Autor: Lemmi Kann • 11. märts 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Loe, kuidas peaks toimuma audiitorile juurdepääsuõiguse andmine

Justiitsministeerium on oma ajaveebi üles pannud elektrooniliste majandusaasta aruannete esitamise lähteülesande, millest saab ka lugeda, kuidas peab toimuma audiitorile juuredpääsuõiguse andmine.

Audiitorile juurdepääsuõiguse andmineEsindusõiguslikul isikul peab olema võimalus anda audiitorile õigus oma ettevõtjaga seotud majandusaasta aruannete auditeerimiseks*. Audiitorile õiguse andmisest teavitatakse audiitorit e-posti teel. Süsteem saadab audiitori eesti.ee e-postile vastava sisulise teate. Kiri peab sisaldama ettevõtja andmeid, kelle majandusaasta araunedele konkreetsel audiitoril on ligipääsuõigus lisatud, esindusõigusliku isiku ja audiitori nime ning toimingu teostamise kuupäeva.• Juurdepääsuõiguse lõpetamine konkreetse ettevõtja majandusaasta aruannetele - esindusõiguslik isik vajutab audiitori juurdepääsuõiguse vaates ettevõtja ärinime järel olevat nuppu „ Eemalda“. Audiitorile saadetakse e-kiri vastavasisulise teatega.

* See ei ole juriidilises mõttes audiitori nimetamine, tegemist on rakenduses õiguse andmisega. Audiitor nimetatakse vastavaltseadustes sätestatud korrale (nt: OÜ puhul on audiitori nimetamine osanike pädevuses (ÄS § 168 lg 1 p 7) ja AS-i puhulüldkoosoleku ülesanne (ÄS § 328 lg 1)).

Kui audiitor siseneb ettevõtjaportaali ja valib aruannete esitamine, siis kuvatakse audiitorile vaade, kus on loetelu ettevõtjate, kes on temale nimetatud juurdepääsu õiguse andnud, majandusaasta aruannetest. Audiitoril peab olema võimalus kinnitada juurdepääsuõigus või keelduda konkreetse ettevõtja majanadusaasta aruannete auditeerimisest. Juurdepääsuõiguse kinnitamisest või keeldumisest teavitatakse e-posti teel kõiki juhatuseliikmeid vastavasisulise e-kirjaga. Kiri peabsisaldama ettevõtja andmeid, esindusõigusliku isiku ja audiitori nime ning toimingu teostamise kuupäeva.Peale juurdepääsu õiguse kinnitamist on audiitoril võimalus tutvuda ettevõtja majandusaasta aruannetega. Audiitor peab nägema ka kinnitamata aruannet.Esindusõiguslik isik peab juurdepääsuõiguse andmiseks valima audiitorite loetelu hulgast audiitori, kellel on seadusest tulenevalt õigus ettevõtja majandusaasta aruannet auditeerida. Audiitorite nimekirja peab olema võimalik hallata administreerimise liideses. Samuti hallatakse seal audiitorite eesti.ee e-posti aadresse.Esindusõiguslik isikul on audiitorile õiguse andmisel järgmised võimalused:

• Esindusõiguslik isik teab ainult audiitori nime - kasutaja saab valib audiitori nime ja peale salvestamist kuvab süsteem ka audiitorühingu, kui süsteemile teadaolevalt kuulub audiitor mõnda ühingusse. Kui peaks selguma, et audiitor kuulub mitmesse ühingusse, eraldaks ärinimed üksteisest komaga.• Esindusõiguslik isik teab nii audiitori kui ka audiitorühingu nime – kui kasutaja valib esmalt audiitorühingu, siis peab süsteem kuvama audiitorite nimekirjas vaid need isikud, kes on valitud audiitorühingu audiitorid. Kasutaja valib nende seast sobiva ja salvestab.• Esindusõiguslik isik trükib osaliselt audiitorühingu või audiitori nime - süsteem peab pakkuma algustähtede järgi kasutajale sobivat audiitorühingut või audiitorit.• Esindusõiguslik isik ei saa valida ainult audiitorühingut.• Äriregistris on ettevõtjal määratud audiitor või audiitorühing – süsteem peab vaikimisi audiitorile õiguste andmisel pakkuma äriregistris olevat audiitorit või audiitorühingut.Kui audiitor on oma tegevuse lõpetanud või tal puudub õiguslik alus majandusaasta aruannete auditeerimiseks, ei tohi süsteem nimetatud audiitorile kuvada aruandluskeskkonnas ettevõtjate majandusaasta aruandeid. Samuti ei ole võimalik esindusõiguslikul isikul aruandluskeskkonnas näha (ega ka valida loetelust) nimetatud audiitorit.Esindusõiguslikul isikul peab olema võimalus ühele audiitorile anda juurdepääs kõigile ettevõtjatele, keda ta hetkel esindab. Kasutajal peab olema võimalus juurdepääsuõigus ära võtta.Audiitori juurdepääsuõiguse saab ära võtta järgnevatel viisidel (vt. Joonis 8):

• Juurdepääsuõiguse lõpetamine kõigi ettevõtjate, keda esindusõiguslik isik esindab, majandusaasta aruannete - esindusõiguslik isik vajutab audiitori juurdepääsuõiguse vaates audiitori nime järel olevat nuppu „ Kustuta“. Audiitorile saadetakse e-kiri vastavasisulise teatega.Kui esindusõigusliku isik esinda ainult ühte ettevõtjat, siis ei pea üldse kasutajale kuvama eemaldamise ja uue ettevõtja lisamise võimalust. Kui esindusõiguslik isik on seotud enam kui ühe ettevõtjaga, siis tuleb need võimalused kasutajale kuvada.

Loe elektrooniliste majandusaasta aruannete esitamise lähteülesande täisteksti SIIN.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700