Autor: Lemmi Kann • 16. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eestil euroga liitumiseks roheline tuli

EP saadikud andsid täna Strasbourgi täiskogul toimunud hääletusel rohelise tule euro kasutuselevõtuks Eestis. Poolt hääletas 589, vastu oli 40 ja erapooletuks jäi 52 parlamendiliiget.

"On tähendusrikas, et nii väike riik koputab praegusel finants-, majandus- ja sotsiaalkriisi ajal eurotsooni uksele. See ütleb palju tulevase eurotsooni liikme ja samuti eurotsooni enda kohta," ütles raportöör Edward Scicluna (S&D, MT) hääletusele eelnenud arutelul.

"See uus liitumine euroga näitab, et majandus- ja rahaliit on täielikult toimiv. Paralleelselt laienemisega peame me siiski tugevdama ka majandusjuhtimist. See on ainus viis jätkata tugeva majandus- ja rahaliidu ehitamist," ütles Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusvolinik Olli Rehn esmaspäeval toimunud arutelul.

"Eesti liitumine on positiivne märk kogu Euroopale. Meie usk ühisrahasse on just kui julgustav valgus tunnelis tänases Euroopa keerulises majandusolukorras," ütles Eesti saadik Ivari Padar (S&D). Variraportöör Gay Mitchel (EPP, IE) sõnas, et väikeriigid oleks ilma Euroopa Keskpangata ning teiste riikide koostööta raskustes.

Vastuvõetud resolutsioonis märgitakse, et Eesti on täitnud kriteeriumid Eesti valitsuse ja Eesti rahva sihikindlate, veenvate ja pidevate jõupingutuste tulemusena. Samuti tuuakse välja Euroopa Komisjoni teadaanne, et EUROSTAT on tihedas koostöös Eesti statistikaametiga kontrollinud kõigi Eesti ametiasutuste poolt edastatud asjaomaste andmete õigsust.

Eesti ametiasutusi kutsutakse üles kiirendama praktilisi ettevalmistusi sujuva ülemineku tagamiseks ning tagama, et eurole üleminekut ei kasutataks ära varjatud hinnatõusudeks. Samuti tuletab resolutsioon valitsusele meelde mitte jääda loorberitele puhkama, kuna hinnastabiilsuse ja makroökonoomilise tasakaalutusega on alati vaja tegeleda.

Viimasena toob resolutsioon välja erinevused Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga raportites hinnastabiilsuse jätkusuutlikkuse osas.

Oma Euroopa Parlament väljendab oma avalduses ka muret erinevuste pärast komisjoni ja Euroopa Keskpanga lähenemisaruannete vahel seoses hinnastabiilsuse jätkusuutlikkusega.

Euroopa Keskpank väljendas oma maikuus avaldatud Eesti eurokõlbulikkuse raportis muret Eesti inflatsioonikriteeriumis püsimise jätkusuutlikkuse üle. "Praegune madal inflatsioonimäär on põhjustatud peamiselt ajutistest teguritest, sh käimasolevast tõsisest majanduse kohandumisest, mis viis SKP mullu 14,1protsendilisse kukkumisse. Kohandumisfaasi lõppemisel on madala inflatsiooni säilitamine väga suur väljakutse rahanduspoliitika piiratud võimaluste juures fikseeritud kursiga riigile," seisab raportis.

Keskpank leiab, et järgmistel, nn kinnipüüdmiste aastatel Eesti inflatsioon kiireneb, kuna nii meie SKP kui hindade tase on euroala riikide omast madalam.

Eesti inflatsioonitase põhjustas mais muret ka Euroopa Komisjonile, nentisid hinnangu koostamisel osalenud ELi ametnikud. Kuna aga vahe võrdlustasemega on väga suur, Eesti majandus on ilmutanud suurt paindlikkust ja kohenemisvõimet ka majanduslanguse tingimustes ning valitsus kindlalt eelarvedistsipliini hoidnud, hindas komisjon, et Eesti suudab inflatsiooni kontrolli all hoida.

Lisaks on hinnad Eestis euroala hindadega juba ca 75% ulatuses kohanenud. See pärineb 12. maist, kui Eesti sai kutse liituda eurotsooniga

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700