3. veebruar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Erisoodustuse intressimääraga pügatakse

Järjest langevad intressimäärad on toonud kaasa vastuolu tulumaksuseaduse ja rahandusministri määruse vahel ning need maksumaksjad, kes pole seda probleemi märganud, võivad maksta põhjendamatult makse.

Samuti võib ettevõtjate hulgas jätkuvalt kohata segadust lihtsas küsimuses, millise intressimääraga tuleks laenu anda lähtudes maksuarvestuse reeglitest.  Alljärgnev lühike ülevaade puudutab olukordi, kus laenuandjaks on Eesti äriühing.

1. Intress füüsilisele isikule laenamisel

Tulumaksuseaduse (TuMS) § 48 lg 4 p 6 kohaselt loetakse erisoodustuseks töötajale laenu andmist rahandusministri poolt kehtestatud alammäärast madalama intressiga. Rahandusministri poolt on hetkel kehtestatud intressimäär 3% aastas (kehtib alates 01.04.2009).

TuMS § 48 lg 7 teine lause aga selgitab, et lõike 4 punktis 6 nimetatud alammäär ei või olla kõrgem kui kahekordne Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatav intressimäär. Euroopa Keskpanga kohaldatav intressimäär alates 13.05.2009 on 1,00%. (vastav info on hõlpsalt kättesaadav Euroopa Keskpanga kodulehel.

Kuna rahandusministri määrus sätestab seadusega võrreldes ebasoodsamad tingimused, siis on maksumaksjatel on õigus tugineda seadusele ja rakendada töötajatele antud laenudele madalamat intressimäära kui sätestab rahandusministri määrus. Erisoodustusena tuleb maksustada hetkel kehtiva intressimäära (2%) ja tegelikult rakendatud intressimäära vahe.

Kirjeldatud reegel rakendub ainult töötajatele antud laenude puhul. Siinjuures meeldetuletus, et töötajaks loetakse TuMS tähenduses nii töö-, töövõtu, käsundus- või muu lepingu alusel töötavat või teenust osutavat isikut, avalikku teenistujat, juhtimis- või kontrollorgani liiget kui ka füüsilist isikut, kes müüb tööandjale kaupu pikema aja jooksul kui kuus kuud. Lisaks ka eelnimetatute abikaasa, vanemad ja lapsed.

2. Intress juriidilisele isikule laenamisel

Juriidilistele isikutele laenamisel tuleb kindlasti jälgida, et ei rikuta äriseadustikus sätestatud laenukeeldu (vt äriseadustiku § 159 ja 281). Näiteks ei või osaühing anda laenu oma osanikule, kelle osa esindab rohkem kui 5% osakapitalist või isikule osaühingu osa omandamiseks.

Maksuseadused ei ole mõeldud äriseadustiku nõuete mittetäitmise sanktsioneerimiseks ja seega äriseadustiku kohaselt tühine laen ei too kaasa maksukohustust. Tihti küsitakse, kas intressita laenu tohib anda? Reeglina on sellisel juhul tegemist seotud juriidilise isikuga ning sellisel juhul reguleerivad intressimäära siirdehinna sätted (TuMS § 50 lg 4 - 8). Rakendama peab turuintressi ehk intressi, mida rakendaksid omavahelises suhtes mitteseotud isikud ja mis üldreeglina ei ole kindlasti null protsenti.

Piisava argumentatsiooni olemasolul, näiteks kasu saamine muul viisil (soodustused, osa ühise äriprojekti kasumist vms) on siiski mõeldav ka intressita laen. Sellist lähenemist toetab Riigikohtu lahend OÜ Niiter asjas (nr 3-3-1-22-07), kuid kindlasti ei saa seda otsust käsitleda 0-määraga laenu tingimusteta heakskiiduna. Seega vajab iga üksikjuhtum majandusanalüüsi ning äriliste argumentide põhjendamist.

Autor: Lemmi Kann, Hedi Wahtramäe

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700