Autor: Lemmi Kann • 27. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vaata: FIE sotsiaalmaksu avansilised maksed 2010. aastal

Loe, mida peab FIE teadma ja kuidas tasuma sotsiaalmaksu avansilisi makseid käesoleval aastal.

1. Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) sotsiaalmaksu üldpõhimõtted

    * FIE maksab sotsiaalmaksu oma ettevõtlusest saadud tulult, millest on tehtud tulumaksuseaduses lubatud ettevõtlusega seotud mahaarvamised, arvestades sotsiaalmaksuseaduses (SMS-is) kehtestatud alam- ja ülempiiri.

    * FIE sotsiaalmaksuga maksustamise periood on kalendriaasta, sest maksustatav ettevõtlustulu selgitatakse välja füüsilise isiku tuludeklaratsiooni alusel üks kord aastas.

    * Alates 2007. aastast arvatakse sotsiaalmaks ettevõtlustulust maha tekkepõhiselt, jagades ettevõtlustulu peale kulude mahaarvamist 1,33-ga. Seetõttu ei saa FIE makstud sotsiaalmaksu ega sotsiaalmaksu avansilisi makseid deklareerida tuludeklaratsioonis oma ettevõtluskuludena.

    * Sotsiaalmaksu määr on 33%.

    * Aasta kestel on FIE kohustatud maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid. Avansiliste maksete arvestamise aluseks olev sotsiaalmaksu kuumäär (SMS-i § 21) võrdub 2010. aastal kuupalga alammäraga (4350 krooni) ning ei ole võrreldes 2009. aastaga muutunud. Seega on sotsiaalmaksu avansiliste maksete arvutamise reeglid samad mis 2009. aastal.

2. Sotsiaalmaksu avansilised maksed

FIE sotsiaalmaksu avansiliste maksete arvestus käib kvartalite lõikes. Oluline on, et FIE ise jälgiks oma sotsiaalmaksu avansilise makse kohustuse suurust ja tasuks selle õigeaegselt. Tähtpäevaks tasumata sotsiaalmaksu avansiliste maksete summalt tuleb tasuda intressi 0,06 protsenti päevas. Avansiliste maksete summa saab FIE teada e-maksuametist/e-tollist või Maksu- ja Tolliameti piirkondlikust keskusest.

Sotsiaalmaksu avansiliste maksete tasumise korda reguleerib SMS-i § 9 lg 3-51.

2.1 Üldreegel

FIE peab sotsiaalmaksu avansiliste maksetena iga kvartali eest tasuma vähemalt kolmekordselt riigieelarvega kehtestatud kuumääralt (4350 krooni) arvutatud summa ehk 4307 krooni kvartalis (4350 x 3 x 33%).

FIE peab avansilisi makseid tasuma neljaks tähtajaks: 15. märtsiks (I kvartali eest), 15. juuniks (II kvartali eest), 15. septembriks (III kvartali eest) ja 15. detsembriks (IV kvartali eest).

2.2 Erandid

2.2.1 Avansilisi makseid makstakse proportsionaalselt:

    * kuude arvuga, kui isik oli kvartali kestel kantud FIE-na äriregistrisse või kustutatud äriregistrist (SMS-i § 9 lg 5)

    * ettevõtlusega tegelemise kuude arvuga, kui FIE on teatanud äriregistri pidajale tegevuse peatamisest või ajutise või hooajalise tegevuse algus- ja lõppkuupäeva (SMS-i § 9 lg 51)

          * riikliku pensioni saajaks saamisele eelnenud kuude arvuga, kui isik on kvartali kestel saanud riikliku pensioni saajaks (SMS-i § 9 lg 5). Isik, kes on kogu kvartali jooksul olnud riikliku pensioni saaja, ei ole kohustatud tasuma selle kvartali eest avansilisi makseid.

 2.2.2 Tööandja, riigi või kohaliku omavalitsuse makstud sotsiaalmaksu arvesse võtmine FIE avansilise makse arvutamisel (TSD/ESD)

Kui FIE eest maksab kvartali jooksul sotsiaalmaksu ka tööandja või riik, linn või vald, võib tema poolt makstavate avansiliste maksete summa olla kolmekordselt kuumääralt arvutatud maksusummast väiksem, kui tööandja või riigi, linna või valla poolt kvartali jooksul tema eest ja tema poolt avansiliste maksetena makstav sotsiaalmaksu summa kokku on vähemalt võrdne kolmekordselt kuumääralt arvutatud maksusummaga.

 

FIE, kes on riikliku pensioni saaja

SMS-ist lähtudes on riikliku pensioni saajaks isik, kes saab pensioni Eesti riigilt või tulenevalt sotsiaalkindlustuslepingust või sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise alasest Euroopa Liidu õigusaktist. Aluseks võetakse Sotsiaalkindlustusameti poolt esitatud andmed või sotsiaalkindlustuslepingu riigi (Ukraina, Kanada, Venemaa (sõjaväepensionärid ja alates 16.10.2007 muud pensionärid)) või Euroopa majanduspiirkonna riigi pensionäri pensionitunnistus, mille alusel kantakse isiku pensionäri staatus maksukohustuslaste registrisse.

1) FIE, kes on kogu kvartali jooksul olnud riikliku pensioni saaja, ei ole kohustatud maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid (SMS-i § 9 lg 3 p 1).

