anname järelduste ja otsuste tegemisel faktiteadmistele liiga suure osakaalu ning elame illusioonis, et mõistame asjade toimumise põhjuseid ja saame aru kuidas inimesed mõtlevad.
Taleb väidab, et just sellised - väikese tõenäosuse, kuid suure mõjuga sündmused – on need, mis mõjutavad organisatsioonide käekäiku järjest enam. Just seetõttu on klassikaline riskijuhtimine üha vähem mõistlik.
See on peamiselt tingitud kahest vastandlikust arengust:
* Tehnoloogia areng ja üleilmastumine on muutnud maailma järjest keerulisemalt toimivaks terviklikuks süsteemiks.
* Meie aju on programmeeritud fakte, sündmuseid ja tegevusi üldistama ja lihtsustama, vaid siis suudame neid hoomata ja järeldusi teha. Sageli aga jäävad just seetõttu mustad luiged meie fookusest välja.
Riskide edukaks juhtimiseks soovitab Taleb esmajoones loobuda neljast üldlevinud väärarusaamast:
* Usume, et suudame ootamatuid sündmusi ette näha.
* Usume, et mineviku uurimine aitab meil riske juhtida. * Usaldame matemaatikat rohkem kui psühholoogiat ja arvame, et inimesed käituvad ratsionaalselt. * Usume, et efektiivsusele keskendumine on omanike huvides ja muudame seeläbi organisatsioonid „õhukeseks“ ja haavatavaks.
Eelnevat arvestades peaks riskijuhtimine keskenduma oma haavatuse vähendamisele, mitte looma metoodikaid toitmaks illusiooni, et me saame sotsiaalsetest ja majanduslikest arengutest aru ning suudame neid ennustada.
Seega - ära murra pead riski realiseerumise võimalikkuse üle, vaid taga, et selle realiseerumise korral suudate tagajärgedega hakkama saada.
Autor: Indrek Maripuu, Lemmi Kann
Seotud lood
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Viimased uudised
Siit leiad ka artikli FIE raamatupidamisest
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele