9. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Käibemaksugrupp – koos on kergem?

Benjamin Franklin on öelnud, et selles maailmas ei ole midagi kindlat peale surma ja maksude. Maksude osas see väide tänapäeval siiski mitmel juhul ei kehti, sest seadused lubavad erinevaid seaduslikke maksude arvestamata ja tasumata jätmise võimalusi.

Üheks näiteks selles vallas on käibemaksugrupi1 regulatsioon, mille toimimispõhimõte 2010. aasta algusest muutus ja mille rakendusala oluliselt laienes.

Tegevus käibemaksugrupis

Käibemaksugruppi võib käsitleda fiktsioonina isikust, kes eksisteerib ainult käibemaksu maksjana. Piltlikult on käibemaksugrupp maksumaksja, kelle maksukohustused kujunevad grupi ettevõtete summeeritud tegevuse tulemina. Grupi liikmetel on ühine käibemaksunumber ja nende tegevuse kohta esitatakse üks (summeeritud) käibedeklaratsioon.Maksuarvestuses muutuvad käibemaksugrupi liikmete omavahelised tehingud olematuteks, sest neid käibemaksuga ei maksustata ja deklaratsioonis ei kajastata.

Käibemaksugrupi regulatsiooni lisati esindusisiku mõiste. Esindusisik on

käibemaksugrupi liige, kes suhtleb Maksu- ja Tolliametiga, esitab oma nimel kogu grupi tegevuse kohta deklaratsioone ja aruandeid ning kellele tagastatakse enammakstud käibemaksusumma.Ühise kontrolli all olevad isikud

Käibemaksugrupi saab moodustada ühise kontrolli all olevatest isikutest. Grupina on võimalik registreerida ema- ja tütarettevõtjad või majanduslikult ja organisatsiooniliselt seotud maksukohustuslased, kui iga äriühingu aktsiatest, osalustest või häältest kuulub samale isikule rohkem kui 50%, või frantsiisilepingu alusel seotud isikud. Käibemaksugrupi liikmed saavad olla üksnes Eestis käibemaksunumbrit omavad isikud. Käibemaksugrupi moodustamine on Eestisvabatahtlik. Samuti võib vabalt valida, missuguseid potentsiaalselt sobilikke isikuid gruppi kaasata.Maksuvaba käive grupis

Alates 2010. aastast rakendub käibemaksugrupp sarnaselt mis tahes alaltegutsevatele ettevõtjatele, sh neile, kes tegutsevad maksuvaba käibega tegevusvaldkondades. Käibemaksugrupid maksuvabades sektorites võivadosutuda efektiivseteks, sest sõltuvalt grupi liikmete käibe struktuurist võib maksuvaba käibe jäämine käibemaksugrupi sisse mõjutada positiivselt kõigi grupiliikmete sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust.

Peakontori ja filiaali vahelised tehingud

2010. aasta muudatused puudutavad ka peakontori ja püsiva tegevuskoha vahelist teenuste maksustamist, kui üks neist kuulub käibemaksugruppi. Kui Eesti ettevõtjal on välisriigis filiaal, siis sellelt saadud turundusteenuseid ei pea Eesti peakontor maksustama. Samas kui Eesti peakontor kuulub käibemaksugruppi, muutub samade teenuste saamine maksustatavaks, sest teenused loetakse käibemaksugrupile osutatuks.Kuigi käibemaksuseaduse sõnastus viitab üksnesolukorrale, kus Eesti äriühingul on püsiv tegevuskoht välisriigis, võib eeldada, et sama põhimõte kohaldub ka olukorras, kus välisriigi isikul on filiaal Eestis. Seda aspekti on oluline silmas pidada käibemaksugrupis, mille liikmed on maksuvabades tegevusvaldkondades tegutsevad isikud.Maksustamine

Käibemaksugrupis ei lisata arvele käibemaksu, kui arve esitatakse grupi liikmele. Tehingud grupist väljaspool olevate isikutega maksustatakse tavapäraste reeglite alusel, kuid käibemaksugrupi tehinguna.Tegevus grupis mõjutab käibemaksuarvestusega seonduvat, sh suhtlust Maksu- ja Tolliametiga. Grupi liikme tasandil toob see muudatusi käibedeklaratsioonide esitamise korralduses, nt tuleb luua siseprotseduur maksuarvestuse andmete edastamiseks esindusisikule. Esindusisikul tuleb lisaks deklaratsiooni andmetekoondamisele korraldada tasumisele kuuluvate või Maksu- ja Tolliametilt saadud tagasimaksete maksusummade jaotamine ettevõtete vahel.Kasu avaldub erinevalt

Käibemaksugrupis tegutsemine võimaldab efektiivsemat käibevahendite kasutust, sest siseriiklikke grupiliikmete omavahelisi tehinguid ei maksustata käibemaksuga. Kui käibemaksugrupi moodustavad ainult maksustatava käibega äriühingud, siis on grupisisesed tehingud maksuneutraalsed, s.t arvetele käibemaks ei lisandu. Kui käibemaksugruppi kuulub äriühinguid, kellele püsivalt tagastatakse enammakstud käibemaksu (nt tulenevalt valdavalt 0% maksumääraga tehingutest), vähendab see teiste grupiliikmete käibemaksu kohustust Maksu- ja Tollameti ees. Sisuliselt kaob käibemaksu tagastusperiood,sest tekib võimalus koheseks tasaarvelduseks teiste grupiliikmete tegevusest tekkiva käibemaksukohustusega.Maksuvaba käibe puhul võib käibemaksugrupis tegutsedes sisendkäibemaksumahaarvamise õigus grupi liikmete tasandil muutuda, sest proportsioon, mis arvutatakse maksustatava ja kogukäibe suhte põhjal, on tõenäoliselt erinev grupi ühe liikme andmete põhjal kujunevast suhtarvust.Käibemaksugrupp on huvitav instrument, mille sujuv tööle rakendamine mõjub positiivselt kassavoole ja vähendab administratiivset koormust.

 Artikkel ilmus KPMG Baltics ASi ajakirjas Foorum.

 

Autor: Lemmi Kann, Merike Oja

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700