2) FIE, kes on kvartali kestel saanud riikliku pensioni saajaks, maksab sotsiaalmaksu avansilisi makseid proportsionaalselt pensioni staatusele eelnenud kuude arvuga (SMS-i § 9 lg 5 p 3):

    * 15. märtsiks — kui sai riikliku pensioni saajaks jaanuaris, siis I kvartalis avansilisi makseid ei ole, kui veebruaris, siis maksab 1436 krooni, kui märtsis, siis maksab 2871 krooni — kui sai riikliku pensioni saajaks aprillis, siis II kvartalis avansilisi makseid ei ole, kui mais, siis maksab 1436 krooni, kui juunis, siis maksab 2871 krooni — kui sai riikliku pensioni saajaks juulis, siis III kvartalis avansilisi makseid ei ole, kui augustis, siis maksab 1436 krooni, kui septembris, siis maksab 2871 krooni — kui sai riikliku pensioni saajaks oktoobris, siis IV kvartalis avansilisi makseid ei ole, kui novembris, siis maksab 1436 krooni, kui detsembris, siis 2871 krooni

          * 15. juuniks

          * 15. septembriks

          * 15. detsembriks

Näide: FIE sai riikliku pensioni saajaks 25. mail 2010.

Nimetatud isik peab sotsiaalmaksu avansilisi makseid maksma järgmiselt:

    * 15. märtsiks — I kvartali eest 4307 krooni

    * 15. juuniks — II kvartali eest 1436 krooni (proportsionaalselt pensioni staatusele eelnenud kuude arvuga, st ainult aprilli eest)

Pensioni saaja staatuse lõppemisel võetakse arvesse kvartali kuude arv, mis järgnevad pensioni saaja staatuse lõppemise kuule.

 

FIE, kes alustas ettevõtlust või lõpetas ettevõtluse kvartali jooksul (SMS-i § 9 lg 5 p 1, 2)

Kui FIE alustab ettevõtlust või lõpetab ettevõtluse kvartali kestel, siis arvestatakse sotsiaalmaksu avansilisi makseid proportsionaalselt kuude arvuga, mil ta oli registreeritud äriregistris. Registreerimine enne 15. kuupäeva (15 kaasa arvatud) loetakse täiskuuks. Registrist kustutamine peale 15. kuupäeva (15 kaasa arvatud) loetakse täiskuuks.

Igas kvartalis määratakse äriregistris olemise kuude arv eraldi. Seega iga kvartali sotsiaalmaksu avansiline kohustus on 4350 / 3 x kuude arv x 33%.

Näide: FIE teatas äriregistri pidajale oma ettevõtluse lõpetamisest 7. juunil. Registri pidaja tegi maksukohustuslaste registrisse lõpetamiskande 7. juunil.

Nimetatud isik peab maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid järgmiselt:

    * 15. märtsiks — I kvartali eest 4307 krooni (4350 x 3 x 33%)

    * 15. juuniks — II kvartali eest 2871 krooni (4350 x 2 x 33%, proportsionaalselt kuude arvuga, mille kestel isik oli registreeritud FIE-na, st aprilli ja mai eest)

Sama kord kehtib sotsiaalmaksu avansiliste maksete määramisel juhul, kui FIE on teatanud äriregistri pidajale ettevõtluse peatamisest või ajutise või hooajalise ettevõtlusega tegelemise algus- ja lõppkuupäeva (SMS-i § 9 lg 51).

 

FIE, kelle eest maksab sotsiaalmaksu tööandja, riik, linn või vald (SMS-i § 6 alusel)

Kui FIE eest maksab sotsiaalmaksu ka tööandja, riik, linn või vald, võib sotsiaalmaksu avansiliste maksete summa olla kolmekordselt kuumääralt (3 x 4350 = 13 050) arvutatud maksusummast (13 050 x 33% = 4307) väiksem tingimusel, et tööandja, riigi, valla või linna poolt FIE eest makstud sotsiaalmaksu ja FIE poolt makstud sotsiaalmaksu avansiliste maksete summa kvartali jooksul on vähemalt võrdne kolmekordselt kuumääralt arvutatud maksusummaga.

Kvartali sotsiaalmaksu avansiliste maksete summa on 4307 krooni, millest lahutatakse andmed tööandja, riigi, linna või valla poolt antud kvartalis makstud sotsiaalmaksu kohta.

Näide 1: Tööandja maksis FIE eest I kvartalis sotsiaalmaksu järgmiselt:

    * 10. jaanuariks 0 krooni

    * 10. veebruariks 1000 krooni    * 10. märtsiks 1000 krooni

Seega kokku 2000 krooni.

Kuna tööandja ei ole FIE eest maksnud I kvartalis sotsiaalmaksu vähemalt kolmekordselt kuumääralt, siis peab FIE ise I kvartali eest sotsiaalmaksu avansilisi makseid juurde maksma (4307 - 2000 = 2307 krooni).

Näide 2: Riik (Sotsiaalkindlustusamet) maksis FIE eest II kvartalis sotsiaalmaksu järgmiselt:

    * 10. aprilliks 1436 krooni

    * 10. maiks 1436 krooni    * 10. juuniks 1436 krooni

Seega kokku 4308 krooni.

Kuna riik on FIE eest maksnud II kvartalis sotsiaalmaksu vähemalt kolmekordselt kuumääralt, siis ei ole FIE kohustatud II kvartali eest 15. juuniks sotsiaalmaksu avansilisi makseid maksma.

Maksuhaldur soovitab kõikidel FIE-del, kelle eest maksab sotsiaalmaksu ka tööandja või riik, sotsiaalmaksu avansilise makse kohustuse olemasolu üle kontrollida iga avansilise makse tasumise tähtpäeva saabumisel.

Oma sotsiaalmaksu avansiliste maksete summasid on FIE-l võimalik teada saada e-maksuametist/e-tollist või Maksu- ja Tolliameti piirkondlikust keskusest.

Allikas: maksu-ja tolliamet

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700