Autor: Lemmi Kann • 8. september 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Millest alustada ettevõttes eurole üleminekut?

Euro kasutama hakata plaanival ettevõttel tasub alustada eurole ülemineku võimaliku mõju analüüsist.

* Eurole üleminek mõjutab IT- ja raamatupidamissüsteeme; sularahaga arveldav ettevõtja peaks arvestama probleemidega logistikas ja turvalisuse valdkonnas ajal, kui kasutusel on mõlemad rahatähed; kuidas mõjutab eurole üleminek suhteid töötajate, tarnijate, klientide ja konkurentidega.

* Koosta strateegia ja määra tähtajaline tegevuskava.Kas ettevõte peaks kasutama euro tulekut, et tõhustada ja uuendada IT-süsteeme?* Eurole ülemineku perioodil peaks ettevõtte juhtkond kätt pulsil hoidmaMäära eurole ülemineku koordinaator.* Väiksema ettevõtte puhul võib see olla omanik ise või tegevjuht.* Koolita töötajaid ja teavita neid kõikidest muutustest.* Eriti vajavad koolitust sularahaga arveldavad töötajad, et rahatähti ja euromünte tundma õppida.* Taga nii inim- kui ka finantsressursid.* Arvesta, et eurole ülemineku tähtaja saabudes võib IT-asjatundjate abi muutuda raskesti kättesaadavaks.* Teavita töötajaid uuest palganumbrist eurodes, sest uued vääringud vajavad harjumist ja numbrid avaldavad psühholoogilist mõju.* Selgitage töötajatele tema brutopalga, netosissetuleku, kogumispensioni, preemia, tunnipalga, tulemuspalga suurust pärast euro tulekut. Palkade eurodesse arvestamisel võib ümardada üksnes lõppsummat, mitte aga selle erinevaid osi (nt tulumaks, ravikindlustus jne).* Teavita kliente vahetuskursist näidete abil, nii tõestad, et hinnad on arvestatud õige kursi järgi.* Palu tarnijatel aegsasti arved ja hinnakirjad eurodes esitada.

 Eurokalender

 * 1. juulist 2010 on kõigil kauplejatel kohustus näidata hindu kroonides ja eurodes. Hinnad on kahes vääringus esitatud kuni 30. juunini 2011, et inimestel oleks piisavalt aega uue rahaga harjuda. kinnitasid Euroopa Liidu rahandusministrid ametliku kursi kroonilt eurole üleminekuks, milleks on 15,6466 krooni 1 euro eest. algab Eesti Panga poolt euromüntide eeljaotus kommertspankadele, kes omakorda alustavad kaas-eeljaotust oma äriklientidele. toimub müntide kogumise kampaania, mille käigus on kõigil võimalus tuua panka ja kanda oma arveldusarvele kodus olevad sendid ja kroonimündid ilma teenustasuta. saadavad rahandusministeerium koostöös Euroopa Komisjoniga ning Eesti Pank koostöös Euroopa Keskpangaga igale leibkonnale koju põhjalikud materjalid eurole ülemineku ning euroraha tutvustamiseks. Materjalid sisaldavad ka konventeerimise abivahendit ja eurokalkulaatorit. algab Eesti Panga poolt euro pangatähtede eeljaotus kommertspankadele. on kõigil eraisikutel võimalik vahetada teenustasuta krooni pangatähti eurodeks ametliku ümberarvestamiskursi  1 EUR = 15,6466 EEK alusel kõigis sularahaga tegelevates pangakontorites. Algab pankade poolt euro pangatähtede kaas-eeljaotus äriklientidele. väljastavad sularahaautomaadid 5-, 10- ja 50-euroseid pangatähti. Kõik kroonihoiused muutuvad eurohoiusteks (muutub vaid arveldusühik). Kauplustes on võimalik maksta nii kroonides kui ka eurodes; pangaülekandeid ja kaardimakseid saab teha ainult eurodes. on võimalik sularahas makstes kasutada nii kroone kui ka eurosid. ainsaks seaduslikuks maksevahendiks Eestis on euro peavad kaupmehed näitama hindu nii kroonides kui ka eurodes. vahetatakse krooni kupüüre ja sente eurodeks pangakontorites. tähtajatult, teenustasuta ja ametliku ümberarvestuskursiga.

   * 13. juulil 2010

   * 15. septembrist 2010

   * Alates oktoobrist 2010

   * Novembris

   * 15. novembrist 2010

   * 1. detsembrist 2010

   * 1. jaanuarist 2011

   * 14. jaanuarini 2011

   * 15. jaanuarist 2011

   * 30. juunini 2011

   * 31. detsembrini 2011

   * Eesti Pank vahetab kroone ja sente eurodeks

Allikas: euro.eesti.ee

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700