Autor: Lemmi Kann • 10. veebruar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tuludeklareerija ABC

Abiks tulude deklareerijatele: kõik mida peab 2009. aasta tuludeklaratsiooni täitmisest ja esitamisest teadma.

Kes peavad deklaratsiooni esitama

Tuludeklaratsiooni esitavad residendist füüsilised isikud (edaspidi isikud) eelmise kalendriaasta tulude kohta.

Isik on resident, kui tema alaline elukoht on Eestis või kui ta viibib Eestis 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul vähemalt 183 päeval. Samuti on resident välisteenistuses viibiv Eesti riigiteenistuja. Isik loetakse residendiks alates tema Eestisse saabumise päevast.

2009. aasta tuludeklaratsiooni esitamise tähtaeg on 31. märts 2010.

Tuludeklaratsiooni ei pea esitama isikud, kelle:

    * tulult ei ole vaja tasuda täiendavalt tulumaksu (v.a erijuhud)

    * saadud tulu kokku ei ületanud maksuvaba tulu 27 000 krooni

    * tuluks oli ainult Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigi (sealhulgas Eesti) seaduse alusel makstav pension, nimetatud riigis sätestatud kohustuslik kogumispension või tulenevalt sotsiaalkindlustuslepingust makstav pension, kui pensioni summa ei ületanud täiendavat maksuvaba tulu 36 000 krooni või kui pensionilt on tulumaks ettenähtud summas kinni peetud ning seda ei ole vaja täiendavalt tasuda. Pensioni täiendavale maksuvabale tulule (36 000 kroonile) lisandub üldine maksuvaba tulu 27 000 krooni

    * tuluks oli ainult tööõnnetus- või kutsehaigushüvitis, mis ei ületanud 12 000 krooni või kui hüvitiselt on tulumaks ettenähtud summas kinni peetud ning seda ei ole vaja täiendavalt tasuda

Tuludeklaratsiooni peavad igal juhul esitama:

    * füüsilisest isikust ettevõtjad (esitavad deklaratsiooni põhivormile (vormile A) lisaks ka ettevõtlustulu vormi E)

    * isikud, kes omasid maksustamisperioodil madala maksumääraga territooriumil asuva juriidilise isiku aktsiaid, osasid, hääli või õigust juriidilise isiku kasumile (deklaratsiooni põhivormile lisaks tuleb esitada vorm MM või MM lisa 1, sõltumata sellest, kas nimetatud juriidiline isik sai tulu või mitte)

    * isikud, kes on saanud tulu (sh dividende) välismaalt. Deklareerida tuleb nii Eestis maksustatav kui mittemaksustatav palga- ja dividenditulu ehk ka see tulu, mida välislepingu alusel Eestis ei maksustata. See kehtib ka naaberriikide pensionäride suhtes, kes elavad alaliselt Eestis ning on muutunud Eesti residendiks

    * isikud, kelle väärtpaberite võõrandamisest saadud kahju on suurem kui maksustamisperioodil väärtpaberite võõrandamisest saadud kasu ning kes soovivad kasu ületava kahju summa maha arvata järgnevatel aastatel väärtpaberite võõrandamisest saadud kasust

      

Kui isikul tulude deklareerimise kohustust ei ole, kuid ta soovib kasutada maksusoodustust (on tasunud koolituste eest, maksnud eluasemelaenu intresse vm), siis peab samuti tuludeklaratsiooni esitama.

 Kui muu Euroopa Liidu liikmesriigi residendist füüsiline isik on 2009. aastal saanud vähemalt 75% oma maksustatavast tulust Eestis, võib ta maksusoodustusi (sh maksuvaba tulu) arvesse võtta. Selleks tuleb tal esitada tuludeklaratsioon.

Tuludeklaratsiooni esitamise võimalused

Tuludeklaratsiooni saab esitada kas elektroonilisel vormil e-maksuametis/e-tollis või pabervormil.

Tulude deklareerimise lihtsustamiseks väljastab Maksu- ja Tolliamet kliendile eeltäidetud tuludeklaratsiooni, mis on alates 15. veebruarist kättesaadav e-maksuametis ja teeninduskohtades väljatrükina.

Eeltäidetud tuludeklaratsioonEeltäidetud deklaratsioonile on kantud Maksu- ja Tolliameti käsutuses olevad andmed deklareerija isiku ning maksustamisperioodi tulude ja kulude kohta.

Eeltäidetud tuludeklaratsioonile ei ole kantud andmeid välisriigis saadud tulu kohta ega Euroopa Majanduspiirkonna teises liikmesriigis tasutud kulude (maksusoodustuste) kohta, mille saab tulust maha arvata.

Samuti ei ole eeltäidetud ettevõtlusest saadud tulu vorm E.

Tuludeklaratsiooni esitamine e-maksuametis/e-tollisE-maksuameti/e-tolli kaudu saab tuludeklaratsiooni esitada alates 15. veebruarist.

E-maksuametis/e-tollis saavad tuludeklaratsiooni oma internetipanga kaudu esitada kõik SEB Panga, Swedbanki, Sampo Panga, Nordea Panga, Krediidipanga, Marfin Pank Eesti ning Handelsbankeni kliendid, kellel on sõlmitud e-maksuameti/e-tolli kasutamise leping.

