Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) on esitanud Justiitsministeeriumile arvamuse Äriseadustiku muutmise eelnõu kohta, milles on EVEA hinnangul kaks olulist puudust.
"Üldjoontes on meil hea meel nõustuda paljude eelnõus toodud muudatustega, mis vähendavad ettevõtjate halduskoormust ja teatud juhtudel ka asjaajamisega seotud rahalisi kulutusi. Siiski on kaks teemat, mille puhul EVEA ei saa pakutavate lahendustega rahul olla," nentis EVEA president Marina Kaas ja viitas järgmistele punktidele:
1. Piiratud vastutusega ühingu miinimumkapitali nõue
EVEA on seisukohal, et Justiitsministeeriumi poolt pakutud lahendus, kus kapitali rahalist ja mitterahalist sissemakset võib ajatada ning asendada võlanõudega osaniku vastu miinimum- summas 40 000 EEK, ei muuda sisuliselt midagi, vaid tegelikult seadustab niigi kehtiva olukorra.
"EVEA on aastaid seisnud selle eest, et osaühingu miinimumkapitali nõue viidaks nii madalale tasemele, et igaüks suudaks hakata ettevõtjaks. Kui 1 kroon või 1 Euro võib tunduda liiga vähe, siis 4 Eesti keskmist kuupalga, kas rahas või võlakohustusena, on selgelt liiga palju," selgitab EVEA oma seisukohta.
Justiitsministeeriumi pakutud muudatus ei too meid EVEA hinnangul lähemale Euroopa Komisjoni ideele luua 1-eurone piiratud vastutusega äriühing ning ei täida selgelt eesmärki motiveerida ettevõtlusega alustamiseks uusi sihtrühmi: koolide/kõrgkoolide lõpetajaid, töökoha kaotanuid või koondatavaid, koduperenaisi jt.
Pidades silmas eelnõu seletuskirja argumentatsiooni, ei ole EVEA arvates ka 40 000 kroonine „tagatis” piisav võlausaldajate huvide tegelikuks kaitsmiseks võimaliku maksejõuetuse korral. Küll aga mõjub selline miinimumkapitali künnis pidurina eelnimetatud sihtrühmadele, kelle hulgast võiksid tulla uued väikeettevõtjad.
2. Allutatud laenud omanike poolt
EVEA juhib tähelepanu asjaolule, et esitatud kujul, mil omaniku laen raskustes ettevõttele loetakse automaatselt sissemakseks osakapitali, pärsib regulatsioon äriühingu osanike huvi anda äriühingule laenu. Uus regulatsioon võib mitteallutatud laenust teha ootamatult allutatud laenu, seda ka osaniku või kolmanda isiku tahte vastaselt.
"Pakutav lahendus vähendaks osanike valmidust tulla appi oma raskustes ettevõtetele olukorras, kus teisi laenuandjaid leida on ilmselt võimatu. See omakorda suurendaks ettevõtete likvideerimiste arvu, kaoksid töökohad ja kättevõidetud turuosad," märgib EVEA oma arvamuses.
"Mõlemat eeltoodud konstruktsiooni iseloomustab asjaolu, et need, olles küll suunatud ühiskonna kaitsmisele väikese hulga ebaausate inimeste eest, ahistavad samas ausaid ettevõtjaid. EVEA ei saa sellega nõustuda ning on seisukohal, et nimetatud teemad vajavad täiendavat analüüsi ja laiapõhjalist arutelu," teatab EVEA oma pöördumises.
Seotud lood
Täna valitsuse poolt heaks kiidetud äriseadustiku muutmise seaduse eelnõule võib majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtlustalituse juhata Henry Kattago sõnul anda üldjoontes positiivse hinnangu.
Riigikogu võttis täna vastu seadusemuudatuse, mille kohaselt on alates 2011. aastast võimalik Eestis osaühinguid asutada ka osakapitali sissemakset tegemata.
Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile äriseadustiku muutmise eelnõu, mille jõustumisel muutuks osaühingute asutamine ja pidamine senisest lihtsamaks.
Justiitsminister Rein Lang loodab tänasel kabinetiistungil valitsuse toetust äriseadustiku muudatustele, mille kohaselt oleks võimalik Eestis osaühingute asutamine ilma osakapitali sissemakseta. Majandusministeeriumi ja EVEA hinnangul on eelnõu aga toores.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.