Autor: Lemmi Kann • 11. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Raamatupidajad saavad oma  liidu

16.juunil  asutatakse Eesti Raamatupidamisettevõtete Liit (ERPEL), mille eesmärgiks on seatud tõsta raamatupidamisteenuse kvaliteeti ning ettevõtjate teadlikkust raamatupidamisteenusest.

Mõtteraas on raamatupidajaid ühendavast liidust on õhus olnud  juba paar aastat, selle aasta alguses hakkas see konkreetsemat kuju võtma ning valatakse vormi järgmisel kolmapäeval Meritoni hotellis, kus toimub ERPELi asutamisüritus.

„Selle aasta alguses hakkasime ringi vaatama, käisime konkurentidel külas, rääkisime oma muredest ja saime aru, et kõigil meil on need ühesugused. Siis jõudsimegi järelduseni, et selline liit oleks äärmiselt vajalik, sest seni  pole meie valdkonna ettevõtted omavahel väga palju suhelnud, igaüks askeldab omas nurgas,” rääkis raamatupidaja.ee-le liidu juhatuse liige Mirje Trumsi, kes on igapäevaselt ametis raamatupidamisbüroos  ADEX Financial Solutions.

Raamatupidamisteenuse turg on väga killustunud. Teenuse osutajaid on palju - äriregistri andmetel oli 2008.aastal raamatupidamisteenuse käivet näidanud üle 1800 ettevõtte, aktiivselt tegutsejaid on umbes 1000. Teenust osutavad bürood on väikesed ning seetõttu on raske töötajaid  kõrgel tasemel koolitada, arendada teenuse osutamiseks vajalikku ja sobilikku tarkvara ning tekib ka muid probleeme.

 „Suuremal bürool on oluliselt suuremad võimalused ja minu meelest oleks büroode koondumine ainult hea. Mõistlikum oleks jõud ühendada,” väljendas Trumsi liidu asutajate seisukohta.

Raamatupidamisteenuse sisu ja kvaliteet erinevad täna väga suures ulatuses.  „Audiitorina näen ja tean, et raamatupidamisbüroode raamatupidamisteenuse tase on kohati väga erinev. Hetkel puudub ühtne arusaam ja teadmine sellest, milline on hea raamatupidamisteenuse osutamise tava. Kuna enamus liidu asutajaliikmeid on tegutsenud oma valdkonnas üle kümne aasta, siis on neil  märkimisväärne kogemustepagas, mida saab tervikuks ühendada.  See on väga tervitatav, et liidu üheks eesmärgiks ongi nende kogemuste põhjalt ühtse raamatupidamisteenuse osutamise standardi väljatöötamine, mis tagab raamatupidamisteenuse hea kvaliteedi.” selgitas Mart Nõmper audiitorühingust Rödl & Partner Audit OÜ.

Raamatupidamise korraldamise eest vastutab ettevõtte juhatus.  Mille alusel aga peaks ettevõtte juht valima raamatupidaja või  teenuse osutaja?  Kust saada sellist infot? Liidu üheks ülesandeks  saabki olema info jagamine selle kohta, mida ettevõtja peaks raamatupidamisteenuse osutaja valikul silmas pidama, millised on võimalused ja riskid.

„Raamatupidamisteenuste osutajaid tuleks hakata atesteerima, sest praegusel ajal võib kergesti juhtuda, et teenuse otsija satub parimat hinda valides raamatupidaja peale, kes küll liidab, lahutab ja korrutab, aga ei jaga,” nentis Rödl & Partner juhatuse liige Reidi Strandberg raamatupidaja.ee portaalis.

Trumsi sõnul hakkabki liit muu hulgas ka sellega tegelema – nii liidu uued kui olemasolevad liikmed läbivad iga kahe aasta tagant atesteerimise, mille käigus vaadatakse kõik protsessid üle ning kui leitakse puudujääke, antakse büroole tähtajad nende kõrvaldamiseks. Kui peaks tekkima väga tõsiseid eksimusi, läheb otsustus liikmelisuse kohta juba üldkoosoleku kätte.

„Liitu kuulumine peab hakkama näitama kvaliteeti ja see tähendab, et me peame selle ka tagama. Selleks ongi atesteerimised,” selgitas Trumsi.

Kuna raamatupidamine nõuab väga laialdasi teadmisi - lisaks raamatupidamisele maksustamine, äri- ja lepinguõigus, tööõigus jne, ning büroodes on nõudmised töötajatele oluliselt kõrgemad kui on nõudmised ühe ettevõtte raamatupidajale, hakkab liit korraldama koolitusi just büroode vajadustest lähtuvalt.

Liidu liikmeks saavad kandideerida bürood, milles on vähemalt viis töötajat, mis tagab kvaliteetse teenuse osutamise. Büroo peab olem oma valdkonnas tegutsenud vähemalt kaks aastat ning üldkriteeriumiks on, et põhitegevus on raamatupidamisteenuse osutamine. Samas pole ka takistuseks, kui tegevusalaks on audiitor- või finantsteenuste osutamine, sest need toetavad raamatupidamise valdkonda.

Liidu liikmeks saamise üheks kindlaks eelduseks on Trumsi sõnul ka see, et bürool peab olema vastutuskindlustus. „See ei ole praegu väga levinud, suurematel büroodel on see küll aga olemas. Vastutuskindlustus on ettevõtjatele tagatiseks, et kui raamatupidaja eksib, siis kindlustus korvab vea tõttu tekkinud kahjud. Vastutuskindlustus on näiteks kohustuslik audiitoritele, kes vastutavad äriühingu juhatusega solidaarselt, samamoodi peaks vastutuskindlustus olema ka raamatupidajatel,” ütles Trumsi.

Liit loodab, et nende tegevuse tulemusena suureneb raamatupidajate ja büroode motivatsioon oma taset tõsta, mille läbi tõuseb teenuse kvaliteet tervikuna.

Liidu eesmärgid:

-     tegutseda raamatupidamisteenuseid osutavate ettevõtete  ühtse organina,

-     esindada ja kaitsta Liidu liikmete huve,-     aidata kaasa majandusarvestusvaldkonna arengule Eestis,-     aidata luua ja edendada ühiskonnas raamatupidamisteenuse arengut soodustavaid tingimusi,-     ühtlustada ja ajakohastada liikmete raamatupidamisteenuse  osutamise praktikat ja head tava,  tagades sellega osutatava teenuse kvaliteedi.

Liidu asutajaliikmed:

-     ADEX Financial Solutions OÜ

-     AR Tähelend OÜ-     Assets RMP OÜ-     Competence Osaühing-     Ecovis Vesiir OÜ-     ETL- Baltic Group OÜ-     Finance Management OÜ-     IMG Numeri OÜ-     Kermon Hekta Osaühing-     Osaühing Vallaste ja Partnerid-     OÜ Eventus EA-     Rimess OÜ-     Rödl & Partner OÜ-     Sunny Finants OÜ-     Tuokko OÜ

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700