Leping sõlmitakse elektrooniliselt internetipangas.ID-kaardi ja mobiil-ID abil ning maksu- ja tollikeskuse teeninduskohas autentimise lepingu sõlmimisel saadud kasutajatunnuse ja paroolidega saab e-maksuametisse/e-tolli siseneda Maksu- ja Tolliameti kodulehekülje kaudu.

Tuludeklaratsiooni esitamine pabervormilPaberil deklaratsiooni esitamiseks saate valida kahe võimaluse vahel – kas eeltäidetud tuludeklaratsioon või traditsiooniline pabervorm.

    *  Pabervorm

      Eeltäitmata andmetega pabervormid on saadaval teeninduskohtades ning Maksu- ja Tolliameti kodulehel.          * Eeltäidetud tuludeklaratsiooni väljatrükk

      Eeltäidetud tuludeklaratsiooni väljatrükki väljastavad teeninduskohad klientidele alates 15. veebruarist isikut tõendava dokumendi alusel.

Eeltäidetud tuludeklaratsiooni väljastamisel kolmandale isikule tuleb teeninduskohale esitada notariaalselt tõestatud kirjalik nõusolek, kus peavad olema ära näidatud andmed, mida isik lubab avaldada (“Maksukohustuslaste registri asutamise ja registri pidamise põhimääruse” § 27 ja § 30).

Aktsepteeritakse ka valla- ja linnasekretäri poolt tõestatud volikirja.

Maksumaksja kohustuseks on kontrollida deklaratsioonile kantud andmete õigsust, nende ebaõigsuse või puudulikkuse korral teha oma parandused ja/või täiendused ning kinnitada andmed allkirjaga. Kui on saadud tulusid, mis eeltäidetud deklaratsioonil ei kajastu, tuleb ka need deklareerida.

Kontrollitud ja allkirjastatud deklaratsiooni saate:

    * esitada teeninduskoha ametnikule

    * panna selleks ette nähtud postkasti teeninduskohas    * saata postiga elukohajärgse teeninduskoha aadressile

NB! Kui võtate teeninduskohast eeltäidetud deklaratsiooni, siis palume Teil pärast täiendamist, parandamist ja allkirjastamist esitada sama deklaratsioon.

Deklaratsiooniga koos ei pea esitama mahaarvamiste aluseks olevaid dokumente.

Olulised tähtajad tuludeklaratsiooni esitajale

Ühisdeklaratsiooni esitamine

Ühise tuludeklaratsiooni võib esitada, kui isikud olid maksustamisperioodi viimase päeva seisuga abielus. Ühisdeklaratsiooniks loeme abikaasade eraldiseisvaid deklaratsioone, millel mõlemal on märgitud, et abikaasad esitavad ühise tuludeklaratsiooni.

Kui üks abikaasadest suri maksustamisperioodil või pärast maksustamisperioodi, kuid enne tuludeklaratsiooni esitamist, võib lesestunud abikaasa samuti esitada ühisdeklaratsiooni.

Ühise tuludeklaratsiooni võib esitada ka juhul, kui:

    * üks abikaasa on Eesti resident ja teine abikaasa on Euroopa Liidu teise liikmesriigi resident, kes on saanud vähemalt 75% oma maksustatavast tulust Eestis

    * mõlemad abikaasad on Euroopa Liidu liikmesriigi residendid, kelle kogutulust vähemalt 75% on saadud Eestis

Tulumaksu tagastamine

Kui deklaratsioon on esitatud e-maksuametis ja deklareeritud andmed ei vaja täiendavat kontrolli, tagastatakse enammakstud tulumaks tuludeklaratsioonis märgitud pangakontole 5 tööpäeva jooksul pärast deklaratsiooni esitamist, kuid mitte enne 26. veebruari.

Paberil tuludeklaratsiooni esitanud maksumaksjatele on Maksu- ja Tolliametil võimalik hakata enammakstud tulumaksu tagastama alates 20. aprillist.

Maksu- ja Tolliamet tagastab enammakstud tulumaksu deklaratsioonis näidatud pangakontole hiljemalt 1. juuliks.

Kui deklareeritakse ettevõtlustulu või vara võõrandamisest saadud kasu või kahju, siis tagastatakse enammakstud tulumaks hiljemalt 1. oktoobriks.

Tulumaksu saab tagastada ainult juhul, kui maksustamisperioodil on tulumaksu tasutud.

Tulusid saab deklareerida alates 15. veebruarist - 31. märtsini e-maksuameti/e-tolli kaudu või Maksu- ja Tolliameti teeninduskohtades.

Küsimuste korral palume helistada numbritel:

    * 1811 - deklareerimise kohta käivad küsimused, abi nii paber- kui elektroonilise deklaratsiooni täitmisel - info füüsiliste isikute maksustamise kohta - abi elektroonsel deklareerimisel ja e-maksuameti/e-tolli kasutamisel

    * 8800811

    * 8800815

Infotelefonid töötavad esmaspäevast neljapäevani kell 8.30-16.30 ja reedeti 8.30-15.30..

Maksu- ja tollikeskuste teeninduskohtade kontaktandmed ja lahtiolekuajad leiab SIIT

Allikas: maksu-ja tolliamet

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700