Autor: Lemmi Kann • 12. august 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Käibemaks teise riiki

Küsimus: Ettevõte osutas montaaziteenust viie kuu jooksul Hollandi käibemaksukohuslasele tehes töid Eestis, Lätis ja Leedus asuvates kauplustes. Millise käibemaksu määraga maksustada Hollandi firmale esitatav arve?

Vastus: Kui tegemist on vallasasja montaažiga, siis maksustatakse nimetatud teenus Eestis nullmääraga ning ostja rakendab pöördmaksu.

Kui tegemist on teenusega, mida teenuse osutamise riigis käsitletakse kinnisasjaga seotud teenusena, siis sellised teenused maksustatakse alati kinnisasja asukohas. Eeltoodud põhimõttest tulenevalt eksisteerib risk, et Eesti äriühing peab Lätis ja Leedus käibemaksukohustuslaseks registreerima. Mitmed riigid, sh Eesti on välisriigi ettevõtja registreerimise kohustusest vabastanud olukordades, kus teenus kuulub konkreetses riigis maksustamisele, kuid selle riigi maksukohustuslasest teenuse saaja rakendab pöördmaksu.

Teie küsimusest võib järeldada, et ostja on üksnes Hollandis käibemaksukohustuslasena registreeritud, seega teenuse saaja poolt teenuse osutamise riigis maksustamist ei toimu ning seetõttu on risk, et tulenevalt Läti ja Leedu siseriiklikust seadusest tekib Eesti äriühingul nimetatud riikides registreerimiskohustus.

Lisaks juhime tähelepanu sellele, et erinevad riigid võivad kinnisasjaga seotud teenuseid küllaltki erinevalt defineerida, seetõttu on oluline tutvuda lisaks ka Läti ja Leedu siseriikliku seadusega.

Vastas KPMG Baltics AS

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700