25. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kartellidevastane võitlus saab uut hoogu

Konkurentsiamet ja prokuratuur saavad kartellidevastaseks võitluseks juurde ühe võimsa vahendi.

20. jaanuaril võttis Riigikogu seadusena vastu uue leebusprogrammi, mille raames vabastatakse karistusest esimene kartelliosaline, kes teavitab Konkurentsiametit kartellist ja annab üles teised kartelliosalised.

Seadusemuudatused jõustuvad eeldatavasti veebruari jooksul ja siis on näha kas leebusprogrammi jõustumise päeval on Konkurentsiameti ukse taga järjekord kartellist teavitajatest.

Mis tingimustel vabastatakse kartelliosaline karistusest?

Juhti ja organisaatorit karistusest ei vabastata

Kõik kartellikokkuleppe sõlminud ettevõtted ei vasta leebusprogrammi tingimustele. Karistusest ei vabastata kartelli juhti ega organisaatorit. Seega ei ole võimalik kartelli loomine vaid konkurentidest vabanemise eesmärgil. Ning igal potentsiaalsel teatajal tasub läbi mõelda, kas ta võiks olla käsitletav kartelli juhina või on ta kutsunud üles teisi ettevõtteid kartellist osa võtma, sest sellistel juhtudel ei ole oodata prokuratuurilt leebust ega karistusest vabastamist.

Esimene mitte-teadaolevast kartellist teataja vabastatakse karistusest, kui teeb koostööd. Kui ettevõte osaleb kartellis, siis on kõige olulisem olla esimene – täielikult vabastatakse vastutusest vaid esimene teataja ja tingimusel, et uurimisasutused sellest kartellist veel midagi ei tea.

Siiski ei ole vastutusest vabastamine kohene ega automaatne. Selleks, et kriminaalasi lõpetataks, peab varasem kartelliosaline esitama uurimisasutustele kogu talle teadaoleva informatsiooni ja ning tegema igakülgset koostööd nii prokuratuuri kui Konkurentsiametiga.

Tulevik näitab millisel määral soovib prokuratuur ettevõtjaid kaasata jälitustoimingutesse, näiteks kuriteo matkimisse. Õigus selleks on prokuratuuril olemas.

Teadaolevast kartellist teataja vabastatakse karistusest vaid ulatusliku lisainfo esitamisel. Kui uurimisasutustel on juba infot kartelli kohta ning mõni kartelliosaline soovib seejärel karistusest vabanemiseks kartellist teada anda, siis vabastatakse teataja vaid olulise info esitamisel. Nimelt, prokuratuur saab sellisel juhul hinnata, kas konkreetne juurdeantud informatsioon aitab oluliselt kaasa süüdistuse esitamisele teiste kartelliosaliste suhtes.

„Allahindlus“ trahvilt järgmistele teatajatele

Kui üks kartelliosaline on juba kartellist teada andnud, siis järgmistel teatajatel on võimalik saada nö „allahindlust trahvilt” juhul, kui nad uurimisasutustega piisavalt tihedat koostööd teevad. Sellisel juhul vähendatakse vastavale teatajale mõistetavat karistust proportsionaalselt kriminaalmenetluses saadud abiga. Kuidas see täpsemalt praktikas toimima hakkab, on praegu veel mõneti ebaselge. Prokuratuur hindab, kui suur on abi, mida kartellist teataja on andnud ning kuna karistuse mõistab kohus, peab ka kohus hindama abi suurust ning karistuse vähendamise ulatust.

Kes vabastatakse karistusest?Kartellikokkuleppeid sõlmitakse äriühingute vahel. Karistus kartellis osalemise eest on ette nähtud nii äriühingule kui selle juhtidele. Teatud juhtudel võib väga oluliseks saada leebusetaotluse (kartelliosalise teade kartelli kohta) sõnastus ja sisu. Iga kartellist teataja võib määratleda selle isikute ringi, kellele leebusetaotlus laieneb. Kui leebusetaotluse esitab füüsiline isik oma nimel, siis vabastatakse karistusest vaid see füüsiline isik (ettevõtte juht või töötaja). Kui leebusetaotluse esitab äriühingu esindaja (eelkõige juhatuse liige), siis vabastatakse karistusest äriühing ja kõik sellega seotud füüsilised isikud (juhid, osanikud, aktsionärid, töötajad jne).

Täiendavalt on äriühingu nimel leebuse taotluse esitamisel võimalik nimeliselt ära näidata teatud juht või töötaja, kellele karistusest vabastamist ei taotleta.

Autor: Lemmi Kann, Elo Tamm, Katri Paas

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700