Autor: Lemmi Kann • 3. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tööstressi peab probleemiks 79% ettevõtete juhtidest

Tööstressi peab probleemiks 79% Euroopa ettevõtete juhtidest, kuid sellega tegelemiseks on vastavad menetlused olemas ainult vähem kui kolmandikul ettevõtetest.

Euroopa suurima töötervishoiu ja tööohutuse uuringu esimesed tulemused näitavad, et Euroopa ettevõtetes on suurenemas mure selliste psühhosotsiaalsete riskide pärast nagu stress, vägivald ja kiusamine. Psühhosotsiaalsed riskid on probleemiks suuremas osas Euroopa ettevõtetest

Uute ja tekkivate riskide Euroopa ettevõtete uuringu (ESENER) kohaselt tunneb neli Euroopa ettevõtete juhti viiest muret tööstressi pärast, mis muudab tööstressi ettevõtete jaoks sama oluliseks kui tööõnnetused (79%). Tööstress on väga tõsine probleem tervishoiu ja sotsiaalhoolekande sektoris (91% ettevõtetest peab seda vähem või rohkem oluliseks probleemiks) ning haridussektoris (84%).

„Praegu, kui majanduskriis on täies hoos, tunneb 79% Euroopa ettevõtete juhtidest muret tööstressi pärast ning seda peetakse ka suureks koormaks Euroopa tootlikkusele. Kuid ehkki probleemi peetakse tõsiseks, on murettekitav, et ainult 26%-l ELi ettevõtetest on stressiga tegelemiseks vastavad protseduurid. ESENERi uuring rõhutab, kui tähtis on pakkuda ettevõtetele tõhusat toetust stressiga toimetulemiseks, millel on omakorda väga oluline roll selles, et meil oleks hea tervisega tootlikku tööjõudu Euroopa majandusliku suutlikkuse ja konkurentsivõime suurendamiseks,” ütles EU-OSHA direktor Jukka Takala Barcelona konverentsil.

Uuring näitab ka, et 42% juhtkonna esindajatest peab psühhosotsiaalsete riskidega võitlemist teiste töötervishoiu ja tööohutuse probleemidega võrreldes keerulisemaks. Tulemuste kohaselt on teema tundlikkus (53%) ja teadmatus (50%) peamisteks takistusteks psühhosotsiaalsete riskidega tõhusamal tegelemisel.

Töötajate kaasatus on üks peamisi tegureid töötervishoiu ja tööohutuse juhtimises

ESENER näitab, et töötajate osalusega töökohtadel on palju suurem tõenäosus töötervishoiu ja tööohutuse meetmeid edukalt rakendada. See kehtib eriti väiksemate töökohtade puhul, kus töötajate osalus on psühhosotsiaalsete riskide tõhusa juhtimise oluliseks käivitusjõuks.

Õigupoolest omab 84% ettevõtetest, kel on ametlik kohapealne töötajate esindus, tööohutuse ja töötervishoiu (OSH) strateegiat või tegevusplaani, samas kui ametliku esinduseta ettevõtetes on see näitaja ainult 71%. Ettevõtetes, kes konsulteerivad oma töötajatega, rakendatakse psühhosotsiaalsete riskidega (nagu vägivald, stress ja kiusamine) tegelemise meetmeid kaks korda sagedamini kui ettevõtetes, kes kavandavad oma meetmed töötajate osaluseta.

Ettevõtte väiksus ei pruugi tõhusat riskihindamist takistada

ESENER leidis, et töötervishoiu ja tööohutuse küsimustega tegelemisel on peamisteks takistusteks vahendite (aeg, töötajad või raha) puudumine (36%) ja teadmatus (26%).

Uuringu tulemused näitavad ka, et isegi väiksemad ettevõtted suudavad kohapeal riskihindamist läbi viia, kuid vajavad selleks toetust teadmiste, nõustamise ja vahendite näol, et oma riskihindamise protsessi tõhusalt läbi viia ning edukaid ennetusmeetmeid kavandada ja rakendada.

EU-OSHA töötab oma kampaania ja infoteenuste kaudu selle nimel, et tõsta teadlikkust tööõnnetuste ohtudest ja toetada laialdast ja terviklikku riskihindamist. EU-OSHA muudab kättesaadavaks mitmed tooted, mis muudavad selle protsessi eriti väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (SME-de) jaoks lihtsamaks. Uus riskihindamisvahendite andmebaas ühendab endas nimekirju, käsiraamatuid, brošüüre, küsimustikke ja interaktiivseid vahendeid kogu Euroopast ja on veebis vabalt kättesaadav. Hetkel arendatakse veebipõhist interaktiivset riskihindamisvahendit (OiRA), mille eesmärk on julgustada ja aidata tuhandeid Euroopa keskmise suurusega ettevõtteid kõigist sektoritest riskihindamiste läbiviimisel.

Ühenduse töötervishoiu ja tööohutuse strateegia (2007–2012) kontekstis on oluline teada, kuidas tööriske edukalt juhtida ja millised takistused selle juures võivad esineda, et tulevikus tööohutuse ja töötervishoiu strateegiaid paremini planeerida ja kohandada toetavaid meetmeid vastavalt ettevõtte vajadustele. ESENERi uuring on ainulaadne üleeuroopaline tööohutuse ja töötervishoiu näitajate indikaator, mis peaks aitama poliitikakujundajatel hinnata strateegia edu ja rakendamist.

Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur (EU-OSHA) avalikustas andmed 3. juunil 2010 ühenduse töötervishoiu ja tööohutuse strateegia (2007–2012) vahekokkuvõtte konverentsil.

Täielik ESENERi aruanne ja kokkuvõte 22 keeles on kättesaadav meie veebisaidil. Vaadake tulemusi veebis interaktiivse kaardistamisvahendi abil aadressil www.esener.eu

Vaata: (inglise keeles)

Täielik ESENERi aruanne

ESENERi kokkuvõte (kättesaadav 22 keeles)

Kaardistamisvahend (kättesaadav 22 keeles)

Taust

* TNS Infratest viis uute ja tekkivate riskide Euroopa ettevõtete uuringu (ESENER) läbi 2009. aasta kevadel.

* Uuring hõlmas 31 Euroopa riiki: kõiki 27 ELi liikmesriiki, Horvaatiat, Türgit, Norrat ja Šveitsi.* Viidi läbi 36 000 intervjuud juhtide ning töötajate töötervishoiu ja -ohutuse esindajatega kõigi sektorite (välja arvatud põllumajandus-, metsamajandus- ja kalapüügisektori) avalikes asutustes ja eraettevõtetes, kus oli vähemalt kümme töötajat.

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700